REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo kitų metų įsigalioja nauja tvarka, leidžianti nėštumą nusprendusioms nutraukti moterims tą padaryti medikamentiniu būdu. Medikai pažymi, kad toks būdas – saugesnis už chirurginį ir kitos šalys jį taiko jau seniai. Visgi ne visi palaiko tokį sprendimą ir įžvelgia rimtų rizikų.

Nuo kitų metų įsigalioja nauja tvarka, leidžianti nėštumą nusprendusioms nutraukti moterims tą padaryti medikamentiniu būdu. Medikai pažymi, kad toks būdas – saugesnis už chirurginį ir kitos šalys jį taiko jau seniai. Visgi ne visi palaiko tokį sprendimą ir įžvelgia rimtų rizikų.

REKLAMA

Dalis jų buvo aptartos ketvirtadienį Seime vykusios Laikinosios grupės „Už žmogaus gyvybės ir sveikatos apsaugą nuo pradėjimo iki natūralios mirties“ pirmininkės Astos Kubilienės surengtoje spaudos konferencijoje, skirtoje Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuotai Pasaulinei pacientų saugos dienai paminėti.

Nėštumas kryptingai pateikiamas negatyviai

VDU Santuokos ir šeimos studijų centro vyr. mokslo darbuotoja prof. Birutė Obelenienė atkreipė dėmesį, kad viešojoje erdvėje ir mokykliniuose vadovėliuose apie nėštumą kryptingai kalbama negatyvia nuostata, o apie jo nutraukimą – pozityvia, t. y. saugus abortas, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

„Atrodo, kad žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose vyksta medikamentinio aborto rinkodaros kampanija“, – kalbėjo profesorė ir pridūrė, kad „PSO išskyrė 5 saugaus vaisto kriterijus, skirtus pacientams. Pirmas jų – „sužinok viską apie vaistą“: kaip jis veikia, kokie pašaliniai reiškiniai, kokios alternatyvos. Tad pagrįstai kyla klausimas, ar tikrai ši informacija pasiekia moteris?“

REKLAMA

Pasak konferencijoje dalyvavusio farmakologo doc. dr. R. Jankūno, šiuo metu medikamentiniam abortui naudojamas Mifepristonas nėra registruotas medikamentas, todėl Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba turėtų įvertinti vaistinio aborto naudą ir riziką, taip pat palyginti vaistinio ir chirurginio aborto keliamas rizikas. Jis pažymėjo, kad sveikatos apsaugos ministras, prieš nagrinėdamas medikamentinio aborto galimybę, turėtų gauti ir atsižvelgti į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos išvadas.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė dalijosi savo įžvalgomis apie teisės aktų reikalavimus informuotam paciento sutikimui. Pasak jos, „pacientas turi būti informuojamas ne tik apie gydymo naudą ir privalumus, bet ir apie galinčias kilti komplikacijas bei „kitas aplinkybes“, galinčias turėti įtakos paciento apsisprendimui sutikti ar atsisakyti siūlomo gydymo. „Politikų, ypač sveikatos apsaugos ministro, nuolatinis kartojimas, kad medikamentinis abortas „saugus“, turi komercinės reklamos požymių, yra klaidinantis ir sukeliantis apgaulingus lūkesčius, kad pavartojus jokių komplikacijų nekils“, – pabrėžė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Bus dar daugiau negimusių vaikų

Mediko sąžinės laisvės bei medikamento poveikio tema pasisakė ir medikai. LSMU Kauno ligoninės gydytojas akušeris-ginekologas, Kauno kolegijos Medicinos fakulteto lektorius gydytojas akušeris-ginekologas Gerimantas Čerkauskas pabrėžė: „Paciento sauga nėra reikiamai užtikrinta vien vaistininko patarimais ar įspėjimais dėl vartojimo būdo. Didžiausią riziką sukelia ne pati cheminė Mifepriston medžiaga, o nėštumo nutrūkimo komplikacijos ir vėlyvas jų gydymas.“

Pasaulinės gydytojų federacijos „Už žmogaus gyvybę“ valdybos narys akušeris-ginekologas Virgilijus Rudzinskas: „Žmogaus gemalą sunaikinančių preparatų atėjimas į rinką padidins abortų skaičių. Medikams paprasčiau išrašyti receptą, nei dalyvauti kruvinoje chirurginėje operacijoje. Krizėje atsidūrusi nėščioji rinksis šį metodą, nes visa tai galima atlikti slaptoje vietoje. Rezultatas – dar daugiau negimusių vaikų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pačiu akušeris-ginekologas stebėjosi, kad „naujame Sveikatos apsaugos ministro įsakyme palikta viršutinė aborto riba – 12 savaičių, nors Lietuvoje įteisinta praktika, kad tokiame nėštume atliekami ultragarsiniai vaisiaus tyrimai, vertinami jo vidaus organai, nustatomos galimos ligos. Dedamos pastangos tinkamai paruošti medikus, įsigyti gerą ultragarsinę įrangą ir lygiagrečiai tokiame pačiame vaisiaus amžiuje ketinama toliau leisti atlikti abortus“.

Trūksta paramos krizinėje situacijoje

Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojo Lino Kukuraičio, sprendimą, gimdyti ar ne, moteris turėtų priimti gavusi visą reikiamą informaciją:

REKLAMA

„Kokios valstybės paramos sau ir kūdikiui gali tikėtis, kokia yra būsimo kūdikio tėvo atsakomybė ir prievolės prisidėti prie jo išlaikymo, kokią socialinę paramą siūlo valstybinės ir nevyriausybinės organizacijos. Kiekviena besilaukianti moteris nusipelno saugios aplinkos, kur bus išklausyta be pasmerkimo ir spaudimo, kur gaus reikalingus atsakymus į savo klausimus ir būtiną pagalbą, nepaisant to, kokį sprendimą priims.“

Pasaulinė pacientų saugos diena yra viena iš PSO inicijuotų visuomenės sveikatos dienų, minima nuo 2019 metų. Šių metų rugsėjo 17 d. PSO kviečia minėti pacientų saugos dieną su šūkiu „Vaistai be žalos“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų