REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neretai pajutus peršalimo simptomus ar sudirgus odai žmonės imasi eterinių aliejų, kurie neva turi gydomųjų savybių ir gali padėti išspręsti bėdas. Visgi, tokia nuomonė – neteisinga, kadangi eteriniai aliejai negydo, o klaidinga nuomonė dažnu atveju susidaro pasidavus įvairiausių reklamų įtakai.

Neretai pajutus peršalimo simptomus ar sudirgus odai žmonės imasi eterinių aliejų, kurie neva turi gydomųjų savybių ir gali padėti išspręsti bėdas. Visgi, tokia nuomonė – neteisinga, kadangi eteriniai aliejai negydo, o klaidinga nuomonė dažnu atveju susidaro pasidavus įvairiausių reklamų įtakai.

REKLAMA

Apie tai skelbia ir Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVTT), kuri draudžia produktą gaminančioms įmonėms ar jį reklamuojantiems asmenims reklamoje nurodyti, kad eteriniai aliejai pasižymi gydomosiomis ar ligų profilaktinėmis savybėmis.

„Eteriniai aliejai negydo. Tai nėra vaistai, medicinos priemonės, maistas ar maisto papildai, todėl yra draudžiama nurodyti, jog šie produktai pasižymi gydomosiomis ar ligų profilaktinėmis savybėmis“, – griežtai skelbiama jų svetainės puslapyje.

Gydytoja klinikinė farmakologė Eglė Karinauskė teigia, kad neretai žmonės patiki eterinių aliejų reklamomis todėl, kad jos yra apipintos įvairiausiais akį traukiančiais logotipais, maloniai nuteikiančias ir pasitikėjimą keliančiais šūksniais.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent dėl šios priežasties žmonės susidaro klaidingą nuomonę, kad naudoti eterinius aliejus gydymo tikslams yra saugu ir nieko blogo nenutiks.

Kokios yra dažniausios eterinių aliejų naudojimo klaidos bei kokios galimos grėsmės gali nutikti naudojant juos netinkamai ir kalbamės su gydytoja klinikine farmakologe.

REKLAMA

Uždrausti negalima naudoti – kur dėsime kablelį?

Eglė Karinauskė pasakoja, kad dauguma eterinių aliejų mišinių yra registruojami kaip kosmetikos priemonė:

„Kuomet tokie produktai yra registruojami, reklamuojami kaip kosmetikos priemonė, žmonėms kyla asociacija, kad juos galima teptis ant odos lygiai taip pat kaip ir kokius kremus.

Iš tiesų saugiai naudojami eteriniai aliejai yra skirti aromaterapijai, kuri yra alternatyviosios medicinos atšaka. Juos gaminančios įmonės tai transliuoja, tačiau ne iki galo, kadangi nepaaiškina būtent tos dalies, kurią minėjau prieš tai. Aromaterapijos metu žmogus ant savo kūno eterinių aliejų netepa.“

REKLAMA
REKLAMA

Aiškiai nurodyti kosmetikos gaminių, kurie turi eterinių aliejų, paskirtį liepia ir VVTT:

„Kosmetikos gaminiai su eteriniais aliejais: privalo būti notifikuoti CPNP portale, turi būti skirti tik išoriniam naudojimui, gali būti reklamuojami nurodant tik kosmetines tokių gaminių savybes. Kiekviena reklamoje nurodyta savybė turi būti teisinga.“

Dažniausiai žmonės namuose mėgsta naudoti eukalipto, levandos, arbatmedžio arba kitus nišinius eterinius aliejus. Tam, kad namai kvepėtų maloniais kvapais, pastaruoju metu yra itin populiaru eterinius aliejus garinti per oro drėkintuvus.

Pasiteiravus, ar vandens garinimas su keliais eterinių aliejų lašais nėra pavojingas, specialistė ramina:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš tikrųjų su tuo nėra nieko blogo, viskas yra saugu. Visgi, visuomet reikia laikytis saiko ir nepamiršti, kad grynas oras yra geriausias kvapas. Nepamirškite, kad eterinių aliejų garinimas įvairiais difuzoriais gali dirginti mažamečių kvėpavimo takus. Nereikia aliejų net tepti ant jų odos, užtenka vos įkvėpti kvapą, kad pasireikštų alergija ar astmos priepuoliai.

Iš esmės, eteriniai aliejai sumaišyti su kitais aliejai – lakūs junginiai, o tai reiškia, kad įkvėpus jų tiesiogiai, jie gali nusėsti plaučiuose, palaikyti uždegimą, sukelti lėtinius sutrikimus. Būtent dėl to ir būtina laikytis saiko.“

Teigti, kad eterinių aliejų apskritai naudoti buityje nereikėtų, E. Karinauskė nėra linkusi. Atvirkščiai, jie nėra blogi produktai, juos naudoti galima, tačiau būtina atsižvelgti į kelis svarbius dalykus.

REKLAMA

Dažniausios klaidos

Ne veltui sakoma, kad tam tikrų dalykų galima pasimokyti iš kitų žmonių klaidų. Kad eteriniai aliejai būtų naudojami pagal paskirtį ir nepakenktų nei suaugusiam žmogui nei vaikams, verta prisiminti dažniausiai daromas jų naudojimo klaidas. Viena jų – eterinių aliejų tepimas ant odos.

„Eterinius aliejus žmonės ypatingai mėgsta tepti naujagimiams ant krūtinės. Ir pati prisimenu iš vaikystės vieną tepalą, kuris vadinosi „žvaigždutė“ ir buvo padarytas iš eterinių aliejų. Nuo tokių produktų naujagimiai gali patekti net į ligoninę.

Atsiradęs kontaktinis bėrimas gali būti maža bėda prieš tai, kokia gali kilti didesnė organizmo reakcija. Be to, nesvarbu, kuri kūno vieta buvo tepta, nes bėrimas gali pasireikšti ir ant kojų, ir ant veido. Mažiems vaikams eteriniai aliejai yra grėsmė gyvybei, nes jų organizmui kovoti su tokiu alergenu yra labai sudėtinga“, – sako gydytoja klinikinė farmakologė E. Karinauskė.

REKLAMA

Pastaruoju metu taip pat pasidarė itin populiaru su eteriniais aliejais plauti grindis, mat neva keli lašai jų suteikia antibakterinių savybių. Visgi, turėkite omenyje, kad ropojančiam grindimis kūdikiui eterinių aliejų gali likti ant rankų, todėl ir vėl gali kilti grėsmė būti išbertam.

Pasiteiravus pašnekovės, ar inhaliacijos su eteriniais aliejais yra taip pat pavojingos sveikatai, E. Karinauskė teigia, kad jos yra griežtai nerekomenduojamos:

„Visų inhaliacijų prasmė – grąžinti drėgmę plaučiams, kad būtų lengviau kvėpuoti, atsikosėti ir panašiai. Tačiau įkvėpus garų su eteriniais aliejais gali tik dar labiau paūmėti uždegimas, pablogėti būklė. Lygiai taip pat gali ir nieko nenutikti, tačiau esmė lieka ta pati – tokios inhaliacijos yra griežtai nerekomenduojamos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot gydytojos Eglės, mokslinėje literatūroje yra aprašoma ir daugiau eterinių aliejų naudojimo klaidų. Štai viename straipsnyje buvo aprašytas atvejis, kuomet pacientė, besiruošdama aromaterapijai, išgėrė šalia buvusį eterinį aliejų.

„Ką tai sukėlė? Pacientė apsinuodijo ir apsvaigo: atsirado vangumas, dusulys, kosulys, springimas, pykinimas ir kiti simptomai. Eterinių aliejų gėrimas arba jų lašinimas į maistą yra bene baisiausia įmanoma naudojimo klaida“, – priduria pasakodama pašnekovė.

Gydytoja klinikinė farmakologė taip pat įspėja, kad eterinių aliejų lašų lašinimas į nosies ertmę yra taip pat didelė klaida, tačiau ji turi ir savų niuansų:

REKLAMA

„Kalbant apie įmanomas klaidas labiausiai kalbame apie kosmetikos priemones, tačiau yra ir tokių mišinių, kurie yra registruoti kaip medicininė priemonė. Tokie eterinių aliejų mišiniai, kurie skirti medicininiam naudojimui turi būti vartojami pagal paskirtį. Reikėtų būti tik labai atsargiems, sekti, kokia tai priemonė ir skaityti jos sudėtį bei nurodymus, kuriuose ir yra įvardinta produkto aiški bei konkreti paskirtis.“

Apie tai primena ir VVTT: „Jei nurodoma, kad gaminys turi gydomųjų ar profilaktinių savybių, toks gaminys privalo būti registruotas kaip vaistinis preparatas ar medicinos prietaisas.“

Alergijų tikimybė

Nutinka ir taip, kad netinkamas eterinių aliejų naudojimas alergologams ir dermatologams apsunkina tam tikrų odos ligų ar alergijų nustatymą.

REKLAMA

„Neseniai skaičiau vieną tyrimą, kuriame buvo teigiama, kad bėrimas, kurį sukelia eteriniai aliejai, yra labai panašus į ligą, kuri vadinasi – atopinis dermatitas. Ši liga yra imuninė, todėl jai reikalingas ir konkretus gydymas.

Tačiau, eterinių aliejų sukeltas bėrimas tarsi „apsimeta“ atopiniu dermatitu ir tuomet specialistai gali žmogui paskirti gydymą, kurio visiškai nereikia. Kaip žinome, nereikalingas gydymas yra žalingas ir darantis nenaudą organizmui, todėl šis momentas taip pat yra labai svarbus“, – įspėja specialistė.

Alergijų grėsmė eteriniams aliejams yra ganėtinai didelė, todėl jeigu naudodami produktą pradėjote justi alergijos simptomus, atsirado bėrimas ar dusulys, turėtumėte nedelsiant nutraukti jo naudojimą. Tai galioja ir kitiems produktams, pavyzdžiui, kvepalams, kremams ir t. t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokiais atvejais reikėtų nutraukti įtarimą keliančių produktų naudojimą, kad būtų kiek įmanoma išvaloma aplinka. Tuomet galima aiškintis, kas yra tikrasis alergijos simptomų kaltininkas.

Be to, nėra vieno rodiklio, kuris užtikrintų, kad naudojamas eterinis aliejus nebus žalingas organizmui, lygiai taip pat kaip ir su kitais produktais bei daiktais. Svarbiausia įsitikinti, kad naudojamas produktas yra oficialiai registruotas, nurodant, kad tai kosmetikos ar kita priemonė“, – perspėja Eglė Karinauskė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų