REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant Velykoms prekybos centruose galima rasti ne tik įvairiausių šventės dekoracijų, tačiau ir dažų, kuriais visai netrukus marginsime pagrindinį šventės akcentą – kiaušinius. Visgi, ne visi prekybos centruose parduodami dažai yra tinkami dažyti margučiams. Sužinokite, į ką būtina atkreipti dėmesį.

Artėjant Velykoms prekybos centruose galima rasti ne tik įvairiausių šventės dekoracijų, tačiau ir dažų, kuriais visai netrukus marginsime pagrindinį šventės akcentą – kiaušinius. Visgi, ne visi prekybos centruose parduodami dažai yra tinkami dažyti margučiams. Sužinokite, į ką būtina atkreipti dėmesį.

REKLAMA

Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistas Gražvydas Jegelevičius pasakoja, kad prieš Velykas prekybos centruose paprastai galima rasti dviejų skirtingų rūšių dažus – maistinius ir anilininius.

Pastarieji dažai skirti dažyti tekstilei, todėl yra visai netinkami marginti kiaušiniams ar kitiems maisto produktams.

„Pirmas dalykas, ką turėtų padaryti pirkėjai – atkreipti dėmesį, ar įsigyti ketina maistinius dažus. Jeigu to nėra parašyta ant pakuotės, tuomet jų nereikėtų pirkti margučių dažymui“, – įspėja specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Maistiniai dažai

Maistiniai dažai yra tinkami vartojimui, tačiau jie taip pat gali būti pagaminti iš sintetinių arba natūralių pigmentų. Dažnai jie gaminami iš augalų, iš kurių išgaunamos įvairios medžiagos, pavyzdžiui, karotenoidai, antocianinai, kurkuminas ir pan.

REKLAMA

„Dauguma šių medžiagų yra saugios vartoti, tačiau yra ir tokių maistinių dažų, kurie gali sukelti nepageidaujamą poveikį. Visgi, dažant margučius šiuo klausimu susirūpinimas yra menkas, nes mes dažome tik lukštus, kurių nevalgome. Na, o jeigu virimo metu kiaušinis skyla ir dažų papuola į baltymą, kylant abejonių visuomet galime tą vietą gražiai nupjauti“, – ramina pašnekovas.

Visgi, G. Jegelevičius įspėja, kad iš sintetinių medžiagų pagaminti maistiniai dažai kartais gali sukelti įvairias alergines reakcijas. Tokiais atvejais ant pakuotės turėtumėte rasti įspėjimą apie galimas alergijas bei kitus maisto saugos reikalavimų nurodymus.

REKLAMA
REKLAMA

Tatrazinas (E102), saulėlydžio geltonasis FCF (E110), azorubinas (E122) ir briliantinis mėlis FCF (E133) yra cheminės medžiagos, priklausančios azo dažų grupei. Šie dažai gali sukelti alergines reakcijas, dilgėlinę, astmos priepuolius, migreną, gali sukelti kancerogeninius susirgimus, skatina vaikų hiperaktyvumą.

Titano dioksidas (E171) – baltos spalvos dažiklis. Nustatyta, kad titano dioksidas neigiamai veikia žarnyno ląstelių struktūrą (trikdo kai kurių medžiagų įsisavinimo procesą), virškinimo sistemą. Nors titano dioksidas yra mineralinės kilmės, tačiau taip pat yra siejamas su kancerogeniniais susirgimais ir yra vengtinas.

Anilininiai dažai

Pardavinėjant Velykų margučiams dažyti skirtus dažus, cheminių medžiagų specialistas ragina prekybos centrus atsakingiau žiūrėti į savo klientų sveikatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Anilininiai dažai skirti dažyti tekstilei, o ne maistui. Vien dėl šios priežasties prieš Velykas jų nereikėtų dėti į lentynas ir jais prekiauti, nes skubėdami žmonės dažnai nepaskaito, nepažiūri etikečių ir taip kyla tam tikras pavojus jų sveikatai.

Net jei ir nevalgysite kiaušinių, kurie dažyti anilininiais dažais, visgi, dažymo metu gali patekti pavojingų medžiagų per odą. Nors pačio anilino dažuose ir nėra, nes tai yra skysta, laki medžiaga, tačiau iš jo pagaminti pigmentai gali turėti toksišką, kenksmingą pavojų sukeliančių savybių“, – įspėja.

Pavojų sveikatai kelia ne tik anilinas, tačiau ir kitos medžiagos, esančios tekstilei skirtų dažų sudėtyje. Pigmentas, dažas – tik viena sudėtinė dalis šalia visos kitos puokštės sudėtinių medžiagų, pavyzdžiui, dažų fiksatorių ar kitų koformuliantų: „Nežinodami jų pavojingų savybių, nežinome ir ką perkame. Tarsi katę maiše.“

REKLAMA

Būtent dėl šios priežasties yra itin svarbu ne tik skaityti dažų etiketę ir išmanyti jų sudėtį, tačiau ir naudojant laikytis visų rekomenduojamų saugos priemonių.

Natūralūs dažai

Tam, kad sveikatai nekiltų joks pavojus ir galėtumėte išvengti nepageidaujamų reakcijų, puiki alternatyva kiaušinius marginti natūraliais dažais, kurie gaunami iš natūralių medžiagų.

„Juodą spalvą galima išgauti iš alksnio arba ąžuolo žievės, kurią reikia pavirti su surūdijusia geležimi. Ruda spalva, kaip daugumai jau žinoma, gaunama iš svogūnų lukštų, tačiau lygiai taip pat galima nudažyti ir su alksnio žieve, nenaudojant geležies. Norint išgauti raudoną, violetinį atspalvį galite kiaušinius dažyti kinrožės žiedais.

REKLAMA

Melsvą, žydros ar violetinės spalvos atspalvį išgauti padės raudonieji kopūstai. Raudonai spalvai taip pat galite marginti naudojant raudoną vyną. Ciberžolės milteliai nudažys geltonai, o žalią spalvą išgauti padės spirulinos dumbliai. Kiti dar dažo naudodami juodąją arbatą – taip išgaunama rusva, ruda spalva“, – dalinasi būdais, kaip išgauti natūraliais metodais norimas spalvas dažyti margučiams specialistas.

Visgi, verta turėti omenyje, kad spalvos koncentracija ir sodrumas priklauso nuo to, kiek laiko kiaušinis bus laikomas dažuose: „Žmonės gali eksperimentuoti, išgauti kokį tik nori poveikį, svarbiausia nepamiršti įdėti acto – kitu atveju kiaušinis nenusidažys.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pats Gražvydas Jegelevičius sako, kad šeimoje jie margučius stengiasi dažyti kuo natūralesniais būdais. Dažniausiai kiaušinius dažo naudojant svogūnų lukštus, norint paeksperimentuoti – alksnio žievę, o dėl įvairovės ir maistinius dažus.

Įspėdamas apie Velykų dažus, kurių galima rasti prekybos centruose, pašnekovas dar kartą įspėja, kad yra būtina įsitikinti, kad tai yra maistiniai dažai, galimi naudoti kiaušinių marginimui.

Be to, imdamiesi margučių dažymo taip pat nepamirškite, kad lygiai taip pat kaip ir maistiniai dažai, taip ir natūralūs gali nudažyti rankų pirštus, išmurzinti drabužius, todėl imdamiesi kūrybos nepamirškite ir priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų