• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Agurkas – lietuvių mėgstama daržovė, tačiau sėkmingas jos auginimas reikalauja ne tik šilumos, bet ir žinių. Kada sėti, kaip prižiūrėti daigus, kokias veisles rinktis ir kaip kovoti su ligomis bei kenkėjais – patarimais dalijasi UAB „Sėkluva“ biologė Rasa Davidavičienė.

Agurkas – lietuvių mėgstama daržovė, tačiau sėkmingas jos auginimas reikalauja ne tik šilumos, bet ir žinių. Kada sėti, kaip prižiūrėti daigus, kokias veisles rinktis ir kaip kovoti su ligomis bei kenkėjais – patarimais dalijasi UAB „Sėkluva“ biologė Rasa Davidavičienė.

REKLAMA

Kai pavasarį pradedame galvoti apie daržus, agurkai dažnam keliauja patys pirmieji į sąrašą. Tačiau ne visi žino, kad šilumą mėgstantis augalas reikalauja kruopštaus planavimo. Kalbamės su biologe Rasa Davidavičiene apie visą agurkų kelią – nuo sėklos iki paskutinio derliaus vaisiaus. Jos patirtis ir konkretūs patarimai gali praversti ir turėti įtakos sėkmingam sezonui.

Pasak specialistės, agurkai – be galo mėgstančios šilumą daržovės. Jų daigai dažniausiai sodinami į šiltnamį, išauginti namuose. Į gruntą tiek šiltnamyje, tiek lauke augalai sodinami ar sėjami, kai dirva sušyla iki 17-18 laipsnių šilumos. R. Davidavičienė pasakoja, kada reiktų pradėti sodinimą ir kokias sąlygas derėtų užtikrinti:

REKLAMA
REKLAMA

„Agurkų daigai, tinkami sodinti į šiltnamį ar lysvę, užauga maždaug per 3-4 savaites nuo sėklų sudygimo. Reikia numatyti, kada maždaug planuojama sodinti, ir atmesti tas kelias savaites.

REKLAMA

Agurkų sėklos daiginamos 24-25 laipsnių šilumos substrate. Dėžutes su sėklomis derėtų uždengti stiklu ar plėvele. Kai sudygsta 20-30 procentų sėklų, dėžutės perkeliamos į šiltą, apie 23 laipsnių šilumos ir labai gerai apšviestą vietą, kol sudygs likusios sėklos. Iki trijų lapelių stadijos augalai auginami 20-22 laipsnių šilumos temperatūroje.“

REKLAMA
REKLAMA

Kad daigai neištįstų, reikia labai gero apšvietimo. Jei nėra dirbtinio apšvietimo, geriau agurkus sėti vėliau, kai pailgėja dienos, maždaug nuo balandžio 10 dienos, pataria biologė. Jos teigimu, jei daigai pradeda tįsti, reikia žeminti aplinkos temperatūrą, o kad daigai būtų stiprūs, juos būtina nors kartą patręšti kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Veislių įvairovė ir būtinas agurkų formavimas

R. Davidavičienė rekomenduoja įvairias agurkų veisles skirtingoms augimo sąlygoms.

„Šiltnamiuose tinka auginti partenokarpinius agurkus, kurių vaisiams užsimegzti nereikia bičių. Tai hibridai „Zizel“, „Solon“, „Ilonara“, „Kitto“, „Ninja“ ir kiti. Šiuo metu turime partenokarpinį agurkų hibridą „Konzert“ iš serijos „Blue leaf“. Jis išsiskiria tamsiai žaliais lapais su melsvu atspalviu. Juose chlorofilo yra ženkliai daugiau nei kitų veislių lapuose“, – sako biologė.

REKLAMA

Ekspertės teigimu, dėl šios priežasties augalai atsparesni ligoms ir kenkėjams, ypač voratinklinei erkei, geriau ištveria temperatūrų svyravimus. Vaisiai didėja lėčiau nei kitų veislių, todėl paprasčiau surinkti gausų kornišonų derlių arba rečiau rinkti stambesnius agurkus. 

„Lysvėse tinkami auginti ir partenokarpiniai, ir lauko agurkai, kurie apdulkinami bičių. Iš partenokarpinių veislių puikiai lauke dera „Anvar“, „Solon“, „Ninja“, „Liszt“, „Merengue“, „Venera“, „Gershwin“ ir kiti. Geriausios ir populiariausios lauko agurkų veislės yra „Regal“, „Cross Country“, „Rodničiok natur“, „Sremski““, – pasakoja ji.

REKLAMA

Agurkai geriausiai auga po kopūstų, bulvių, ankštinių augalų ir pomidorų. Jei yra galimybė, reikia parinkti priesmėlio ir daug humuso turinčias dirvas, rekomenduoja biologė. Į žemę naudinga įterpti pelenų, visiškai perpuvusį mėšlą arba kompostą, į duobutes įberti pavasarinių kompleksinių trąšų, o dirva turi būti įšilusi iki 18 laipsnių šilumos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Agurkų šaknys auga negiliai, todėl dirvos perdžiūvimas pavojingas. Kelias dienas prieš daigų sodinimą, lysvę galima uždengti juoda daržo plėvele. Joje padarius skyles sodinti daigus. Taip geriau išsaugoma drėgmė, neauga piktžolės ir vaisiai būna švaresni. 

„Agurkai mėgsta drėgmę, bet ne užmirkimą. Saulėtomis dienomis laistyti reikia kasdien, geriausia ryte. Bet vis dėlto reikia stebėti ir dirvoje esančią drėgmę. Žemė nuolat turi būti drėgna, bet nešlapia. 

REKLAMA

Labai gerai, jei yra galimybė įrengti lašelinę laistymo sistemą, kai vanduo lašinamas į dirvą. Jei tokios galimybės nėra, vanduo pilamas aplink augalus. Reikia stengtis, kad nuo šaknų nebūtų nuplaunamos žemės ir vandens lašeliai nepakliūtų ant lapų“, – komentuoja specialistė.

Agurkai yra greitai augančios daržovės. Per trumpą laiką išaugina didelį derlių, todėl ir maistinių medžiagų reikia nemažai. Agurkai nepakenčia didelės druskų koncentracijos, todėl tręšti rekomenduotina kas savaitę ištirpintomis trąšomis, bet ne po daug, akcentuoja ekspertė:

REKLAMA

„Tinka specialiai agurkams skirtos subalansuotos komplesinės trąšos su mikroelementais arba kompleksinės trąšos su didesniu kalio ir azoto kiekiu bei mikroelementais. Kartą į dvi savaites rekomenduotina patręšti raugintu galvijų mėšlu.“

Šiltnamiuose augintinus agurkus būtina formuoti. Būdų yra įvairių. R. Davidavičienė pasakoja, jog daržininkams mėgėjams patartina auginti agurkus vienu stiebu – visus šoninius ūglius reikia pašalinti. Žemiausiai esančias užuomazgas prie pirmo ir antro lapo ir žemę liečiančius lapus būtina pašalinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji siūlo ir kitą būdą:

  1. Pirmų keturių lapų pažastyse augančios užuomazgos ir ūgliai pašalinami;
  2. Kitų aukščiau esančių keturių lapų pažastyse paliekamos visos užuomazgos ir šoniniai ūgliai;
  3. Pirmo ir antro šoninio ūglio viršūnė nugnybiama virš antro lapelio, trečio ir ketvirto – virš trečio lapelio;
  4. Viršutinėje augalo dalyje šoninių ūglių viršūnės nugnybiamos virš ketvirto lapelio;
  5. Šoninių ūglių lapų pažastyse augančius ūglelius šaliname;
  6. Iki viršaus užaugęs pagrindinis stiebas permetamas per vielą ir auginamas dar 60-70 cm. Tada nugnybiama viršūnė. Šoniniai ūgliai nugnybiami virš antro ar trečio lapelio.

REKLAMA

Dažniausios agurkų ligos ir kaip jų išvengti?

Įvairūs patogeniniai dirvos grybai gali sukelti agurkų diegavirtę, sako biologė:

„Dažnai agurkai serga ir šaknų puviniais. Nuo sklerotinio puvinio dažniausiai nukenčia stiebai ir vaisiai. Kai agurkų lapai saulėtą dieną apvysta, o vakare atsigauna, galima įtarti, kad jie serga vytuliu.

Dažniausiai pasitaikanti liga yra netikroji miltligė, kuri pažeidžia lapus. Plintanti liga visai sudžiovina lapus ir augalas žūna. Dauguma šiuolaikinių veislių yra atsparios tikrajai miltligei.“

REKLAMA

R. Davidavičienė pataria, norint užauginti sveikus augalus, reikia rinktis ligoms atsparias veisles, vengti stiprios temperatūrų kaitos dieną ir naktį, drėgmės pertekliaus, stebėti, kad šiltnamyje nebūtų kondensato, dezinfekuoti dirvą ir šiltnamį, nepertręšti augalų, ypač azoto trąšomis. Atsiradus pirmiems ligos požymiams iš karto naudoti fungicidus. 

Be to ji akcentuoja, kad agurkų negalima laistyti šaltu vandeniu – jo temperatūra turi būti artima aplinkos temperatūrai.

REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai agurkus pažeidžia voratinklinės erkutės, baltasparniai, tripsai, minamusės ir amarai. Juos anksti aptikti padės geltonos ir mėlynos lipnios gaudyklės, tikina ekspertė:

„Norint išvengti kenkėjų, reikia tinkamai parinkti kaimyninius augalus, kurie atbaido parazitus. Svarbi ir sėjomaina. Agurkus verta sodinti po augalų, kurių nemėgsta minėtieji kenkėjai, pavyzdžiui, svogūnai, česnakai. Kovai su kenkėjais yra daug visokių insekticidų, tarp jų ir ekologiškų.

Galima paruošti ir įvairių nuovirų iš augalų. Kovoti su minėtais kenkėjais nėra paprasta, todėl dažnai tenka naudoti ir rimtesnes chemines priemones, apie kurias plačiau galima pasiskaityti internete ar pasikonsultuoti su specializuotose parduotuvėse dirbančiais darbuotojais.“

Derėjimo pradžioje agurkai skinami rečiau, maždaug kas 2–3 dienas, o vėliau kas antrą dieną. Tačiau daug ką pakoreguoja ir gamtos sąlygos. Orams atvėsus agurkai augs lėčiau. 

Šiltomis, saulėtomis dienomis, o ypač kai būna šiltos naktys, agurkai auga labai sparčiai. Tada vaisius skinti tenka ir kasdien. Visada pasitaiko negražios formos, peraugusių ar su kitais defektais vaisių. Jų irgi nereikia palikti, o kuo skubiau nuskinti. 

„Jei norite prailginti agurkų derėjimo laikotarpį, nepamirškite jų tręšti ir laikytis auginimo bei ligų profilaktikos taisyklių – jei augalai bus pamaitinti, tvirti ir neišsekę, jie ilgai derės, bus sveiki ir nesirgs“, – tvirtina R. Davidavičienė.

Sezono pabaigoje reikia surinkti visas augalo liekanas, nes jose gali būti ligų sukėlėjų, kenkėjų kiaušinėlių ar lėliukių, kurie puikiai žiemoja liekanose ir kitą sezoną dar anksčiau susargdins augalus, apibendrina biologė.

REKLAMA
"sodinami ar sėjami, kai dirva sušyla iki 17-18 laipsnių šilumos."

Kaip dirva sušils iki 17-18 laipsnių kai paros vidutinė temperatūra 5 laipsniai? O už 3 mėn jau ruduo. Kodėl neišveda hibridų atsparių šalčiams???
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų