Gripui galima užbėgti už akių

Sloga, kosulys, temperatūra, sąnarių skausmai šaltuoju metų laiku į lovą paguldo daugybę įvairaus amžiaus žmonių. Dažniausiai dėl to „kalta“ kvėpavimo takų infekcija, kurią sukelia gripo virusas. Jo sezonas tęsiasi nuo lapkričio iki kovo. Kasmet pasitaiko atvejų, kai gripo komplikacijos ilgam paguldo į ligoninę, o kai kuriems ligoniams jos baigiasi tragiškai.Patikimiausias būdas išvengti gripo – laiku pasiskiepyti. Tada tikimybė susirgti sumažėja, o ir susirgus liga praeina lengviau, be komplikacijų. Tuo įsitikinusi Šilalės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Tauragės rajone Viktorija Turauskytė.

– Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų. Lietuvoje sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudenį ir žiemą. Lietuvoje gripo sezonas prasidėjo 2014 m. rugsėjo 29 d. ir tęsis iki 2015 m. gegužės 17 dienos. Gripo aktyvumas labai nenuspėjamas, jo sezonas vienas nuo kito gali skirtis.

Paprastai gripas prasideda staiga. Liga užsikrečiama oro-lašeliniu būdu, bendraujant su jau sergančiais ar virusą platinančiais žmonėmis. Vienais pagrindinių gripo židinių tampa vaikų ugdymo įstaigos – mokyklos, darželiai. Todėl šeimos, kuriose auga vaikai, paprastai dažniau serga gripu nei vaikų neturintieji.

REKLAMA

Gripu galima užsikrėsti būnant greta sergančiojo, kuris kosti ar čiaudo. Šią ligą pasigauti galima netgi paprasčiausiai palietus paviršių, kurį lietė sergantysis gripu – pavyzdžiui, paėmus telefoną ar prisilietus durų rankenos. Virusas sklinda oru, užsikrečiama kai jo patenka į burną ar nosį. Didelėse žmonių susibūrimo vietose sąlygos jam plisti ypač palankios.

Gripu užsikrėtęs žmogus gali perduoti virusą kitiems maždaug parą iki pats susirgdamas. Vėliau suaugusieji gali užkrėsti dar 3-7 dienas nuo simptomų pasireiškimo dienos. Vaikai virusą gali perduoti dar daugiau dienų.

Štai pagrindiniai požymiai, kuriems pasireiškus tampa aišku, jog užpuolė gripas: karščiavimas, galvos skausmas, silpnumas, nuovargis (labai stipriai jaučiamas), sausas kosulys, skausmas gerklėje, užsikimšusi nosis ar sloga, viso kūno skausmas.

Gripo simptomai pasireiškia 1-4 dieną po užsikrėtimo. Kai kurie žmonės gali perduoti virusą patys nė nejausdami simptomų.

Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo, kt. bei mirties. Skiepytis reikėtų pradėti prieš prasidedant gripo sezonui – spalį, lapkritį, nes atsparumas gripui susidaro ne anksčiau kaip po dviejų savaičių. Pasiskiepiję žmonės gripu serga rečiau, o jei suserga, tai ligos forma būna lengvesnė, liga trunka trumpiau ir sumažėja komplikacijų tikimybė. Kadangi kasmet keičiasi gripo virusas ir kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, skiepytis turėtų ir tie žmonės, kurie skiepijosi pernai.

Šios sezoninio gripo vakcinos bus išdalytos 496 Lietuvos gydymo įstaigoms, kurios siūlys savo pacientams pasiskiepyti nuo gripo. Įprastai mokama gripo vakcina gydymo įstaigas pasiekia anksčiau (rugsėjo viduryje–spalio pradžioje) nei rizikos grupėms skirta vakcina. Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos pirktą vakciną nuo sezoninio gripo jos tiekėjai į daugumą gydymo įstaigų jau atvežė, į likusias pristatys artimiausiomis dienomis.

REKLAMA

Lyginant su 2013 m., šiemet vakcinos pavyko įsigyti net 3,4 proc. Pigiau, vadinasi, bus galima paskiepyti daugiau žmonių – 105 tūkst. gyventojų, o pernai paskiepyta buvo 100 tūkstančių. Per pastaruosius dvejus metus viešųjų pirkimų būdu perkant gripo vakcinas jų kaina mažėjo 22 proc., o tai leido nupirkti didesnį kiekį gripo vakcinų ir nemokamai paskiepyti daugiau žmonių.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų