• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar, liepos 15 dienos vakarą, Lietuvoje nusileido internetinė žvaigždė, daugiau nei 40 milijonų sekėjų internete turintis IShowSpeed, kurio tikrasis vardas yra Darrenas Jasonas Watkinsas. Per jo vizitą Vilniuje internete išplito medžiaga, kurioje įamžinta gausi minia, lydinti važiuojančios įžymybės automobilį. Nemažą minios dalį sudarė vaikai ir paaugliai.

74

Vakar, liepos 15 dienos vakarą, Lietuvoje nusileido internetinė žvaigždė, daugiau nei 40 milijonų sekėjų internete turintis IShowSpeed, kurio tikrasis vardas yra Darrenas Jasonas Watkinsas. Per jo vizitą Vilniuje internete išplito medžiaga, kurioje įamžinta gausi minia, lydinti važiuojančios įžymybės automobilį. Nemažą minios dalį sudarė vaikai ir paaugliai.

REKLAMA

Išvydus tokią gausią jaunimo minią, buvo galima stebėtis, kaip stipriai jauni žmonės yra susižavėję internetinio turinio kūrėju, bei susimąstyti, kokį poveikį šio turinio stebėjimas gali padaryti vaikams ir paaugliams.

REKLAMA
REKLAMA

Į šiuos klausimus naujienų portalui tv3.lt atsakė psichologas Edvardas Šidlauskas, kuris pasidalijo savo įžvalgomis ne tik apie influencerių veiklos stebėjimo poveikį vaikams, tačiau taip pat ir patarimais tėvams, ką reikėtų daryti, siekiant, kad vaikų dėmesys būtų nukreiptas ne tik į pramogas, bet ir į vertybes.

REKLAMA

Kodėl vaikams patinka internetinės žvaigždės?

Psichologas E. Šidlauskas pasakojo, kad jaunimas dažnai susižavi internetinėmis garsenybėmis ir herojais, nes jų kuriamas turinys jiems kelia pozityvias emocijas.

„Dabartiniai influenceriai arba, sakykime, interneto turinio kūrimo žvaigždės, visų pirma, yra pramogų pasaulio atstovai. Vaikų reakcijos į juos primena atvejus, kai jie anksčiau pamatydavo kokį nors meškutį ar kitą pažįstamą iš pasakų ir pamėgtą personažą.

REKLAMA
REKLAMA

Iš esmės, šie turinio kūrėjai, kaip ir anksčiau buvę meškiukai, kelia geras emocijas ir dėl to vaikams jie simpatiški“, – tikino E. Šidlauskas.

Pasiteiravus jo, ar internetinės žvaigždės ir influenceriai yra geri pavyzdžiai vaikams, pašnekovas vertinimo nesiėmė. Anot jo, neretai daug kas priklauso nuo to, kokį turinį šis žmogus kuria.

Vis tik jis pridėjo, kad neretai turinys yra pramoginis, tad jis skirtas tik pasilinksminimui. Visa tai gali vaikams formuoti tam tikras iliuzijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasakyčiau, kad tai dabartinė klounados forma. Sakykite, ar gerai būti klounu, ar blogai? Žiūrint, ką tas klounas išjuokia.

Klounai išsidirbinėdami smagina savo auditoriją, tada vaikams ir suaugusiems žmonėms šis humoras ir kvailystės tampa tam tikra terapija. Bet jeigu turime vien tik tokio turinio žiūrėjimą, jis formuoja iliuzijas.

REKLAMA

Aš pats darbe susidūriau su atveju, kai pasiteiravus vaiko, kuo jis nori būti užaugęs, jis man pasakė, kad kurs „YouTube“ kanalą ir iš to turinio gyvens. Dažniausiai yra vienetai kūrėjų, kuriems realiai pavyksta iš to pragyventi“, – komentavo specialistas.

Internetinių žvaigždžių ir jų turinio poveikis vaikams

Pradėjus kalbėtis su specialistu apie internetinių žvaigždžių ir jų kuriamo turinio poveikį vaikams, iš pradžių E. Šidlauskas išryškino pozityvius aspektus.

REKLAMA

Tiesa, jis greitai pridėjo, kad tokių nėra daug, nes praktikoje galima pastebėti, kad tiek susitikimai su šiomis žvaigždėmis, tiek jų skelbiamo turinio besaikis žiūrėjimas atneša daugiau žalos.

„Pirmiausia, kalbant apie pozityvų poveikį vaikui, yra pastebimas pramoginis aspektas, vaikui suteikiamos geros emocijos.

Antra, kalbant apie tėvus, tai gali būti netgi nusiraminimas – geriau vaikas prie ekrano nei neaišku kur šmirinėjantis gatvėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, naudų labai mažai. Čia tas pats, jeigu mes dažnai vynu ar sunkiu valgiu mėgautumėmės, tai nėra sveika.

Jeigu vaikas tampa apsėstas tuo turiniu, o tokių atvejų, patikėkite manimi, yra, tada vaikas daugiau nieko nebenori daryti, tik stebėti tą pramoginį turinį ir valgyti greitą maistą.

Tada jau turime problemą, nes gyvenimas yra ne vien pramogos, bet ir atsakomybė, išgyvenimo įgūdžių ugdymas“, – esminius aspektus išryškino jis.

REKLAMA

Pasiteiravus specialisto apie tai, kokios dar susitikimų su internetinėmis žvaigždėmis ir jų turinio stebėjimo žalos vaikams yra daromos, jis tikino, kad dažnai tai atsiliepia vertybiniam pagrindui.

Anot jo, neretai humoru yra siekiama išjuokti vertybes, suvaržymus, sukuriama visiškos laisvės be atsakomybės idėja.

REKLAMA

„Tokio humoro poveikis brandžiai psichikai gali būti teigiamas, siunčiama naudinga žinutė, kad vertybes galima perkurti ir ieškoti kitų, bet jaunai, gležnai, nesusiformavusiai auditorijai tai gali būti pavojinga. Juk net ir jaunus, gležnus medelius mes parišame, kad nesugriūtų, tas pats yra su vaikais.

Visos šios atramos medeliui – tai vertybių vaidmuo vaikui. Jeigu to nėra, galima labai lengvai susukti vaikui galvą ir netgi sukelti lengvą beprotybę“, – liūdnomis žiniomis dalijosi jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokių veiksmų turėtų imtis tėvai?

Specialistas taip pat pasakojo, kad tokio turinio stebėjimo, vaikų žavėjimosi influenceriais problema šiomis dienomis tampa vis dažnesnė.

Jis aiškino, kad tokiais atvejais tėvams labai svarbu padėti savo atžalai pamatyti, kad pramogos – tai ne visas gyvenimas, o tik pasimėgavimo akimirka.

„Daug kas priklauso nuo to, kokios vertybės yra pačių tėvų, kaip jie įsivaizduoja vaiko ateitį, ką internetinis herojus ugdo vaikuose. Svarbu žinoti, ar tai tikrai tik pramoga, t. y. cirko klouno stebėjimas, ar gaunama pridėtinės vertės.

REKLAMA

Iš esmės, ši problema yra bendražmogiška visų tėvų ir pedagogų. Aš sakyčiau, kad virtualus pasaulis galėtų būti kaip apdovanojimas po to, kai susitvarkai su savo darbais ir pareigomis, t. y. išsišlavei kambarį, išsiskalbei drabužius, perskaitei 30 puslapių  vasaros skaitinių. Tada taip, tu uždirbi laiką pramogoms.

Sunku yra išlaikyti pusiausvyrą tarp ugdymo pareigų ir pramogų, o jeigu to nebelieka, yra tik laisvė, tai yra vienas iš vaiko žlugdymo būdų, nes lepinimas – tai smurto forma. Vaikas tampa neadekvatus, ištižęs, tad svarbu išlaikyti ribą tarp skatinimo ir lepinimo“, – patarė ekspertas.

REKLAMA

Pasak E. Šidlausko, toks ugdymo būdas gali padėti vaikui suvokti priežasties ir pasekmės ryšį, kad norint smagiai gyventi dėl to reikia sunkiai dirbti.

IShowSpeed vizitas Lietuvoje

Naujienų portalas tv3.lt anksčiau rašė, kad liepos 15-osios vakarą IShowSpeed nusileido Vilniaus oro uoste. Čia jį pasitiko ne tik gerbėjai, bet ir lietuvių interneto žvaigždė Paulius Mikolaitis-Paul de Miko. Kartu jie sėdo į autobusiuką ir išvyko į miesto centrą.

REKLAMA
REKLAMA

Jų kelionę, kuri tiesiogiai transliuojama „YouTube“ platformoje, antradienio pavakarę stebėjo virš 100 tūkstančių žiūrovų.

Kaip matyti vaizdo transliacijoje, interneto žvaigždė IShowSpeed atvyko pasipuošęs Lietuvos marškinėliais. 

IShowSpeed, kurio tikrasis vardas – Darren Watkins Jr., išgarsėjo kaip „gyvo formato“ turinio kūrėjas: nuo vaizdo žaidimų iki nutrūktgalviškų iššūkių realybėje, nuo emocingų reakcijų iki žaibiškų memų.

Vos per keletą metų jis surinko milžinišką gerbėjų auditoriją: daugiau nei 42 mln. prenumeratorių „YouTube“ ir šimtai milijonų peržiūrų.

IShowSpeed transliaciją galite stebėti čia:

REKLAMA
Jis žvaigždė tik tarp tokių pat
Jis žvaigždė tik tarp tokių pat
kaip jis "žvaigždžių". Dauguma žmonių jį pirmą kartą mato. Ir neketina dar kartą žiūrėti.
O tai musu ne pasaulines zvaigzdes?
O tai musu ne pasaulines zvaigzdes?
Siegel, Bunke, Naine, Naglis ir t.t
Lietuviai eilinį kartą nustebino. Atvažiavo kažkoks vaikis, kiek ažiotažo kilo, kiek žmonių ėjo į jį pasižiūrėti... Jūs rimtai? Nejau tai yra toks įvykis, apie kurį reikia rašyti, per tv rodyti, eismą uždaryti, Vingio parką uždaryti???
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų