REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liepos 16 diena nuo seno laikyta rugiapjūtės pradžia, dar kitaip ši diena vadinama Škaplierine arba prapjovomis. Seniau, šeimininkas nupjaudavo pirmą sruogą rugių ir atnešdavo paragauti savo šeimai.

Liepos 16 diena nuo seno laikyta rugiapjūtės pradžia, dar kitaip ši diena vadinama Škaplierine arba prapjovomis. Seniau, šeimininkas nupjaudavo pirmą sruogą rugių ir atnešdavo paragauti savo šeimai.

REKLAMA

Etnologas Libertas Klimka sako, kad ši šventė yra religinė, nes Lietuvoje įvedus krikščionybę, šią dieną pradėta šlovinti Šv. Mergelė Marija. Liaudyje paplito tikėjimas, kad būtent šią dieną Mergelė Marija išvaduoja sielas iš skaistyklos.

Tačiau, pasak etnologo, ši diena siejasi su tradiciniu kalendoriumi tuo, kad kiekvienais metais šią dieną prasideda rugiapjūtė. Mūsų protėviai žemės deivei Žemynai aukodavo duonos, kuri  būdavo apkasama aplink rugių lauką. Nupjovus ir pastačius pirmą rugių pėdą, pjovėjai nusilenkdavo saulei, dainuodavo pjūties dainas.

Sakoma, kad pirmoji rugių pėda vadinta „šeimininku“. Tikėta, kad ji saugo nuo bėdų. Kelios pirmosios varpos iš jos buvo sudeginamos ant aukuro, aukojant likimo deivei Laimai ir deivei Žemynai. Šią dieną patariama nedirbti, kad vėjai nenuplėštų namų stogų ir neišguldytų rugių. Taip pat sakoma, kad reikėtų pabarstyti namuose rugių, kad varnos neišdraskytų stogo.

REKLAMA
REKLAMA

Karščiai nesitrauks

Paklaustas apie gamtos ženklus, artėjančius orus etnologas atsako, kad panašu, jog karščiai niekur nesitrauks.

„Liepos 10 diena, kuri dar vadinama „Septyni broliai miegantys“, buvo labai karšta, tad galime spręsti, jog karščiai dar ilgai užsitęs“, – sako L. Klimka.

REKLAMA

Būdavo tikima, kad jeigu šią dieną be perstojo lyja, lis ir kitas septynias savaites, tačiau jeigu šią dieną nelyja, tuomet bus sausra ir prastas derlius.

Etnologas sako, kad rugiapjūtei lietus visada trukdo, o toks sausas oras jai pats palankiausias, tad nusiminti nėra ko.

Ką žada orų prognozės artimiausiu metu?

Atmosferos slėgio laukas keičiasi – aukštas slėgis bus tiktai vakaruose, kitur dominuos žemo slėgio sritys. Debesys, kai kada net labai vandeningi, telksis ties Vakarų Europos šalimis, kitur debesuotumas bus menkas.

Gaivūs orai nusistovėjo daug kur Vakarų Europoje, tačiau žemyno pietuose ir rytuose rytoj dar bus karšta. Ketvirtadienio rytas saulėtas, vėliau daug kur palis, vietomis smarkiai ir su perkūnija.

REKLAMA
REKLAMA

Paryčiais vyraus 18 – 20 laipsnių šilumos, šilčiau bus vos kai kur. Lietus kaitrai įtakos beveik nedarys, oras kais iki 31 – 33, kai kur 34 laipsnių karščio.

„Kitaip tariant, dar viena kaitros su pirties elementais diena. Dieną daug kur palis, vietomis smarkiai ir su perkūnija. Naktį atvės iki 18 – 20, dieną vėl kepins iki 31 – 33, kai kur 34 laipsnių karščio“, – sako sinoptikas Naglis Šulija. 

Penktadienį istorija kartosis – naktį palis vos kai kur, ir tai greičiausiai tik iš vakaro, o dieną vėl daug kur vasariškas lietus, perkūnija, oro temperatūra maždaug tokia pat, kaip ir rytoj, tai yra ir vėl bus karšta.

Labai panašūs orai bus ir šeštadienį. Sekmadienį lis dar daugiau, bet bus ne taip šilta.

„Ką gi, nors kepina išskirtinė savo mastais kaitra, sausros, atrodo, išvengsime ir upės bei ežerai neišdžius – tai ne tik savotiškas paradoksas, bet ir neabejotinai gera žinia“, – pastebi N. Šulija. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų