REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Svarbiausia ir gražiausia pavasario šventė Velykos – tai ne tik kiaušinių marginimas ir susirinkimas prie stalo. Kunigas Ričardas Doveika kviečia nepamiršti tikrosios šios šventės prasmės.

Svarbiausia ir gražiausia pavasario šventė Velykos – tai ne tik kiaušinių marginimas ir susirinkimas prie stalo. Kunigas Ričardas Doveika kviečia nepamiršti tikrosios šios šventės prasmės.

REKLAMA

Buvimas su artimaisiais, bendruomenėje, santykis su Dievu ir bažnyčia – tai yra svarbiausia, tačiau dažnai ištrinama iš mūsų tradicijų.

Per Velykas randamas tuščias Kristaus kapas – prisikėlimo ir gyvenimo simbolis. Tai viso tikėjimo gimimas ir pradžia.

„Mes švenčiame žmogaus atpirkimo, Kristaus kančios, mirties ant kryžiaus, palaidojimo kape ir prisikėlimo iškilmę. Taigi mes, krikščionys, švenčiame esminę savo tikėjimo šventę, tikėjimo tiesą, patį pagrindą, pačią tikėjimo esmę, nes būtent šių įvykių apmąstyme, šventime ir gimsta krikščionybė“, – primena kunigas.

Pamirštame tikrąją Velykų prasmę

Daugelis yra įsitikinęs, kad Velykos yra dviejų dienų šventė, tačiau viskas apima platesnį laikotarpį. Velykų tridienis – per jas katalikai įžengia į Velykų šventę.

REKLAMA
REKLAMA

„Velykų šventė tęsiasi iki Sėkminių, 50 dienų. Velykų pilnatvė atsidengia Sėkminių dieną, Šventosios Dvasios atsiuntime, kada švenčiame bažnyčios gimties įvykį“, – sakė R. Doveika.

REKLAMA

Didįjį ketvirtadienį viso pasaulio katedrose šventinami aliejai, naudojami per apeigas, taip pat aukojamos vadinamos paskutiniosios šventosios mišios. Itin svarbi eucharistija, nes būtent Didžiojo ketvirtadienio paskutinė vakarienė buvo jos pradžia:

„Didįjį ketvirtadienį daugelyje pasaulio bažnyčių yra atliekama kojų plovimo apeiga. Tai dar kartą primena, kad mes, krikščionys, esame atsigręžę veidas į veidą, atsiklaupiam vienas prieš kitą, patarnaujam iki tokio lygmens, kad, jeigu reikės, galime nuplauti kojas.

Dalinamės ta pačia duona, nes eucharistija yra visų prieinama duona, neišskiriant luomų, pareigų. Eucharistiją valgo visi, kas yra atlikę išpažintį ir gali priimti komuniją.“

REKLAMA
REKLAMA

Nuo Didžiojo ketvirtadienio bažnyčiose nustoja skambėti varpai ir vargonai, išganymo įvykiai švenčiami tyloje.

Naktį iš Didžiojo ketvirtadienio į Didįjį penktadienį, Kristus meldėsi Alyvų kalne, kur buvo suimtas ir įkalinamas. Dėl to Didįjį ketvirtadienį, po paskutinės vakarienės mišių, rengiama procesija į garbinimo altorių.

Didysis penktadienis – vienintelė diena be mišių

Didysis penktadienis – vienintelė diena metuose, kada nėra aukojamos šventosios mišios, laikomasi pasninko. Prieš Velykas tikintieji atsisako ne tik mėsos, bet ir sumažina suvartojamo maisto kiekį. Tai – atgailos ir solidarumo ženklas.

„Tai yra atgailos ženklas ir tuo pačiu solidarumo ženklas su daugybe žmonių pasaulyje, kuriems alkis ir troškimas yra kasdienybės patirties būsena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 Yra milijonai žmonių, kurie nuolat gyvena alkyje maisto, troškime gėlo vandens, kurie gyvena ilgesy teisingumo, nes yra neteisėtai įkalinti, išvaryti iš savo namų, pažeminti, persekiojami, jiems tenka būti pabėgėliais“, – kalbėjo kunigas.

Vakare švenčiama Kristaus kančios liturgija, atnešamas kryžius, jis pagarbinamas. Kunigai gulasi prieš altorių, atsiprašydami už savo ir bendruomenės narių nuodėmes, prašydami atgailos.

Didysis šeštadienis laikomas tylos diena, bažnyčiose šventinamas maistas, ruošiamasi švęsti Velyknaktį – bręstančios vilties šventę.

„Didysis šeštadienis yra tylos, gerumo, pagarbos ir jau bręstančios vilties diena, nes šeštadienį vakare, leidžiantis saulei, tikintys žmonės renkasi į savo bažnyčias švęsti Velyknakčio, yra pašventinama ugnis, įžiebiama velykinė žvakė.

REKLAMA

Velykinės žvakės liepsnelę labai lengvai gali užpūsti vėjas, nešant prisiliesti skersvėjis ir užgesti, todėl žmogus rodo dėmesingumą šviesai, apgaubia savo delnais ir tamsoje, kai katalikai stovi su uždegtomis žvakėmis, švyti žmonių veidai. Šviesa net ir tamsoje gali išlaikyti žmogaus spindintį veidą.“

Didįjį šeštadienį skaitomi septyni skaitiniai, taip pat Velykų naktį krikštijami suaugę krikščionys, pasiruošę krikštu priimti krikščionybę. Vėl suskamba varpai ir vargonai.

Linki atrasti tikrąją prasmę

Kunigas R. Doveika sako, jog paskutiniai metai, kai negalėjome švęsti su šeimomis, nelaimingi buvo tik tiems, kurie šventė pavasario šventę. Jis linki nepamiršti, kad Velykos – religinė šventė.

REKLAMA

„Atraskime savo tikėjimo žinią, išlaisvinkime savo Velykas iš pavasario šventės, iš užstalių, iš liaudies tradicijų, tam tikrų dalykų, kurių bus pilna viešoji erdvė.

Kalakutas ar antis Velykoms neturi nieko religiško, tai yra tik tradicija, bet tiek daug žmonių susigūš ir jausis nepatogiai vien dėl to, kad jie šiemet neįperka produkto, įmantrumo.

Viešoji erdvė vėl sklidina įmantrumo ir visko, išskyrus tai, kas yra svarbu švenčiant religines šventes – bendruomenė, Dievas ir tu, su bendruomene, Dievo akivaizdoje bažnyčioje.“ 

Galbūt šios Velykos kažkam padės rasti tikrąją prasmę ir padrąsins sugrįžti į savo bendruomenę, bažnyčią, sako kunigas. Ypač šiandien, matant, kas vyksta pasaulyje, tikėjimas be galo svarbus.

„Kartais gyvenime patiriame, kad optimizmas mus nuvilia, bet viltis niekada nenuvilia žmogaus. Palinkėjimas, kad visų šiandieniniame pasaulyje vykstančių įvykių kontekste, karo akivaizdoje mes nesuabejotume bent vienu dalyku – pačiu gyvenimu, nes Velykos yra gyvenimas“, – palinkėjimą siunčia kunigas R. Doveika.

Mes jau senei pamiršom Velykų prasmę.Kai kam Velykos paedimo ir gerimo šventė.Nes praradamas tada saikas valgymui ir gerimui.Paskui greitoji arba i poliklinika keliauji po švenčių.Juk po ivairių švenčiu padaugėja sergančiųjų.
Jūs ten Sodroje, VMI. Patys pirman etape, Padarykit Išmokas, pašalpas už žadėtus 863 eurus. tada kalbėkite apie Šv. Velykas!
Eik tu nesipaveikslaves portale tu netikras kunige tikram kunigui nereikia tokių biesų šeimą turi, juokina čia su prasme!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų