Kokios dažniausios dantų skausmo priežastys?
Aštrus ir karščio, šalčio, rūgštaus ar saldaus maisto provokuojamas dantų skausmas dažniausiai praneša apie įskilusį dantį, pažeistą jo viršutinį sluoksnį, pūlinį ar kariesą. Tarkime, kariesas yra progresuojanti būklė ir jei ji laiku negydoma, gali prasidėti minkštojo danties audinio uždegimas (pulpitas), kuris – itin skausmingas ir nemalonus, gresia netgi danties praradimu. Kariesas (dantų ėduonis) vystosi dėl bakterijų, esančių dantų apnašose, išskiriamų rūgščių – būtent jos pažeidžia viršutinius, vidurinius arba vidinius danties audinius. Vadinasi, kad prastai prižiūrimoje burnos ertmėje karieso vystymosi galimybės daug didesnės, nei toje burnoje, kurios higiena rūpinamasi atsakingai – kruopščiai nuvalomos apnašos, naudojamos priemonės su fluoru, atsakingai valomi tarpdančiai bei liežuvis ir t.t.
Lėtinio arba chroniško dantų skausmo priežastys gali būti susijusios su danties nervo pažeidimu, kuris atsiranda dėl patirtos mechaninės traumos, dantų griežimo ar karieso susiformavimo. Pavyzdžiui, viena iš karieso komplikacijų yra jau minėtasis pulpitas arba minkštojo danties darinio, dar vadinamo pulpa, uždegimas. Šį minkštąjį danties viduje esantį darinį – pulpą sudaro ne tik kraujagyslės ir jungiamasis audinys, bet ir nervinės skaidulos. Būtent dėl įvairaus laipsnio nervų pažeidimo bei dirginimo pulpitas yra toks skausmingas ir nemalonus sveikatos sutrikimas.
Dantų skausmas gali būti ir tvinkčiojančio pobūdžio. Jis gali pranešti apie besivystančią infekciją. Taip pat gali pakilti kūno temperatūra, patinti veidas, kamuoti bendras negalavimas. Tokiu atveju būtinas pūlių drenažas ir endodontinis gydymas – padėti gali tik specialistas.
Asmuo gali skųstis ir galiniame žandikaulyje jaučiamu skausmu, kuris gali atsirasti dėl nervinės įtampos, dantų griežimo, protinių dantų pakitimų, susidarančių dantenų kišenių, kuriose vystosi uždegimai ir pan.
Taip pat gyvenimo kokybės tikrai neprideda ir skausmingas kramtymas, kuris atsiranda dėl karieso, dantų mechaninių pažeidimų, dėl nervinės įtampos „nuvalgytų“ dantų paviršių.
Dantų skausmą taip pat gali sukelti netinkamas odontologinis gydymas, nuskilusios plombos, dantenų uždegimas ir kitos priežastys, pavyzdžiui, prienosinių ančių ar ausies uždegimas, virusinės ir bakterinės infekcijos, onkologinės ligos, širdies ligos ir net cukrinis diabetas.
Kartais dantų skausmo priežastys lieka nežinomos – asmuo skundžiasi nemaloniais pojūčiais, tačiau specialistai jokių objektyvių požymių tiesiog nemato. Tuomet gana dažnai manoma, kad dantų skausmas yra psichosomatinis simptomas.
Kaip sau padėti, jei netikėtai suskaudo dantį?
Apmaudu, tačiau dantį gali suskausti ir savaitgalį, ir švenčių metu, tad pirmiausiai siūlome išmėginti šias paprastas, bet gana veiksmingas pagalbos priemones:
- Ledo kompresai – šaltis padeda sumažinti uždegiminę reakciją, todėl turi mažėti ir skausmas, kuris yra vienas iš uždegimo požymių. Galima skaudančią vietą šaldyti bent keletą kartų per parą;
- Burnos ertmės skalavimas silpnu druskos ar valgomosios sodos tirpalu. Taip pat tinka ir vaistinėse įsigyti specialūs burnos skalavimo skysčiai;
- Kruopštus maisto likučių iš tarpdančių pašalinimas gali padėti sumažinti nemalonius simptomus;
- Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo – jie gali padėti malšinti skausmą bei uždegimą ir tokiu būdu lengviau sulaukti vizito pas gydytoją odontologą, išlikti darbingiems, kokybiškai miegoti. Dolmen 25mg skirtas skausmui malšinti, priklausantis vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų ar sąnarių skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Šis vaistas skirtas suaugusiems pacientams. Dolmen 25 mg geriamasis tirpalas paketėlyje – patogus būdas greitai ir veiksmingai numalšinti dantų skausmą, kad ir kur bebūtumėte, nes juos galima vartoti net prieš valgį, nereikia užgerti skysčiais. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai;
- Kramtymas neskaudančia puse ir taisyklingas dantų sukandimas gali padėti sumažinti papildomą skaudančios vietos dirginimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!