REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įstatymus, draudžiančius sodinti baltažiedes robinijas, pavadinęs „biurokratiniais nurodymais“, sostinės meras Remigijus Šimašius žadėjo šiais augalais apželdinti Vilnių. Dėl jo plano kilo diskusijos, po kurių pats meras atsisakė savo idėjos. Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su invazinių augalų sąrašo sudarinėtojais ir išsiaiškino, kokią grėsmę kelia šie augalai.

Įstatymus, draudžiančius sodinti baltažiedes robinijas, pavadinęs „biurokratiniais nurodymais“, sostinės meras Remigijus Šimašius žadėjo šiais augalais apželdinti Vilnių. Dėl jo plano kilo diskusijos, po kurių pats meras atsisakė savo idėjos. Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su invazinių augalų sąrašo sudarinėtojais ir išsiaiškino, kokią grėsmę kelia šie augalai.

REKLAMA

Baltažiedės robinijos – invazinis, dekoratyvinis augalas, kurį Lietuvoje sodinti draudžiama ir už jį numatomos piniginės baudos. Įraše socialiniuose tinkluose Vilniaus meras skelbė, kad nebijo baudų už šios rūšies platinimą Lietuvoje:

„Miestą mes žalinam ir žalinsim. Nei akacijų, nei robinijų, jau šimtus metų augančių Europoje, nepjovėm ir nepjausim. Kad ir ką benurodinėtų mums biurokratai iš ministerijos. Šiandien jie man grąsina baudomis, paskaitykite spaudoje“, – savo įraše skelbia R. Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto aplinkos ministerijos specialistė Laura Janulaitienė, prisidėjusi prie invazinių augalų ir gyvūnų sąrašo sudarymo, sako, kad šis augalas kenkia aplinkai – šaknys gali pakeisti aplinką bei ekosistemą.

REKLAMA

„Ši rūšis daro neigiamą poveikį biologinei įvairovei – nukirtus ar pažeidus šį augalą susidaro labai dideli sąžalynai. Šakninės šio augalo ataugos gali siekti iki 70 metrų – dėl sąžalyno gali pakisti dirvožemis, biologinė įvairovė ir kraštovaizdis.

Kalbant apie tai, kodėl negalima baltažiedės robinijos sodinti mieste, reikia pažymėti, kad tai yra dekoratyvinis augalas, kuris yra nekontroliuojamas. Jis gali savaime pradėti plisti už gyvenamųjų namų, todėl baltažiedės robinijos plitimas darko aplinką“, – sako specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji užsimena, kad apie neigiamą patirtį susiduriant būtent su robinija baltais žiedais byloja pavyzdžiai – Kuršių Nerijoje jos išplito taip, kad pradėjo kelti žalą saugomai teritorijai.

„Jau pastebėjome iš pavyzdžių Kuršių Nerijoje, kad baltažiedė robinija plinta nekontroliuojamai, tankiai ir kelia didelę žalą šiai teritorijai. Baltažiedės robinijos tiesiog pabėga iš miesto želdinių, jas labai sunku sukontroliuoti.

Mokslininkai nustatė, kad ši rūšis yra agresyvi ir ją sunku sukontroliuoti, augalą nukirtus jis atželia, o jį sunaikinti galima tik naudojant chemines medžiagas“, – mokslininkų įžvalgas aptaria ji.

Bitininkas bei medelyno savininkas Algirdas Amšiejus sako, kad iš savo partirties kovojant su šiuo augalu suprato, kad robinija labai atkakli. Nepaisant augalo atkaklumo naikinant šakas ar kamieną, baltažiedė robinija yra gan atspari šalčiui – net ir minusinėse temperatūrose ji gali išgyventi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man, kaip bitininkui, robinija patinka. Ji puikiai įdarbina bites“, – sako vyras.

Šaknys gali išvartyti dangas

Anot L. Janulaitienės, daugelis nepagalvoja, kad ilgos augalo šaknys gali ne tik trukdyti augti kitiems augalams, bet ir iškelti plyteles ar net kelio dangą:

„Šio augalo šaknys gali iškilnoti dangas, trinkeles ar net asfaltą, kaip ir kitų medžių šaknys. Tai viena iš papildomų šio augalo grėsmių, bet daugiau jis kelia žalos gamtai. Kadangi šį augalą nukirtus jis nemiršta, o formuoja didelius sąžalynus, nėra galimybės nustatyti, kokią žalą tai sukels infrastruktūrai“, – pamini specialistė.

Nepaisant ilgų šaknų, baltažiedės robinijos pasižymi gausiu kiekiu žiedų, sukibusių į tankias kekes. Kadangi jie labai kvapūs, dažnai pritraukia didelį kiekį vabzdžių. Bitininkas Algirdas Amšiejus sako, kad šis augalas puikiai pritraukia darbščiąsias bites.

REKLAMA

„Robinijos žiedynai sudaryti iš daugybės smulkių žiedelių. Vieni skundžiasi, kad daug žiedadulkių augalas išskleidžia, o kiti džiaugiasi, kad pritraukia daug vabzdžių. Jos puikiai tinka bitininkams, kadangi yra tikras rojus bitėms. Bičių nemėgstančius gal ir erzintų“, – juokiasi bitininkas.

Ministerijos atstovė paantrina ir sako, kad sodinimui reikėtų rinktis rūšis, kurios ne tokios agresyvios ir kurias sodinti galima.

„Robinija yra tikrai daug vabzdžių pritraukiantis augalas. Tačiau juk yra daug vietinių neagresyvių medžių, krūmų, veislių, kurias saugu sodinti.

Jei mokslas atrinko tas rūšis, kurias galima sodinti, tai reikėtų juo ir vadovautis. Juk ir ta pati robinija turi įvairiausių rūšių, kurios nėra tokios agresyvios“, – nuomonę reiškia ministerijos atstovė.

REKLAMA

Atvejis su miesto meru – nesusipratimas

Taip pat paklausėme ministerijos atstovės nuomonės apie mero idėją:

„Tokie aukšto rango sostinės planai daro neigiamą poveikį visuomenei. Pozicija, kad augalą galima sodinti, nes jis gražus, turi ateiti su atsakomybe, nes reikia suprasti, kad tai yra dekoratyvinis augalas, invazinė rūšis. Norisi tokio bendro sutarimo, kad mes turime tam tikrus draudžiamus dalykus ir pasitikime mokslu“, – sako ji ir priduria:

„Manau, kad tai nesusipratimas, kadangi pats meras po kiek laiko atsisakė tos robinijų idėjos.“

Remigijus Šimašius apie savo idėjos atsisakymą paskelbė socialiniuose tinkluose:

„Kol kas taip – sodinti deja negalima, platinti negalima, bet kirsti irgi nesiruošiam“, – rašo R. Šimašius.

Įstatymai numato, kad už baltažiedžių robinijų sodinimą gresia 300–500 eurų, o juridiniams asmenims – 800–1500 eurų baudos.

Invazinis augalas tai Šimašius,,ji reiktų pašalinti iš Vilniaus ,nes gero nieko nepadarė sostinės labui,o tik kaip inkaras traukia sostinę dugnan
Oi, geriau ne!!! Gražu mūsų šermukšnis
@Valdemaras Ir tu invazinis…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų