Vyras rastą kaulą įamžino ir pasidalijo nuotrauka su kitais.
Parodė radinį
Surasto kaulo nuotraukomis vyras pasidalijo „Facebook“ grupėje „Miško radiniai“. Įrašu jis klausė grupės narių, kam priklauso šis kaulas.
„Kaip manote, ar čia stirnos?“, – rašė jis.
O keli grupės nariai pakomentavo po nuotrauka, atsakydami į vyro klausimą.
Vienas iš jų rašė: „Stirnai lyg ir per didelis“.
Kitas dalijosi dar kitokia nuomone apie radinį: „Tauriojo elnio“.
Paaiškino, koks tai radinys
Apie Gedimino radinį naujienų portalui tv3.lt papasakojo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius Laimonas Daukša.
„Iš pirminių vizualinių požymių matosi, kad tai yra kaulinis darinys – dubenkaulis, kuris eina prie galinės gyvūno dalies.
Tas gyvūnas turėjo būti nemažas, greičiausiai, briedis arba šernas. Kadangi tai miško gilumoje rastas radinys, tai jis tikriausiai laukinio gyvūno“, – pasakojo L. Daukša.
Jis atpažino gyvūną pagal kelis požymius, kuriais pasidalijo su skaitytojais:
„Dubens kaulas turi išeinamąją angą. Ji yra nemaža, bent 10-12 centimetrų skersmens. Tai rodo, kad tai tikrai dubens kaulas, kuris eina nuo nugarinės stuburo dalies iki gyvūno galinės kūno dalies.
O pagal patį kaulo patamsėjimą galima spręsti, kad radiniui iki metų laiko radiniui.“
Dalijosi keliomis gyvūno žūties versijomis
Pokalbio metu L. Daukša taip pat pasvarstė, kaip šis gyvūnas galėjo nugaišti. Jis pateikė kelis galimus būdus.
„Gali būti, kad tai buvo ligotas gyvūnas, bet gali būti, kad ir nuo senatvės nugaišęs. Na, ir dažnas pasitaikymas, kad galbūt papjautas miško plėšrūnų – vilko ar lūšies.
Tikriausiai tai ir yra plėšrūno papjautas, nes jo kitos kūno dalys išnešiotos. Laukinėje gyvūnijoje vyksta ta savaiminė atranka“, – pasakojo jis.
Pašnekovas pridūrė, kad gyvūno lemtis galėjo būti ir tragiškesnė. Anot jo, neatmetama versija, kad prie žūties prisidėjo žmogus:
„Neatmestinas variantas, kad gyvūnas galėjo būti numuštas prie kelių. Galbūt jis po smūgio pasitraukė į mišką ir nugaišo.
Dar vienas blogosios praktikos pavyzdys – medžiotojų netaiklus šūvis.“
Verčiau radinio neliesti
Paklaustas, ką daryti su tokiu radiniu, L. Daukša pasakė, kad nustatytos tvarkos nėra. Tačiau jis tikino, kad imti radinį su savimi – nėra tikslo.
„Nors naudojimosi kaulais tvarkos ir taisyklių nėra, tačiau svarbu žinoti, kad tai natūrali gamtos ciklo dalis.
Aišku, galima užkasti, jeigu trikdo aplinką. Tačiau dubens kaulas nėra ir kažkoks suvenyras, kurį norėtųsi pasikabinti ant kaklo ir nešiotis, tai žmogui jį pasiimti nėra prasmės“, – pasakojo jis.
Tačiau daugiau pamąstęs pašnekovas pabrėžė dar vieną aspektą – higieną ir ligas. Jis tikino, kad dėl šių priežasčių verčiau kaulų neimti į rankas:
„Iš esmės, nepatartina radinio imti į rankas, nes kaulas yra vabzdžių ir pirmuonių, kurie irstantį gyvūną naikina, apdorotas.
Gali būti ir kad jį nešiojo gyvūnai, kurie galimai sirgo pasiutlige. Dėl to reiktų neliesti.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!