• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jūs nusiperkate bulvių, sudedate jas į spintelę ir nedelsdami pamirštate. Kai kitą kartą atsidarote spintelę, pamatote, kad bulvės pradėjo dygti ir dabar primena svetimą gyvybės formą. Ką darote tada? Ar nupjaunate daigus ir metate bulves į puodą, ar išmetate jas į šiukšliadėžę, manydami, kad jų negalima valgyti? 

Jūs nusiperkate bulvių, sudedate jas į spintelę ir nedelsdami pamirštate. Kai kitą kartą atsidarote spintelę, pamatote, kad bulvės pradėjo dygti ir dabar primena svetimą gyvybės formą. Ką darote tada? Ar nupjaunate daigus ir metate bulves į puodą, ar išmetate jas į šiukšliadėžę, manydami, kad jų negalima valgyti? 

REKLAMA

Galbūt girdėjote siaubo istorijas apie žmones, apsinuodijusius dygstančiomis bulvėmis, bet ar iš tikrųjų šiose pasakose yra tiesos? Norėdami atsakyti į šį klausimą, pirmiausia turime išmokti, kas iš tikrųjų yra bulvė pagal savo botaninę struktūrą. 

Daugelis žmonių mano, kad bulvės yra šakniavaisiai, nes auga po žeme kaip morkos, pastarnokai ir kiti šakniavaisiai. Tačiau iš tikrųjų jos priklauso „modifikuoto stiebo“ tipui, žinomam kaip gumbas. Tai suspausti, patinę stiebai, kurie susidaro po žeme ir lieka ten, kai „pirminis augalas“ (senas augalas, išauginęs šių metų derlių) išnyksta. Tai leidžia augalams išgyventi šaltu žiemos laikotarpiu, nes gumbai yra žemiau dirvos paviršiaus, kur jie yra apsaugoti nuo šalčio. 

Daugelis iš mūsų žino, kad bulvėse yra daug angliavandenių. Taip yra todėl, kad jiems reikia pakankamai maisto, kad jie galėtų išgyventi žiemą. Maistas cukraus pavidalu yra sukuriamas fotosintezės būdu (kurį tikrai prisimenate iš mokyklos biologijos pamokų) – tai procesas, kurio metu augalai naudoja saulės spindulių energiją gliukozei (arba cukrui) gaminti iš anglies dioksido ir vandens. 

REKLAMA
REKLAMA

Nors dalį šios energijos augalai sunaudoja iš karto, daugiamečiai augalai – tie, kurie gyvena ilgiau nei du auginimo sezonus – kitą pavasarį kaups energiją augimo pradžiai. Jiems šis maistas reikalingas tam, kad galėtų pasigaminti pakankamai energijos ir galėtų užaugti iki dirvos paviršiaus bei užauginti naujus lapus, prieš pradėdami fotosintezę. Kitaip tariant, bulvėse yra „supakuoti pietūs“, kurie žiemą palaikys jų gyvybę ir paskatins augimą. 

REKLAMA

Toksiškos bulvės? 

Jei atidžiai pažvelgsite į bulvę, pastebėsite „akis“ – mažas dėmes, kurias matote žiūrėdami į bulvės odelę ar žievelę. Tai iš tikrųjų yra stiebo mazgai. Ant įprasto stiebo, iškylančio virš žemės, užauga nauji lapai ir šakos. Iš jų susidaro ūgliai, kurie pradeda augti ant bulvių, jei paliksite jas spintelėje per ilgai. 

Jų augimą skatina jūsų namų šiluma, ir jei jie bus veikiami bet kokios šviesos, tai pagreitins procesą. Štai kodėl bulvės turi būti laikomos vėsioje, tamsioje vietoje, kad būtų išlaikytas maksimalus galiojimo laikas. 

REKLAMA
REKLAMA

Bet ką daryti, jei bulvės tampa žalios? Daugelis iš mūsų žino, kad neturėtume valgyti žalių bulvių. Bet kodėl? 

Šviesos poveikis sukelia tam tikras fiziologines reakcijas gumbe. Dėl chlorofilo gamybos bulvės nusidažo žalia spalva. Tai iš tikrųjų nėra kenksminga ir tokios bulvės turi daug naudingų mineralų, tokių kaip geležis. Chlorofilo gamybos metu sukuriama ir giliai žalia spalva, kuria nusidažo ir visos valgomos lapinės daržovės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šviesa ir šiluma taip pat skatina solanino – cheminės medžiagos, kuri gali sukelti apsinuodijimo simptomus žmonėms, suvartojus ją dideliais kiekiais, gamybą. Simptomai yra pykinimas, viduriavimas, vėmimas, skrandžio spazmai, gerklės deginimas, galvos skausmas ir galvos svaigimas. Ši cheminė medžiaga yra linkusi koncentruotis po bulvių odele kartu su chlorofilu, taip pat naujai besivystančiuose ūgliuose. Taigi, dėl to yra patariama nevalgyti žalių bulvių ar tų, kurios pradėjo auginti ūglius. 

REKLAMA

Užauginkite savo 

Žinoma, galite pašalinti žalią žievelės plotą ir ūglius, kurie sumažins bet kokios toksiškos reakcijos tikimybę, tačiau bulvės, kurios pradėjo augti, gali būti labai karčios. Prasidėjus augimo procesui, taip pat prasidės esančių cukrų ir vitaminų įsisavinimas, o tai reiškia, kad dabar bulvės yra ir mažiau maistingos. 

Geriau nevalgyti bulvių su ilgais ūgliais ir tamsiai žaliomis dėmėmis. Vietoj to jas galite pasodinti, kad augtų nauja bulvių partija. 

REKLAMA

Jos nebus sertifikuotos, kaip pirktos „sėklinės“ bulvės, tačiau vėliau galėsite jomis mėgautis. Žiemą joms reikės augti vietoje, kurioje jų nepasiektų šaltis. O jei neturite vietos jų auginimui ir neleidžiate sau išmesti maisto, pašalinkite ūglius ir žalią odą, išvirkite, supjaustykite ir paduokite paukščiams. Jie bus laimingi. 

Publikacijos autorė: Caroline Wright, Notingemo Trento universiteto vyresnioji sodininkystės dėstytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų