Apie šią ligą nejauku kalbėti: Lietuvoje serga net mokiniai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, susirgimų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pernai Lietuvoje užregistruota mažiau lyginant su užpernai: atitinkamai 459 ir 625 atvejai. 2018 m. didžiausias sergamumas sifiliu ir chlamidioze nustatytas Vilniaus ir Kauno, o sergamumas gonorėja – Tauragės, Telšių ir Kauno apskrityse.

Tokia sergamumo LPI informacija šį ketvirtadienį paskelbta Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikų parengtoje sergamumo lytiškai plintančiomis infekcijomis 2018 metų apžvalgoje.

Pasak naujausios sergamumo LPI metinės apžvalgos, praėjusiais metais gonorėja diagnozuota 72, sifilis – 130, chlamidiozė – 257 asmenims. Pagal lytį pusantro karto daugiau atvejų nustatyta tarp vyrų nei tarp moterų, atitinkamai 284 ir 175.

Pagal amžiaus grupes, keturi iš dešimties (41,8 proc.) asmenų, užsikrėtusiųjų LPI, buvo jaunimas, t.y. 14–29 metų amžiaus grupės asmenys, iš kurių trys nepilnamečiai.

Tarp pernai užsikrėtusiųjų – 13 moksleivių ir 23 studentai. Didesnė dalis vyrų, užsikrėtusiųjų LPI nurodė, kad galimai užsikrėtė nuo pažįstamo arba atsitiktinio asmens bei per metus turėjo du, tris ir daugiau lytinių partnerių.

Tuo tarpu moterys dažniau nei vyrai turėjo vieną lytinį partnerį per metus ir nurodė, kad galimai užsikrėtė nuo sutuoktinio ar sugyventinio. 1,7 proc. nuo visų užsikrėtusiųjų LPI nurodė, kad turėjo lytinių santykių su seksualines paslaugas už atlygį teikiančiais asmenimis.

Naujausiais sergamumo LPI apžvalgos duomenimis, dauguma užsikrėtusiųjų LPI apsaugos priemonėmis, mažinančiomis LPI užsikrėtimo riziką – prezervatyvais – nesinaudoja arba naudojasi retai. Sergamumo 100 tūkst. gyventojų rodikliai Lietuvoje 2018 metais chlamidioze siekė – 9,2 atvejo, sifiliu – 4,6 atvejo ir gonorėja – 2,6 atvejo. 2017 m. atitinkamai didesni – 14,0; 5,6 ir žemesnis – 2,5 atv./ 100 tūkst. gyventojų.

Pagrindiniai LPI simptomai yra:

išskyros iš šlapimo takų ar lyties organų; išskyrų spalva įvairi – nuo geltonai žalsvos iki permatomos; skausmingas, dažnesnis šlapinimasis; baltos apnašos varpoje, makštyje ar burnoje; bėrimai lyties organų srityje; padidėję kirkšnių limfmazgiai; skausmingumas kapšelyje, pilvo apačioje; kraujo pasirodymas lytinių santykių metu ar po jų, menstruacinio ciklo viduryje; išeinamosios angos skausmas, perštėjimas; anogenitalinės karpos; sąnarių skausmai ir kt.


Rašyti komentarą...
S
Seksologas
2019-08-30 13:50:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vienintele profilaktine premone nustoti pstis
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų