Plačiau apie šią problemą papasakojusi Lazerinės dermatologijos centro gydytoja dermatovenerologė Rūta Šidlauskienė patvirtino, kad šiais laikais aknė toli gražu nebėra laikytina vien paauglių liga.
„Kai studijavau medicinos mokslus, net nebuvo gvildenama tokia tema kaip suaugusiųjų spuogai. Mes mokėmės tik apie paauglių spuogus. Tačiau praėjo 30 metų ir matome, kad paauglių liga, deja, serga ir suaugusieji“, – komentavo ji „Žinių radijo“ laidoje „Ekspertai pataria“.
Trečdalis akne sergančių pacientų – suaugusieji
Ji teigė savo praktikoje tokią tendenciją matanti jau kokius 15 metų, kai didėja ir suaugusių pacientų srautas, kurie skundžiasi spuogais.
„Iš tikrųjų, srautas vis didesnis ir dabar turbūt gal koks trečdalis pacientų jau yra suaugusieji su spuogai. Paprastai vyrauja moterys, nors statistiškai turėtų sirgti tiek moterys, tiek vyrai, bet, matyt, moterys labiau rūpinasi savo sveikata ir dažniau ateina pas dermatologą“, – kalbėjo gydytoja.
Detaliau kalbėdama apie, kaip būtų galima atpažinti aknę, specialistė priminė, kad spuogai gali būti įvairūs ir ne visi jie reiškia šią ligą: „Spuogai gali būti ne tik paprastieji, jų gali būti ir kitokių, pacientai juos neretai painioja su raudonaisiais spuogais, lėtiniu folikulitu.
Tai tokių labai aiškių kriterijų, kaip pačiam pacientui identifikuoti ligą, tikrai nepasakysiu, vis tiek reikėtų eiti pas specialistą, jis apžiūrėjęs ir pasakys, kokia čia liga ir jos forma.“
Paklausta, kas tokio nutiko prieš 15 metų, kad staiga ne tik paaugliai pradėjo sirgti akne, gydytoja svarstė, jog tam įtakos turi mūsų gyvenimo tempas.
„Manau, tas veiksmas [pacientų augimo] vyksta dar ir šiandien. Greičiausiai vis tik vienas kaltininkų – mūsų gyvenimo tempas, visi esame skubėjime, trūksta poilsio, didelis stresas turi labai daug įtakos. Yra labai pasikeitusi mityba – valgome daug nesveiko maisto. Ir, tiesą pasakius, iš tikrųjų, kitąsyk mažai rūpinamės savo sveikata, profilaktikos kaip ir išvis nėra. Visa tai, be abejo, turi įtakos“, – vardijo R. Šidlauskienė.
3 produktų grupės, kurių privalu vengti
Pasak jos, įvardyti vieną receptą, kaip išvengti šios nemalonios ligos tiek paauglystėje, tiek jau suaugus, sudėtinga.
„Tiesiog yra daug dalykų, ko nereiktų daryti, kad tie spuogai neatsirastų. O ką daryti? Tai, manau, kai jau jaučiame, kad atsiranda bėrimai, reikia eiti pas dermatologą. Tuo metu vengti reikėtų daug ko – nevalgyti nesveiko maisto, apie kurį garsiai šneka tiek žiniasklaida, tiek kalbama mokyklose.
Yra tam tikros maisto produktų grupės, kas sąlygoja stipresnį uždegimą tiek veido odoje, tiek bet kur organizme. Tai būtų pieno produktai, angliavandenių gausus maistas, tai yra daugiausiai miltiniai patiekalai.
Tai galėtų būti ir per daug riebus maistas, turintis nesveikų riebalų rūgščių. Kaip sakau pacientams, yra trijų „b“ raidžių taisyklių, ko reikia valgyti mažiau: balti miltai, baltas cukrus ir baltas pienas“, – patarė R. Šidlauskienė.
Riziką didina sportuojant vartojami preparatai
Odos būklei atsiliepia ir tokie dalykai naktinis darbas, labai intensyvus sportas. „Ypač naktinėse pamainose dirbantys pacientai bet kuria lėtine odos liga serga sunkiau negu tie, kurie turi normalius bioritmus. (...)
Mūsų organizmas prisitaikęs prie būdravimo ir ramybės periodo. Jo metu vyksta tam tikri fiziologiniai procesai mūsų kūne, kurie leidžia apsivalyti, persikrauti visoms organų sistemoms. Tai šitas išsibalansavimas irgi daro savo įtaką“, – aiškino gydytoja.
Kalbėdama apie sportininkus ji pabrėžė, kad gal ne tiek sportas turi įtakos, tiek tai, ką sportininkai vartoja augindami raumenis.
„Dabar yra labai paplitęs tam tikrų pagal baltymų papildų įvairių aminorūgščių kokteilių vartojimas. Taip pat tarp jaunimo labai populiarus kreatinas, vartojami ir multivitaminai, kuriuose gausu B grupės vitaminų, o mes žinom, kad jie gali suaktyvinti riebalų liaukos uždegimą, dėl ko spuogai ir atsiranda“, – įspėjo R. Šidlauskienė.
Gydyti reikia pradėti skubiai, kitaip gresia ir randai
Prabilus apie aknės gydymą, pašnekovė akcentavo, kad tai, kaip anksti jis bus pradėtas, yra labai svarbus dalykas.
„Atrodo, iš pradžių yra keli spuogeliai ir jie nepavojingi, tačiau negydomi jie plinta, jų atsiranda vis daugiau, jie tampa vis ryškesni, uždegimas vis aktyvesnis. To pasekmė tokia, kad lengva forma pereina į sunkesnę, kuri jau palieka ir randus ir pigmentines použdegimines dėmes, kurias iki galo išgydyti pavyksta ne visada“, – konstatavo medikė.
Vis tik ji pabrėžė, kad aknės gydymas yra labai individualizuotas, mat kiekvieno paciento situacija, gyvenimo būdas yra vis kitoks, labai svarbu ir lydinčios ligos.
Pašnekovė kartu įvardijo ir vieną dažniausių mitų, kurį ypač kartoja pacientės: „Štai susirgau spuogais, man sakė: „Ištekėsi, pagimdysi, praeis“. Tai dar po dienai toks mitas egzistuoja. Tikrai greičiausiai taip neatsitiks, kaip tik negydant jie tiktai plis ir spuogų forma sunkės. Bet vien vaistais, deja, negalėsime išgydyti spuogų, reikia ir paciento pastangų keisti kai kuriuos dalykus, įpročius.“
Pasak medikės, vienas didžiausių iššūkių gydant aknę – patiriamas didelis stresas. „Kai pakalbi su pacientu, sako, kad be streso gyventi neišeis, toks jo darbas ar hobis. Taigi yra toks pasiteisinimas, kad štai nieko negaliu padaryti. Nors, kaip žinia, iš tikrųjų mes galim labai daug, minties galia yra didelė, tik čia reikia ir valią įjungti, kas pacientams turbūt yra sunkiausia“, – komentavo ji.
Pati gydytoja sakė pacientams patarianti pasidomėti psichoterapija, nes psichologai turi daug patirties jau šitoje srityje ir gali padėti išmokti valdyti stresą. „Kas pabando, tikrai padėkoja. Nes kai jau turime rezultatą, patys mato ir džiaugiasi, kad pastangos nenuėjo veltui“.
Priemonės aknei gydyti – tik iš vaistinės
Paklausta, kokias pastebi dažniausias pacientų daromas klaidas bandant išsigydyti aknę, gydytoja atkreipė dėmesį į neteisingą odos priežiūrą.
„Jie naudoja netinkamus tokia odai kremus, todėl patarčiau visų pirma pasikonsultuoti jeigu ne su dermatologu, tai bent jau su kvalifikuota kosmetologė, kuri patars, kokios yra priemonės reikalingos. Patarčiau priemones pirkti vaistinėse, nepirkti bet ko ir bet kur draugei parekomendavus. Tai dažnai ir pakenkiama savo odai, o liga neišgydoma“, – komentavo R. Šidlauskienė.
Įvairių „stebuklingų“ priemonių gausiai siūloma ir socialiniuose tinkluose. Gydytoja pasakojo, kad kai kada pacientai ir atsineša parodyti, ką naudoja:
„Pasižiūrime, būna tokių, kur mes ir perskaityti negalime, nes būna surašyta hieroglifais, produktai internetu pirkti iš Kinijos, Vietnamo, net negalime išsiaiškinti, kokia jų sudėtis. O kodėl perka? Nes draugei padėjo. Taigi trumpai tepant jie padeda, bet ilgainiui mato, kad liga greitai grįžta ir kartais grįžta bumerangu tik sunkesne forma. Tad patarčiau nepirkti tokių produktų, kurių sudėties net negalime išsiaiškinti.“
Paprašyta pasidalinti įsiminusiais sunkiais atvejais, kai žmonės prisižaidė patys gydydamiesi aknę, pašnekovė atkreipė dėmesį į tai, kad kitą kartą į priemones būna įdėta net antibiotikų.
„Labai dažnai, kad po tokių vaistų vartojimo šalia paprastųjų spuogų atsiranda raudonieji spuogai. Tada galima įtarti, kad tuose kremuose, kuriuos naudojo, buvo, kaip liaudiškai sakoma, hormonų, tai yra steroidinių preparatų.
Taip pat būna, kad tuose kremuose yra įvairių rūšių antibiotikų, kurie ne tik alergizuoja, bet ilgainiui sukelia atsparumą sukelia ir po to sunku pritaikyti kitą gydymą veido aknei. Negana to, antibiotikai pakeičia mūsų odos mikrobiomą, nuslopina visą gerąją odos florą odos ir tada vėlgi prisideda papildomos komplikacijos kaip grybeliniai folikulitai, tai netgi gali provokuoti seborėjinius dermatitus ir panašiai“, – aiškino R. Šidlauskienė.
Steroidų vartojimo pasekmė gali būti ir itin išplonėjusi oda, kas, deja, yra negrįžtamas procesas.
Aknė gali praeiti ir pati, bet svarbu neuždelsti gydymo
Tiesa, susirgus lengva, vidutinio sunkumo akne paauglystėje, neretai praėjus brendimo laikotarpiui oda savaime susitvarko. „Vis tik jei ligos forma sunki, primygtinai rekomenduojame gydytis, nes likę randeliai po to, deja, žmogui gadina gyvenimą. Norint, kad neliktų randų, labai svarbu teisingai gydytis ir klausytis dermatologų rekomendacijų.
Pagerėjus būklei labai svarbu negalvoti, kad gydymas tuo ir pabaigtas, nes vis tik aknės gydymas užtrunka ilgai, gydytis tenka 4–6 mėnesius, kol gaunamas akivaizdus pagerėjimas. Nutraukus gydymą ligą, deja, po kelių mėnesių gali sėkmingai grįžti. Todėl yra reikalingas ir palaikomasis gydymas“, – pabrėžė dermatovenerologė.
Nors kitą kartą pacientai griebiasi ir liaudiškų priemonių, iš senovės ateinančių patarimų – geria mieles arba iš jų darosi kaukes, gydytoja įspėjo, kad efektas gali būti net priešingas: gausesnis mielių vartojimas gali sukelti aknės paūmėjimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Kodėl kitose valstybėse daktarai ėmėsi priemonių,kad vietinėje produkcijoje tokių nuodų nebūtų,o pas mus kas metai to cheminio mėšlo leidžiama dėti vis daugiau,o daktarai trina rankomis,kad bus dar daugiau pacientų.
Geriausias irodymas, kad spuogai ne nuo pieno, miltu yra valgymo sutrikimu centrai, kur moterys atvaziuoja jau su 30-40kg svoriu, nieko nevalgo, medikai laselinem maitina, tai jas irgi nuo maisto, kurio jos nevalgo isbere, nes visos anoreksikes, kurias maciau isbertos. Mano drauge sirgo anoreksija, badavo istisai ir buvo visad isberta net 34m.budama.