REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Turbūt šiais metais kaip niekada laukėme šiltojo sezono, kuomet galėtume daugiau laiko leisti lauke: vaikščioti, bėgioti, važiuoti dviračiu, žaisti krepšinį, tinklinį, maudytis, darbuotis sode. Be abejo, dėl išaugusio fizinio aktyvumo neišvengsime traumų ir susižalojimų.

Turbūt šiais metais kaip niekada laukėme šiltojo sezono, kuomet galėtume daugiau laiko leisti lauke: vaikščioti, bėgioti, važiuoti dviračiu, žaisti krepšinį, tinklinį, maudytis, darbuotis sode. Be abejo, dėl išaugusio fizinio aktyvumo neišvengsime traumų ir susižalojimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susižalojimų ir traumų priežastys

Specialistai sako, kad vasaros metu sulaukia žymiai daugiau traumą patyrusių pacientų nei žiemos metu. Juk vasarą dažniau išbandome aktyvių pramogų, tokių kaip važiavimas dviračiu, riedučiais, paspirtukais. Maži vaikai ypatingai dažnai susižeidžia šokinėdami ant batutų, rezultatas: kojų patempimas ar išnarinimas, kaklo bei nugaros traumos, galvos traumos, kaulų lūžiai.

REKLAMA

Didesnės rizikos grupė yra vyresnio amžiaus žmonės, kurie dėl sutrikusios koordinacijos slysteli ar krenta dažniau. Pagyvenusių žmonių kaulai yra retesni, todėl dažnai net ir, atrodo, nedidelė trauma gali baigtis ilgai gyjančiu kaulų lūžiu. Higienos instituto duomenimis, didžiausia grupė, patirianti traumų, yra 10-19 metų amžiaus vaikai ir jaunimas: šiuo periodu vaikai dar neturi gyvenimo patirties, dažnai nemoka priimti tinkamų sprendimų, netinkamai naudojasi įvairia įranga, jiems trūksta žinių apie saugų elgesį.

REKLAMA
REKLAMA

Sportuojantys žmonės pakliūva į didesnės rizikos patirti sužalojimą grupę. Pagrindinės jų klaidos – per didelis pasitikėjimas savo jėgomis, o to pasekmė – neadekvatūs krūviai, kurie baigiasi trauma. Kita bėda, kad, pajutę nedidelius skausmus, sportininkai mėgėjai dažnai nekreipia į tai dėmesio.

O juk būtent skausmas ir yra pirmasis signalas, kad fizinė veikla atliekama netinkamai, kad raumenų darbas išbalansuotas arba prieš treniruotę nebuvo tinkamai atlikti apšilimo pratimai. Kadangi vyrai daugiau sportuoja, aktyviau leidžia laisvalaikį, yra linkę labiau rizikuoti, jie dažniau patiria įvairius sausgyslių patempimus, raiščių plyšimus ar kaulų lūžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti, norint išvengti traumų

Lietuvoje vaikams iki 18 metų važiuojant dviračiu yra privaloma dėvėti šalmą, tačiau neretai vaikai, ypač paaugliai, šios taisyklės nepaiso. Rūpestingi tėvai turėtų įskiepyti šią taisyklę savo vaikams, o ir patys nesėsti ant dviračio be šalmo. Jei vaikas tik pradeda mokytis važiuoti dviračiu ar riedučiais, galima pasirūpinti kelių, alkūnių ir rankų apsaugomis. Taip pat būtina vaikams išaiškinti, o suaugusiems priminti, kad nešoktų į nepažįstamą vandens telkinį – nėrimas į vandenį galva į priekį yra viena dažniausių galvos ir kaklo traumų priežasčių.

REKLAMA

Jei pradedate sportuoti, rinkitės lengvesnį sportą, galite pradėti nuo pasivaikšiojimo greitesniu tempu. Prieš bet kokį sportą yra būtinas apšilimas ir raumenų tempimo pratimai. Taip sumažinsite traumų tikimybę pirmosiomis sporto minutėmis. Nepervertinkite savo jėgų: jei ilgą laiką nejudėjote, pirmą kartą sportuojant nereikėtų persistengti. Žmogui reikalingas sistemingas fizinis krūvis, kuris gali būti didinamas palaipsniui.

Kaip sau padėti patyrus traumą

Visų pirma, traumą turėtų apžiūrėti ir įvertinti gydytojas. Žinoma, išskyrus tuos atvejus, kai trauma yra nesunki, pavyzdžiui, nedidelis nubrozdinimas ar pan. Nubrozdintą vietą, jei ji nešvari, reikia nuplauti švariu vandeniu. Geriausia žaizdą laikyti atvirą ir švarią, tuomet ji greičiau sugis. Patempus ar nikstelėjus koją, skaudančią vietą reikia šaldyti – šaldymas yra labai veiksmingas pirmosiomis valandomis po traumos. Šaldoma šaltais kompresais 10-15 min., o po valandos – pakartotinai, ir taip kartojama 6–8 kartus per parą.

REKLAMA

Gydant traumas, siekiama sumažinti uždegimo požymius: skausmą, patinimą, kraujosruvas, taip pat atkurti pažeistos vietos funkcijas ir kuo greičiau grąžinti žmogų į aktyvų gyvenimą. Svarbu žinoti, kad uždegimas lydi ne tik skausmą, bet ir gijimo procesą. Todėl gydant traumas svarbu visiškai neužslopinti uždegimo, nes tai gali sulėtinti gijimo procesą. Tai turėtume žinoti, kai renkamės vaistus, skirtus traumoms gydyti.

Traumeel S tepalas ir Traumeel S tabletės visada turėtų būti po ranka. Tai yra homeopatiniai vaistiniai preparatai, kurie vartojami bukų traumų (pvz., raiščių patempimo, sumušimo, panirimo, mėlynių), kaulų ir sąnarių degeneracijos simptomams gydyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Traumeel S tepalas ir Traumeel S tabletės veikia visus pagrindinius traumos požymius – skausmą, uždegimą, patinimą, kraujosruvas. Jų sudėtyje yra net 14 įvairių homeopatiškai paruoštų augalinių ir neorganinių komponentų. Vieni komponentai (mėlynoji kurpelė, sodinis hamamelis, daugiametė saulutė, kalninė arnika, vaistinė šunvyšnė) veikia kraujosruvų gijimą, nes didina kraujagyslių tonusą ir reguliuoja jų pralaidumą, išjudina kraujo sąstovį. Kiti (siauralapė ežiuolė ir rausvažiedė ežiuolė) mažina pūliavimo tikimybę. Svarbi grandis gydant traumas yra skausmo valdymas. Taigi mėlynoji kurpelė, kalninė arnika, paprastoji jonažolė, vaistinė ramunė pasižymi skausmo malšinamuoju poveikiu. Gijimą, rando ar kaulinio rumbo formavimąsi skatina vaistinė medetka, kalninė arnika, rausvažiedė ežiuolė ir vaistinė taukė.

REKLAMA

Rekomenduojama abi vaisto formas vartoti kartu – Traumeel S tepalą ir Traumeel S tabletes.

Daugiau informacijos: www.siuolaikinehomeopatija.lt

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu [email protected] arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų