„Draugystė veža“ paneigia stereotipus ir keičia gyvenimus

Skaityk lengvai

Turėti draugą, kuriuo gali pasitikėti – labai svarbu, o ką jau kalbėti apie negalią turintį žmogų, kuriam tokio draugo ir pagalbos dažnai reikia kur kas labiau.

Viktorija ir Agata dalyvavo atrankinėje projekto „Draugystė veža“ kelionėje į Trakus.  (VšĮ „Baltijos ugdymo centras“ nuotr.)
16

Jau ketvirtus metus vykdomas projektas „Draugystė veža“ siekia visuomenę supažindinti su negalią turinčių žmonių kasdienybe, parodyti problemas, su kuriomis jie susiduria, pristatyti stereotipus laužančias draugystės istorijas.

Šiemet projektas startavo sausio pradžioje ir vyks 5 savaites, jame dalyvaujančios 15 porų dalysis įdomiausiomis savo draugystės istorijomis. Finalą pasiekusios 3 nugalėtojų poros bus apdovanotos kelione į Izraelį ir dalyvaus ten vyksiančiame „Eurovizijos“ pusfinalyje, kuriame pasirodys Lietuvos atstovai.

REKLAMA

(16 nuotr.)
FOTOGALERIJA. „Draugystė veža“ paneigia stereotipus ir keičia gyvenimus

„Draugystė veža“ skatina atsiskleisti ir pildyti savo svajones

Kaip pasakoja viena iš projekto „Draugystė veža“ organizatorių Žydrė Gedrimaitė, projekto tikslas – negalią turinčius žmones skatinti neužsidaryti ir išbandyti naujus dalykus, bendrauti, pažinti pasaulį, o svarbiausia – turėti svajonių ir jų siekti. Deja, neretai ypač sunkią negalią turintys žmonės neturi sveikų draugų, yra užsidarę nuo išorinio pasaulio ir dažnai nesiryžta kur nors keliauti ar ko nors imtis.

„Mūsų dalyviams sakau, kad reikia nebijoti laužyti stereotipus, pasiryžti daryti tai, ką nori, ir įgyvendinti savo svajones. Na, o svarbiausia – būti ryžtingiems, drąsiems ir kalbėti apie tai garsiai, dalytis savo istorijomis ir mintimis. Galbūt jas išgirs žmogus, kuriam tetrūksta tos laiku ir vietoje išsakytos panašaus likimo žmogaus minties, parodyto ryžto, kad pats galėtų pakeisti savo gyvenimą ir įgytų pasitikėjimo savimi“, – pasakoja Ž. Gedrimaitė.

Žydrė sako, kad labai smagu matyti, kaip projekte žmonės atsiveria, tampa laisvesni ir patys pasisemia tokių emocijų, apie kurias net nebuvo pagalvoję. „Pamenu, projekte dalyvavo pora, vienas iš jos turėjo tikrai sunkią negalią – buvo paralyžiuotas, sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje ir vos kalbėjo. Per projekte vykdytas veiklas jis tarsi nušvito – ėmė bendrauti, juokauti, nuolatos šypsojosi. Net jo žmona sakė, kad seniai jau matė jį tokį“, – įspūdžiais dalijasi pašnekovė.

Žydrei pritaria ir šiais metais projekte dalyvaujanti Viktorija Ruliova, jau 6 metus gyvenanti su mamos dovanotu inkstu. Ji sako, kad dalyvauti projekte ją paskatino praėjusiais metais projektą laimėjusių Vidos ir Dariaus iš organizacijos „Gyvastis“ pavyzdys, jų emocingi atsiliepimai apie šiltą projekto atmosferą ir net magiškas jo galias.

REKLAMA

„Šią savaitę Trakuose vyko atrankinė projekto kelionė. Per šią išvyką Trakus pamačiau visai kitomis akimis, o dar smagiau, kad susipažinau su naujais žmonėmis. Akcijoje dalyvauju su savo drauge Agata, su kuria jau daugiau kaip 4 metai bendraujame ir jau beveik metus kartu nuomojamės butą, tad esame labai gerai pažįstamos ir artimos. Spėju, Agata pirmą kartą bendravo su sunkią negalią turinčiais žmonėmis, bet, kaip pati prisipažino, ji to net nepastebėjo ir nesureikšmino, nes svarbiausia – puikiai praleistas laikas kartu su visais ir nauja užsimezgusi draugystė“, – savo įspūdžiais iš atrankinės kelionės dalijasi Viktorija.

Bendravimas su neįgaliaisiais skatina keistis sveikuosius

Dažniausiai visuomenėje susiduriama su nuostata, kad sveikieji bijo bendrauti su negalią turinčiais žmonėmis, nes bijo juos įžeisti, pasielgti netinkamai ar jiems jų tiesiog gaila. Ž. Gedrimaitė sako, kad taip neturėtų būti – visi mes esame tokie patys žmonės, tik kai kuriems reikia šiek tiek specialesnių priemonių ir pagal poreikius pritaikytos aplinkos. Vis dėlto moteris pastebi, kad požiūris į negalią, į sergančius žmones tikrai ima keistis.

„Žinoma, vis dar pasitaiko, kad žmonės, kurie niekada nesusiduria su neįgaliaisiais, nežino, kaip su jais elgtis ir kaip į juos reaguoti, bet pastebiu, kad visuomenė darosi sąmoningesnė. Gal pokyčiai vyksta ne taip greit, kaip norėtųsi, bet vis dėlto viskas gerėja“, – džiaugiasi Ž. Gedrimaitė.

Žydrė sako, kad organizatoriams smagu stebėti, kaip projekto „Draugystė veža“ dalyviai keičia vieni kitų požiūrį. Turintieji negalią, bendraudami su sveikesniais už save, pasitempia, nori nuveikti ką nors nauja, pasiryžta savo gyvenime ką nors keisti. Keičiasi ir sveikųjų požiūris į negalią turinčius draugus, o ypač kinta ryšys tarp sveiko ir negalią turinčio žmogaus, stiprėja jų tarpusavio santykiai, šie pokyčiai keičia jų bendravimą ir pasibaigus projektui.

REKLAMA

Projektas vykdomas jau ketveri metai

VšĮ Baltijos ugdymo centras ir Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektą „Draugystė veža“ vykdo jau ketvirtą kartą. Organizatoriai džiaugiasi, kad kasmet vis daugėja norinčių jame dalyvauti. Ž. Gedrimaitė sako, kad jo dalyviams didelė dovana – pats dalyvavimas, gautos emocijos ir atrasti draugai, kurie, kaip byloja kelerių metų projekto patirtis, lieka ilgam.

Šiemet dalyvauti projekte itin skatinami vadinamąją nematomą negalią turintys žmonės, kurie, kaip manoma, patiria dar didesnį psichologinį diskomfortą, nes žmonės, nematydami negalios, neretai mano, kad jie manipuliuoja savo liga.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų