• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ruošiant lietuvišką šventinį stalą kiekviena minutė tampa aukso vertės, tad paklausiausi receptai tampa tie, kurie nereikalauja pernelyg ilgo pasiruošimo. Tokiais atvejais praverčia ilgo galiojimo produktai, kurių galima įsigyti anksčiau ir prasidėjus šventinių patiekalų ruošimui tiesiog turėti jų po ranka.

Ruošiant lietuvišką šventinį stalą kiekviena minutė tampa aukso vertės, tad paklausiausi receptai tampa tie, kurie nereikalauja pernelyg ilgo pasiruošimo. Tokiais atvejais praverčia ilgo galiojimo produktai, kurių galima įsigyti anksčiau ir prasidėjus šventinių patiekalų ruošimui tiesiog turėti jų po ranka.

REKLAMA

Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, vienas tokių ingredientų galėtų būti konservuoti žirneliai – jie išsaugo didesnę dalį maistinių medžiagų, todėl yra sveikatai palankus pasirinkimas tiek kasdieniams, tiek šventiniams garnyrams ar patiekalams ruošti.

Greitas ir patogus būdas įtraukti daugiau daržovių į mitybos racioną

Dažniausiai nei vienos žiemos šventės yra neįsivaizduojamos be smulkių, tamsiai žalių konservuotų žirnelių, be kurių neapsieina nei vienos šeimininkės stalo paruošimas. Tai – „patogus“ ingredientas, turintis ilgą galiojimo laiką.

Taip pat gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pabrėžia, kad šis produktas – puikus būdas įtraukti daržoves ne tik į kasdienius, bet ir į šventinius patiekalus.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepaisant galimų maistinių medžiagų nuostolių, konservuoti žirneliai vis tiek turi vertingų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, vitamino K, kuris būtinas kraujo krešėjimui, ir įvairių B grupės vitaminų, dalyvaujančių energijos apykaitoje.

REKLAMA

Patartina konservuotus žirnelius derinti su įvairiomis šviežiomis ir šaldytomis daržovėmis, kad būtų užtikrintas įvairių maistinių medžiagų vartojimas“, – rekomenduoja gydytoja dietologė.

Išlaiko tam tikras maistines medžiagas

Dr. E. Gavelienės teigimu, be abejonės, svarbu atminti, kad daugiausiai maistinių medžiagų turintys žirneliai yra niekaip nepadoroti, tačiau atėjus šaltajam sezonui tenka rinktis kai kurias kitas sveikatai palankias daržovių alternatyvas, tad ne išimtis – ir konservuoti žirneliai.

„Konservuoti žirneliai yra „patogus“ ingredientas, kurį galima beveik visada turėti po ranką, be to, galintis prisidėti prie maistingos mitybos, tačiau juos vartojant svarbu žinoti tam tikrus mitybos aspektus.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, konservuojant žirnelius naudojamas karštis, todėl gali sumažėti vandenyje tirpių vitaminų, pavyzdžiui, vitamino C.

Vis dėlto, nors kai kurios maistinės medžiagos gali būti pažeistos, konservuoti žirneliai vis tiek išlaiko svarbiausias maistines medžiagas, įskaitant skaidulines medžiagas, kurios labai svarbios virškinimo sveikatai.

Tačiau skaidulų kiekis gali būti šiek tiek mažesnis, palyginti su šviežiais žirneliais“, – teigia gydytoja.

Reikėtų atsižvelgti į druskos kiekį

Dietologė priduria, kad taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į druskos kiekį, kuris dedamas konservuojant žirnelius, tad verta kaskart tikrinti ant konservų klijuojamą produkto sudėties etiketę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vienas svarbus aspektas, susijęs su konservuotais žirneliais yra tas, kad konservuojant į juos dedama druskos. Vertėtų turėti mintyje, kad per didelis natrio kiekis siejamas su tokiomis sveikatos problemomis kaip hipertenzija ir širdies bei kraujagyslių sistemos sutrikimai.

Taigi, rinkdamiesi konservuotus žirnelius su mažu natrio kiekiu arba be druskos ir prieš vartojimą juos nuplaudami, galite sumažinti bendrą jo kiekį.

Be to, asmenys, turintys mitybos apribojimų, turėtų atidžiai patikrinti sudedamųjų dalių sąrašą, ar jame nėra priedų, konservantų ar skonio stipriklių, kurių gali būti kai kuriuose konservuotų žirnių produktuose“, – perspėja dr. E. Gavelienė.

REKLAMA

Kaip vyksta žirnelių konservavimo procesas?

Paprastai konservuoti žirneliai atsiranda namų virtuvės lentynose be išsamesnių žinių apie tai, kaip jie ateina iki mūsų stalo. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva įsitikinusi, kad verta domėtis apie vartojamus produktus, nes taip skatiname atsakingesnį vartojimą ne tik kasdien, bet ir šventiniais laikotarpiais.

„Žirnių konservavimo procesas paprastai apima jaunų ir minkštų žirnių derliaus nuėmimą, valymą ir lupimą, blanšavimą, atvėsinimą, kad būtų išlaikyta kokybė, skardinių pripildymą žirniais ir skysčiu, sandarų skardinių uždarymą ir terminį apdorojimą, kad būtų sunaikinti mikroorganizmai.

REKLAMA

Taip pat konservuoti žirneliai būna pakartotinai atvėsinami ir vėliau ženklinami etiketėmis“, – pasakoja ekspertė.

O. Suchočevos žiniomis, toks terminis apdorojimas užtikrina žirnių išsaugojimą, todėl jie gali būti laikomi ilgesnį laiką, išlaikant skonį, tekstūrą ir maistinę kokybę.

Tvaresnis šventinių patiekalų ingredientas

Prekybos tinklo ekspertė sako, kad konservuotų žirnelių pirkimą galima taip pat laikyti tvariu dėl kelių priežasčių, susijusių su jų galiojimo laiku, įpakavimu bei pagaminimui naudojamu energijos kiekiu.

„Pirma, konservuotų žirnelių galiojimo laikas yra ilgesnis, todėl galima išvengti greito jų gedimo prieš vartojimą ir taip sumažiname maisto atliekų kiekį. Be to, ilgesnis galiojimo laikas leidžia efektyviai sandėliuoti ir platinti šiuos produktus, todėl ir tiekimo grandinėje susidaro mažiau maisto atliekų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, konservuotų maisto produktų pakuotes dažnai galima perdirbti, todėl mažėja ne tik maisto, bet ir skardos ar stiklo atliekų.

Dar verta žinoti, kad  konservavimo procesams naudojama energija ir ištekliai paskirstomi didesniam produkto kiekiui, todėl, palyginti su greičiau gendančiais produktais, gali sumažėti vienos porcijos poveikis aplinkai“, – teigia O. Suchočeva.

Rinkti idėjų šventiniam meniu niekada ne per vėlu: jau dabar išmėginkite šį žirnelių su mėtų sviestu garnyro receptą – jis tikrai bus vertas puikuotis ant jūsų šventinio stalo!

Žirneliai su mėtų sviestu

Garnyrui reikės:

500 g konservuotų žirnelių;

40 g kambario temperatūros sviesto;

1 v. š. smulkiai supjaustytų šviežių mėtų;

1 a. š. smulkiai tarkuotos citrinos žievelės.

Gaminimo eiga:

  1. Nedideliame dubenyje sumaišykite sviestą, mėtas ir citrinos žievelę.
  2. Įberkite nusausintus konservuotus žirnelius į serviravimo indą bei ant viršaus užtepkite pasigamintą sviestą.

Patarimas. Tinka patiekti su kiaulienos ar vištienos patiekalais.

Skanaus!

Jei akcentuojama Kūčios, tai kodel receptas pateikiamas su sviestu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų