„Laikmatis pačioms statyboms užbaigti yra prasidėjęs jau nuo vakar. Turime 31 mėnesio ir 31 jau dienos laiką, kada viskas tyri būti iki paskutinės kruopelytės pabaigta ir atiduota (Švietimo, mokslo ir sporto – ELTA) ministerijai“, – žurnalistams pektadienį sakė V. Benkunskas.
„Šiai dienai tos datos tikrai negalim pasakyti, kada viskas bus pabaigta, bet žinome, kad maksimalus terminas yra 33 mėnesiai“, – kalbėjo meras.
Apie tai, kad gauta teigiama EK išvada Nacionalinio stadiono projekto vystymui, sostinės meras pranešė ketvirtadienį.
Jis pažymėjo, kad EK nebeliko „jokių abejonių“ dėl stadiono projekto pagrįstumo ir skaidrumo.
„Tas ilgas laikas, kai projektas buvo tikrinamas, leidžia šiandien teigti, kad projektas yra visiškai teisiškai tvarkingas, teisėtas, kiekvienas centas, kiekviena procedūra yra peržiūrėti ir suskaičiuoti“, – teigė meras.
V. Benkunskas pabrėžė, kad Komisijos patvirtinimo buvo laukta kur kas greičiau, tačiau esą situaciją apsunkino užsitęsęs sutarties pakeitimų procesas sostinės savivaldybėje.
„Kai buvo tvarkoma tvarkoma pirminė sutartis, tas procesas buvo greitesni. Bet čia reikia suprasti, kad situacija buvo unikali – visas sutarties nuostatas, pakeitimus dėl infliacijos ir visų pritaikytų indeksacijos formulių reikėjo apginti ir pagrįsti“, – aiškino meras.
„Spekuliacijos viešojoje erdvėje ir politiniame lauke buvo tikrai didelės – žinome, kad ir skundų, ir melagysčių buvo prirašyta sočiai į Briuselį, tai natūralu, kad viskas turėjo būti patikrinta“, – tikino jis, pridūręs, kad raštus europinėms institucijoms apie projektą siuntė Vilniaus tarybos opozicijos atstovai.
Anot jo, tikslus stadiono statybos darbų laikotarpis priklausys nuo koncesininko darbų grafiko, tačiau iš statybininkų esą girdima, kad projektas gali būti užbaigtas ir trumpesniais terminais.
„Pats projektas gali būti užbaigtas daug greičiau – gal ir per 22 mėnesius, bet pirmiausia tie darbai turi atsinaujinti. Tikimės, kad neprasidėjus vasarai tikrai jau judesys statybų aikštelėje bus“, – tikino Vilniaus meras.
Stadiono projekto koncesininkė yra netiesiogiai investicijų bendrovės „BaltCap“ fondo „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmonė „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“.
Šiuo metu projektą valdo „Baltcap“ bendrovė, tačiau dabar, gavus teigiamą EK išvadą, koncesininkės akcijos turėtų būti perleistos naujajai savininkei – nekilnojamojo turto plėtros bendrovei „Hanner“.
„Derybos yra verslininkų klausimas, mes tikrai nesikišame“, – teigė V. Benkunskas.
Anot jo, „Vilniaus daugiafunkciam kompleksui“ penktadienį jau išsiųstas raštas apie išpildytą Komisijos notifikavimo sąlygą.
„Matyt, artimiausią savaitę gausime iš koncesijos įmonės tikslesnius grafikus dėl statybos darbų“, – pridūrė meras.
V. Benkunskas teigė, kad dabar vis dar reikia pakoreguoti kai kuriuos techninius objekto projektus, pavyzdžiui, išplečiant stadiono vietų skaičių.
„Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis Eltai teigė, kad susitarimas dėl akcijų pirkimo su „Baltcap“ galėtų būti pasiektas artimiausiomis savaitėmis.
Nemato rizikos, kad reikės dar kartą indeksuoti projekto kainą
2022-aisiais EK patvirtinus 155 mln. eurų vertės projektui skirtą valstybės pagalbos schemą, iš naujo Komisijos patvirtinimą reikėjo gauti po to, kai buvo pakeista koncesijos sutartis ir indeksuota projekto kaina.
V. Benkunskas pažymėjo šiuo metu nematantis rizikų, kad stadiono koncesijos sutartį reikėtų atnaujinti dar kartą.
„Šiai dienai tokių rizikų nematau – suprantame, kad tai, kas buvo padaryta, buvo padaryta tikrai dėl ekstremaliai nenumatomų aplinkybių – karas Ukrainoje, jo pradžia visa 2022 metais, sukelta milžiniška infliacija, energetinė krizė“, – žurnalistams kalbėjo meras.
Jo teigimu, prieš keletą metų projekto kainos indeksacijos poreikis buvo „labai sunkiai numatomas bet kokio numatomomis gyvenimo sąlygomis“.
„Šiandieną tikintis, kad mūsų gyvenimas klostysis daugiau mažiau normalia vaga, tai daugiau indeksacijos pagrindų nenumatoma ir sutarty numatyta, kad tokia indeksacija gali būti atlikta vieną kartą“, – pridūrė V. Benkunskas.
Anksčiau Vilniaus savivaldybė Eltai teigė, kad iš jos pusės priimti visi projektui vykdyti reikalingi sprendimai, o gavus teigiamą EK išvadą tolesni veiksmai turės būti iš stadiono koncesininko pusės – jis turės pateikti atitinkamus dokumentus, kad susitarimai dėl indeksavimo ir papildomų darbų įgyvendinimo įsigaliotų.
Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro 18 tūkst. vietų Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!