REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medienos pramonę ištiko krizė, kokios seniai nebuvo. Dėl sankcijų užsidarius medienos importui iš Rusijos ir Baltarusijos, įmonėms ją pirkti tenka iš kitų šalių ir mokėti gerokai brangiau, o ir surasti ne visada pavyksta.

Medienos pramonę ištiko krizė, kokios seniai nebuvo. Dėl sankcijų užsidarius medienos importui iš Rusijos ir Baltarusijos, įmonėms ją pirkti tenka iš kitų šalių ir mokėti gerokai brangiau, o ir surasti ne visada pavyksta.

REKLAMA

Medienos perdirbėjai sako, kad žaliavos kaina dar nuo pandemijos pradžios ūgtelėjo maždaug 40 procentų, o dabar esą brangs dar tiek pat. Kai kurios įmonės mano, kad dėl medienos stygiaus kaltas ir perteklinis žaliavos eksportas iš Lietuvos. Aplinkos ministras Gentvilas sako, kad jau artimiausią mėnesį jis bus ribojamas.

Medienos supirkimo įmonė Vilniuje pildo savo sandėlius mediena. Dabar, užsidarius Rusijos ir Baltarusijos rinkoms, kurios buvo pagrindinės šios žaliavos tiekėjos, importuojant medieną iš kitur – Latvijos, Estijos, Lenkijos bei Vokietijos, už ją mokėti tenka gerokai brangiau.

Tačiau, anot vadovo, kitos išeities nei pirkti brangiai tiesiog nėra. Jis sako, kad dabar stengiasi pirkti kuo daugiau medienos ir pildyti atsargas, kol ji nepabrango dar labiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Reikia pirkti ir projektus aprūpinti mediena dabar. Reikia būti ryžtingiems ir nelaukti, kol ji atpigs. Ji neatpigs iki rugpjūčio, rugsėjo tikrai. Dar apie 40 proc. brangs. Dėl to, kaip matot, mes pildom sandėlius dabar, ir naudojamės proga ir dar pirmojo ketvirčio kainomis atsivežame senesnėmis kainomis“, – teigia Vilniaus medienos centro vadovas Aleksandras Zaliscevskij.

REKLAMA

Anot verslininko, mediena per pastaruosius mėnesius pabrango jau maždaug 40 procentų. Jis prognozuoja, kad artimiausiu metu dėl tokio stygiaus ji gali brangti dar tiek pat.

„Atsivešim mažiau, natūraliai kaina augs. Šiais metais jau pakėlėm kainyną apie 30 proc. pastaruosius 2 mėnesius, priverstinai, nes perkam brangiau“, – sako A. Zaliscevskij.

Medienos stygių pajautė ir viena lentpjūvė Kaune. Štai vieną aikštelę, kurioje sandėliavo dvigubo pjovimo medieną, tiesiog uždaro, nes tokios medienos įmonė iš niekur negauna, tad ir poreikio ją sandėliuoti nėra.

REKLAMA
REKLAMA

„Stygius jaučiamas nuolat dėl didelio poreikio. Didžiausias poreikis Lietuvoje tos medienos, kurią importuodavom iš Rusijos. Tai būdavo šiauriniai regionai, kokybiška mediena. Tai šios žaliavos trūkumas yra jaučiamas“, – kalba „Ligni linea“ atstovė Lina Kontautienė.

Medienos pramonės įmonių asociacijos direktorius sako, kad dėl tokios smarkaus medienos stygiaus šalyje kaltas ir perteklinis eksportas. Esą jei tiek daug neapdirbtos lietuviškos medienos neiškeliautų iš šalies, tokio trūkumo nebūtų.

„Ir negana to, ir Skandinavija, ir Latvija bei Lietuva, jau akivaizdu, kad jie aktyviai dairosi čia Lietuvoje, ir būsimas gegužės mėnesio medienos pardavimo iš valstybinių miškų aukcionas parodys, kad čia plūstels visi kas būdavo čia ir anksčiau ir kas neteko Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos rinkų“, – aiškina medienos pramonės įmonių asociacijos direktorius Raimundas Beinortas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Beinorto, Lietuvoje eksportas turėtų būti kuo skubiau apribotas – prioritetus valstybė turėtų teikti tiems pirkėjams, kurie medieną nusipirkdami ja čia pat ir perdirbtų. Aplinkos ministras sako, kad medienos eksportas bus ribojamas jau netrukus.

„Kad nuolatiniai klientai urėdijos būtų labiau privilegijuojami nei vienkartiniai klientai ir planuojame pakeitimus artimiausią mėnesį ir Vyriausybės apsvarstysim“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Kiekvienais metais Lietuvoje per valstybinius ir privačius miškus bendrai sugeneruojama apie 7 mln. kubinių metrų apvalios medienos. Apie 2 mln. kubinių metrų iš Lietuvos eksportuojama svetur.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų