REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę viešumoje pasklido nemalonūs faktai apie papuošalų kūrėjos, Petro Gražulio dukros Marijos Šalaševičienės verslą „Mari Made“. Esą, moters kurtuose „sidabriniuose“ žieduose ne tik nėra sidabro, bet ir aptikta kenksmingų medžiagų, uždraustų Europos Sąjungoje.

Praėjusią savaitę viešumoje pasklido nemalonūs faktai apie papuošalų kūrėjos, Petro Gražulio dukros Marijos Šalaševičienės verslą „Mari Made“. Esą, moters kurtuose „sidabriniuose“ žieduose ne tik nėra sidabro, bet ir aptikta kenksmingų medžiagų, uždraustų Europos Sąjungoje.

REKLAMA

Vartotojai tikina, kad papuošalai pagaminti iš prastų medžiagų ir yra prastos kokybės, nes nepraėjus nė mėnesiui, minėtoje parduotuvėje pirktų auskarų spalva nubluko, o užsegimas ėmė klibėti. Taip pat kai kurie pirkėjai pastebėjo, kad „Mari Made“ socialiniuose tinkluose jų komentarai apie tai, jog žiedai esą yra itin panašūs į aptinkamus Kinijos parduotuvėse, greitai buvo pašalinti.

Pati papuošalų kūrėja kalbas neigė ir tvirtino turinti dokumentus ir galinti įrodyti, kad jos papuošalai tikrai gaminami iš tauriųjų metalų. 

REKLAMA
REKLAMA

Šiais laikais, kai esame įpratę beveik viską užsakinėti internetu, natūraliai kyla klausimas: kaip neapsigauti, kai prekes perkame jų gerai neapžiūrėjus?

REKLAMA

Ypač šis klausimas jautrus, kai pirkinys 0 tauriųjų metalų papuošalai. Kaip pirkėjui būti tikram, kad įsigytas papuošalas kokybiškas, o jo sudėtyje tikrai taurusis metalas? Praktiniais patarimais pirkėjui nusprendė pasidalyti papuošalų ekspertė ir juvelyrinių dirbinių „G-Amber“ įkūrėja Guoda Petkevičiūtė.

Visi esame girdėję, kad taurieji metalai turi savo prabas. Bet ar tikrai gerai suprantame kas ta praba?

Praba – santykinis tauriojo metalo kiekis lydinyje. Šis skaičius parodo kiek tauriojo metalo tūkstantųjų dalių yra kilograme. Pavyzdžiui, aukso praba 375, 585, 750, 916, 999 reiškia, kad 1000-yje masės dalių 375, 585, 750 ir t.t. dalių yra grynas auksas. Žinotina, praba 999 reiškia, kad gaminys laikomas grynu auksu. Taigi, kuo praba didesnė, tuo lydinyje daugiau, šiuo atveju, aukso

REKLAMA
REKLAMA

Ar panašius skaičius turėtų turėti ir sidabro papuošalai?

Svarbu žinoti kalbant apie sidabrinius papuošalus, nors visiems pažįstama ir žinoma sidabro praba yra 925, visgi Lietuvoje patvirtintų sidabro prabų yra gerokai daugiau ir turėtume neišsigąsti pamatę tokius skaičius, kaip: 800, 830, 925 ar net 999. Su šiais papuošalais tikrai viskas gerai. Visgi, dažniausiai papuošalų gamyboje naudojama ir vartotojo akiai įprasta yra 925 sidabro praba.

Įdomu ir žinotina tai, kad kitoje šalyje pirktas tauriojo metalo papuošalas, grįžus į mūsų šalį - gali tapti tiesiog paprastu aksesuaru. Kaip taip?

Įdomu yra tai, kad kiekviena šalis turi savo nuostatas tauriųjų metalų klausimu ir, pavyzdžiui, jeigu aukso gaminio praba yra 333 – Lietuvoje toks gaminys jau nėra laikomas auksu, tuo tarpu Vokietijoje tai vis dar auksas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip įsitikinti, kad įsigyto papuošalo sudėtyje tikrai taurusis metalas?

Lietuvoje prabas ir prabavimą apibrėžia įstatymas, o tauriųjų metalų prabų tikrinimu ir įspaudavimu pagal tą įstatymą užsiima Lietuvos prabavimo rūmai. Žemiau pateiktoje lentelėje matome Lietuvoje galiojančius tauriųjų metalų valstybinius kontrolinius prabavimo ženklus.

Lietuvos valstybinis kontrolinis prabavimo ženklas – Lietuvos Respublikos nustatytas ženklas, kuris patvirtina, kad jį turintis gaminys yra Lietuvos prabavimo rūmų patikrintas ir paženklintas ir atitinka ženkle arabišku skaičiumi išreikštą prabą, rodančią tauriojo metalo dalių skaičių lydinio masės tūkstantyje dalių.

REKLAMA

Išsiaiškinome kas yra praba ir ką reiškia įspaustas skaičius. Kaip praba atsiranda ant gaminio, kas įspaudžia tą skaičių ir kaip užtikrinama kokybė?

Papuošalų gamintojas ar pardavėjas turi pereiti procesą, kad prekyba būtų laikoma teisėta:

Toliau kalbant apie tauriųjų metalų teisėtą gamybą ir/ar prekybą, reikia žinoti, kad norintys užsiimti šia veikla ūkio subjektai privalo pateikti prašymą Lietuvos prabavimo rūmams. Ūkio subjektų turinčių licencijas gaminti ir/ar prekiauti tauriųjų metalų gaminiais sąrašas yra viešai prieinamas visiems adresu: https://lpr.lrv.lt/lt/ukio-subjektu-sarasas 

Jau turint licenciją, kuri leidžia ūkio subjektui užsiimti su tauriaisiais metalais susijusia veikla, gamintojas ar pardavėjas privalo pateikti parduoti norimus gaminius prabavimui ir atsakomybės ženklo įspaudavimui. Prabavimas – tauriųjų metalų kokybės ir kiekybės, taip pat ir brangakmenių tapatybės ir charakteristikų nustatymas. Norėdami teisėtai parduoti savo kurtus arba įsigytus tauriųjų metalų gaminius pateikiame juos Lietuvos prabavimo rūmams, kurie savo ruožtu patikrins gaminių sudėtį ir reikalavimus atitinkančius tauriųjų metalų gaminius atitinkamai įspauduos. Lietuvos prabavimo rūmuose gaminys gauna du įspaudus: 1. Valstybinį kontrolinį prabavimo ženklą 2. Gamintojo/importuotojo/pardavėjo atsakomybės ženklą (dažniausiai dvi raidės specialiame rėmelyje). Atsakomybės ženklo pavyzdys pateiktas žemiau:

REKLAMA

Taigi, tai yra kelias, kurį gamintojas/pardavėjas turi nueiti iki papuošalui atsirandant elektroninėje arba fizinėje parduotuvėje

Kaip neapsigauti vartotojui, perkant papuošalą internetu?

Pradėkime nuo to, kad elektroninėje parduotuvėje, kurioje planuojate įsigyti papuošalus, produktai turėtų turėti aiškias nuotraukas ir tikslius aprašymus nepaliekančius jokių papildomų klausimų klientui. Jeigu papuošalas yra pagamintas iš tauriojo metalo, aprašyme, pagal Lietuvos prabavimo rūmų nuostatas, privalo būti nurodyta: tauriojo metalo pavadinimas, praba, gaminio masė gramais, gaminyje tvirtinto akmens pavadinimas. Tai yra pagrindiniai dalykai, į kuriuos turite atkreipti dėmesį prieš įsigyjant sidabro, aukso (ar kito tauriojo metalo) papuošalus internetu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsakius prekes gautoje sąskaitoje turi būti nurodyta ta pati informacija apie gaminį: tauriojo metalo pavadinimas, praba, masė gramais (pvz., grandinėlė, sidabras, 925, 1.25gr).

Elektroninėje parduotuvėje, kaip ir bet kurioje fizinėje parduotuvėje, parduodami tauriųjų metalų gaminiai turėtų būti paženklinti mažiausiai dviem įspaudais:

1. Valstybiniu kontroliniu prabavimo ženklu.

2. Gamintojo/importuotojo/pardavėjo atsakomybės ženklu.

Taip pat, jūsų įsigytas tauriojo metalo papuošalas/gaminys turi turėti Lietuvos prabavimo rūmų arba gamintojo/pardavėjo etiketę, kurioje nurodyta visa informacija apie gaminį – metalas, praba, masė gramais, gaminyje tvirtintas akmuo.

Taigi, atkreipdami dėmesį į išvardintus dalykus, kurių nėra daug ir jie tikrai nėra sudėtingi, galime jaustis saugūs besirinkdami mums patinkančius tauriųjų metalų gaminius parduotuvėse internete.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų