• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuolatinis pinigų reikalavimas, lankymasis pas būrėjas, kerštas už menkiausią pasipriešinimą, neaiškiais kriterijais renkami geriausi sportininkai ir už borto paliekami čempionai. Tokių kaltinimų sulaukė garsiausia Lietuvos gimnastė, o dabar trenere dirbanti Dalia Kutkaitė. 57-erių moteris, prieš keturiasdešimt metų tapusi Europos čempione, taip pat iškovojusi pasaulio čempionato medalius, tokius kaltinimus vadina cirku ir šmeižtu.

Nuolatinis pinigų reikalavimas, lankymasis pas būrėjas, kerštas už menkiausią pasipriešinimą, neaiškiais kriterijais renkami geriausi sportininkai ir už borto paliekami čempionai. Tokių kaltinimų sulaukė garsiausia Lietuvos gimnastė, o dabar trenere dirbanti Dalia Kutkaitė. 57-erių moteris, prieš keturiasdešimt metų tapusi Europos čempione, taip pat iškovojusi pasaulio čempionato medalius, tokius kaltinimus vadina cirku ir šmeižtu.

REKLAMA

Dabar ji – trenerė, įkūrusi savo vardo akademiją ir Lietuvos gimnastikos federacijos (LGF) viceprezidentė, vadovaujanti meninės gimnastikos komitetui.

Naujienų portalas tv3.lt bendravo su keturiomis mamomis ir trenerėmis, kurios pasakojo vienaip ar kitaip nukentėjusio nuo D. Kutkaitės. Dvi iš jų nenorėjo atskleisti tikros savo tapatybės, argumentuodamos tuo, kad tai „gali sugriauti vaikų gyvenimą“.

„Ji turėtų vienyti, o dabar skaldo ir valdo. Nuolat kažkas yra blogas, kažkas geras. Iš to ir ateina visos problemos. Nuo jos nukentėjo labai daug kas“, – teigė viena iš pašnekovių, norėjusi likti anonime.

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovės tvirtino, kad D. Kutkaitė yra įtakingiausia šalies meninės gimnastikos veikėja, kartu su keliomis kolegėmis įsivedusi tokią sistemą, dėl kurios kenčia Lietuvos sporto vardas tarptautinėse varžybose, nes į šias išvežami ne patys talentingiausi vaikai.

REKLAMA

Nuolat prašė pinigų

I. K. (tikrasis vardas redakcijai žinomas, – aut. past.) dukra – daugkartinė Lietuvos čempionė, tokia tapusi dar prieš atvykdama treniruotis pas D. Kutkaitę 2016 metais. Mamos teigimu, santykiai pradžioje buvo geri ir bendradarbiavimas tęsėsi dvejus metus.

Tiesa, vos pradėjus dukrai sportuoti, ji iš D. Kutkaitės sulaukė prašymo paremti jos vardo taurės varžybas. Moteris teigia, kad tada surado kelis rėmėjus ir pervedė net 2 tūkst. eurų, vėliau sekė dar keli smulkesni pavedimai.

Santykiai pablogėjo pasakius, kad nuo šiol rėmimą skirs tik savo dukros kelionėms, o ne bendrai D. Kutkaitės veiklai.

REKLAMA
REKLAMA

„Jai nepatiko tai. Ji nuolat prašydavo pinigų, nors puikiai žinojo, kad tuo metu mano finansinė situacija buvo tragiška, bet vis tiek reketuodavo, kad ieškočiau rėmėjų ir lėšų. Mes tėvai ir taip už viską mokame – treniruotes, varžybas, keliones, sukneles.

Tiesiog sakydavo, kad duok pinigų ir viskas. Dažnai motyvavo tuo, kad salės nuoma brangi. Jeigu kažko paklausdavai apie pinigus, tapdavai priešas numeris vienas“, – tvirtina ji.

Pasak pašnekovės, D. Kutkaitė niekada nepateikdavo ataskaitų, kur tie pinigai būdavo panaudojami.

„Baikit, negalime net klausti tokių dalykų“, – juokiasi ji.

Teko operuotis

„Mes dvejus metus rimtai su ja dirbome, Dalia mano dukrą norėjo paruošti Europai ir vieną dieną viskas staiga pasikeitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienoje stovykloje pradėjo dirbti su daug prastesne sportininke. Dar pusmetį pakentėjome, o tada išėjome – dukra sakė, kad labai šlykščiai elgėsi D. Kutkaitė, nenorėjo daugiau lankyti treniruočių pas ją. Sakė, kad buvo prispaudusi rūbinėje, kratė, rėkė, kaltino, kad aš ją šmeižiu“, – santykių pabaigą su garsiausia šalies gimnaste prisiminė moteris.

Jos teigimu, tada niekas nesuprato, kas nutiko.

„Viena, kas peršasi galvoje – jeigu būčiau padėjusi pinigų, būtų dirbusi toliau. Arba jau nesugebėjo pagerinti jos lygio. Nežinau“, – vis dar svarsto ji.

Ji ir pati ne kartą girdėjo, kaip yra rėkiama ant vaikų, šie išvaromi iš sporto salės, išvadinami tinginiais, o kritikos dėl kūno sudėjimo buvo pažerta ir jos dukrai.

REKLAMA

Palikusios D. Kutkaitės akademiją I.K. su dukra nuvyko treniruotis pas kitą trenerę, tačiau netrukus teko daryti pauzę sportinėje karjeroje.

„Dukrai prasidėjo klubo skausmai. Situacija vis blogėjo. Mus pamačiusi nauja trenerė, pasakė, kad dirba tik viena kūno pusė, o kita – „mirusi“ ir klausė, ką Dalia padarė su vaiku?“ – skaudžią žinią prisiminė ji.

Galiausiai viskas baigėsi tuo, kad jaunai merginai teko gultis ant operacinio stalo, o garsus šalies gydytojas pasakė, kad taip nutiko dėl netinkamo treniravimo.

Vizitai pas būrėjas

I. K. teigia, kad D. Kutkaitė turi dar vieną keistenybę – lankosi pas būrėjas, kurioms veža svetimų žmonių nuotraukas.

REKLAMA

„Dalia pati važinėja pas būrėjas ir veža nuotraukas žmonių, kuriuos mato kaip savo priešus. Veža savo auklėtinių nuotraukas, kad priburtų ir laimėtų varžybas. Veža nuotraukas trenerių, su kuriais nesutaria. Ji pati apie tai pasakojo savo kolegei“, – tvirtina ji.

Moteris sako, kad tai išgirdus kaip reikiant sunerimo – nėra malonu žinoti, kad kažkieno vaiko nuotraukos yra vežamos būrėjoms, nesvarbu – tiki jų galia ar ne. Kartą jai pačiai teko susidurti su minėta būrėja – ši sėdėjo varžybų salėje.

„Dalia man pasakė – „būkite rami, apsauga sėdi salėje“. Aš nesupratau, apie ką ji kalba. Nežinodama atsisėdau prie tos būrėjos – moters ilgais, juodais plaukais. Dalia priėjo pasikalbėti su ja. Buvo akivaizdu, kad jos artimos draugės. Tada ir supratau, kas ta apsauga“, – sako ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo dar vienas ženklas, priartinęs prie sprendimo atsisveikinti su D. Kutkaite.

„Laikui bėgant akys man atsimerkė vis labiau. Pradžioje buvau euforijoje, kad mano dukra mokosi pas D. Kutkaitę, o tada pradėjau praregėti. Jos pavardė tikrai galinga. Visi išgirdę jos pavardę žiūri pagarbiau“, – pripažįsta ji.

Iš anksto dalinamos vietos

„Mes treniravomės pas ją. Buvo panaši situacija – vaikas taip pat gabus, bet staigiai nusprendžiama jos neruošti varžyboms. Buvo keista, bet jau žinojau kolegės patirtį“, – teigia D.B. (tikrasis vardas redakcijai žinomas, – aut. past.), dar viena moteris, nukentėjusi nuo D. Kutkaitės.

Ji teigia girdėjusi užuominų, kad vietas reikia nusipirkti ir ne kartą savo kailiu supratusi, kad kol neparemsi D. Kutkaitės, tol rezultatų negausi.

REKLAMA

D.B. teigia, kad D. Kutkaitė turi tam tikrą favoričių sąrašą, o prizinės vietos Lietuvos čempionatuose yra dalinamos dar net neprasidėjus varžyboms. Tai dažnai lemia, kad į Europos čempionatus išvyksta ne pačios gabiausios sportininkės.

„Vienas net Dalios buvo pasirašytas sąrašas. Jai labai nepatiko, kad iškėliau klausimą, kodėl buvo paruoštas raštas, kurie vaikai gali kovoti dėl vietos Europos čempionate dar prieš Lietuvos čempionatą. Jai tas klausimas labai nepatiko. Dar net varžyboms neįvykus jau yra sąrašas. Tą raštą turiu. Tai jai labai nepatiko – ji mane pasikvietė ir pasakė, kad tikisi, jog kitą kartą tylėsiu. Pasakiau, kad ne ir nuo tada ji nebetreniravo vaiko. Tada mano vaiko kelis kartus iš eilės neišleido ir į varžybas“, – pasakojo ji.

REKLAMA

Panašią situaciją išgyveno ir kita mama, nenorėjusi viešinti savo tapatybės. Agnė (tikrasis vardas redakcijai žinomas, – aut. past.) teigia, kad užteko užduoti vieną D. Kutkaitei nepatikusį klausimą, kad dukros karjera būtų sužlugdyta.

„Ji yra negeras žmogus. Labai kerštingas žmogus. Darėme viską – investavome į vaiką, važiavome treniruotis, pirkome programas. Pamenu, kaip Dalia priėjusi prie trenerių paklausė, kuriuos vaikus vežti į Europą. Buvo pasakyta, kad reikia vežti mano dukrą. Bet ji pasakė „ne, ne, šita į Europą nevažiuos“. Treneriai buvo pakraupę. Jūs neįsivaizduojate, kaip man buvo skaudu – buvo ašarų, buvo visko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau iš anksto žinoma, kas važiuos į Europos čempionatą, kurios mergaitės ruošis grupinėms varžyboms. Tai yra susitarimo reikalas“, – tvirtina Agnė.

Pasenusi sistema

Pašnekovių teigimu vietos manipuliacijoms ir rezultatų klastojimui atsiranda dėl pasenusios teisėjavimo sistemos.

„Nėra online sistemos. Tas klausimas dalinai išspręstas, bet daugelį metų teisėjai rašė ant lapelių ir sakė, kad dirba pagal tarptautinę sistemą, bet tarptautinė sistema yra vedama online būdu ir rezultatai nekeičiami. Per varžybas esu užfiksavusi, kad kai kurios teisėjos akivaizdžiai nieko net nerašo, nes joms yra pasakyta, kokiems vaikams ir kokius balus reikia parašyti. Yra filmuota medžiaga“, – teigia D.B.

REKLAMA

Visos pašnekovės teigė ne kartą ir pačios mačiusios, kaip ant lapelių yra nubraukiami pirminiai vertinimai ir parašomi nauji. Tiesa, paskutiniuose čempionatuose jau bandyta diegti „online“ teisėjavimo sistemą, bet ši kažkodėl neveikė ir buvo grįžta prie lapukų.

Kita bėda – į teisėjų kėdes sėda treneriai, kurių auklėtiniai ir varžosi čempionatuose, o tai skatina šališkumą.

„Treneriai sėdi ir teisėjauja kiekvienas į savo pusę, nes kiekvienas kovoja už savo vaiką. Esmė pagrindinė – per tiek laiko nepadaryti normalios sistemos, kai visas pasaulis ją turi? Suprantate, ką reiškia lapeliai? Parašė, pataisė, ką nori, o kai įvedi į sistemą – jau viskas“, – teigė dar viena gimnastikos pasaulio atstovė, nenorėjusi viešinti savo vardo.

REKLAMA

Ji pridūrė, kad dėl tokios situacijos vaikai tiesiog nebenori sportuoti ir dalyvauti šalies čempionate, nes žino, kad vietos ir nugalėtojai yra parenkami iš anksto. Tam sukliudyti gali nebent grubios „favoritų“ klaidos.

Įžvelgia pavydą

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su D. Kutkaite, tačiau ji teigė nenorinti kalbėti šia tema.

„Aš net nekalbėsiu ta tema. Man jau nusibodo šitos istorijos. Ten yra cirkas. Nenoriu komentuoti.

Man jau bloga nuo tų istorijų, šantažų. Kerštaujančios mamos ir viskas – įprastai nepasisekusių, nenusisekusių vaikų. Mamos nėra nei specialistės, nei teisėjos. Tai amžina istorija krepšinyje, gimnastikoje, sportiniuose šokiuose. Šmeižiančių, grasinančių žinučių aš jau tiek gavau, kad nieko nenoriu girdėti. Apie ką mes kalbėsime? Absurdų teatras“, – į norą pasikalbėti reagavo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Netrukus moteris paprašė konkrečiai įvardinti, kas kreipėsi į portalą. Išgirdusi, kad tai ne vienas asmuo, o keli, D. Kutkaitė teigė žinanti, kas nori „susidoroti su ja“.

„Būrelis entuziasčių. Tegu toliau rašinėja savo būrelyje. Leiskite mums ramiai sportuoti, ruoštis, viskas yra gerai – vaikai dirba su noru. Tie, kurie pavydi, tegu tvarkosi su savo pavydu.

Aš žinau jų grasinimus – žmogus yra susikūręs tikslą susidoroti su Dalia Kutkaite. Na ir pirmyn. Aš tikrai nesivelsiu į tuos žaidimus“, – kalbėjo D. Kutkaitė.

Paklausus, kodėl minėtos mamos norėtų su ja susidoroti, D. Kutkaitė prakalbo apie pavydą.

„Pirmoje eilėje – patologinis pavydas. Žmogus nesusitvarko su pavydu – kodėl ne man, o kitiems. Yra žmonės, kurie moka garbingai konkuruoti, o kiti ne.

Visur atsiranda visokių tėvų. Tikrai nesivelsiu, nes galima išprotėti. Kiekvieną kartą, kai vyksta varžybos – būna grasinimai ir šantažas“ – teigė ji.

Parašė skundą

D.B. dar šiais metais parašė skundą Vilniaus miesto savivaldybės Korupcijos prevencijos skyriui, kuriuo bandė atkreipti dėmesį į „korupcijos Lietuvos meninėje gimnastikoje ir psichologinio smurto“ bėdą.

Skunde minima, kad vaikų tėvams ne kartą buvo duodama suprasti, kad už prizines vietas Lietuvos čempionate reikia susimokėti papildomai, taip pat atkreipiamas dėmesys į neskaidrų teisėjavimą.

REKLAMA

„Per varžybas dažnai iškeliami vaikai, net ir blogai pasirodę, tačiau treniruojami tam tikrų trenerių. Todėl dažnai atstovauja Lietuvai Tarptautinės gimnastikos federacijos (FIG) turnyruose ir prastai pasirodo, reklamuoja šalį ne iš pačios geriausios pusės“, – rašoma skunde.

Po šio skundo Vilniaus miesto savivaldybė teigia atlikusi tarnybinį patikrinimą ir analizavusi pateiktą informaciją, tačiau neradusi tą patvirtinančių faktų.

Atsakyme taip pat pabrėžta, kad savivaldybė negali vertinti LGF veiklos ir skaidrumo, nes tai yra savarankiška organizacija, todėl kaltinimai D. Kutkaitei ir kelioms kitoms trenerėms nebuvo nagrinėti.

„Mes bauginami tylėti. Kai parašiau pirmą raštą, D. Kutkaitė pasikvietė ir liepė tylėti. Dabar esame visi bauginami, kad tylėtume, neviešintume nieko, nes uždarys gimnastiką ir kaip čia blogai bus. Daromas spaudimas ir treneriams, kad tildytų mus“, – sako skundą rašiusi moteris.

Mato norą užimti D. Kutkaitės vietą

Lietuvos gimnastikos federacija savo ruožtu teigia, kad tokia apie D. Kutkaitę skleidžiama informacija yra melaginga ir šmeižikiška.

„Lietuvos gimnastikos federacija savo, Lietuvos meninės gimnastikos trenerių ir sportininkių, jų tėvų vardu reiškia savo visišką palaikymą ir paramą Daliai Kutkaitei.

REKLAMA

Asmenys, cituojami straipsnyje, Lietuvos gimnastikos federacijai yra žinomi, kadangi tokius pat absurdiškus ir niekuo nepagrįstus kaltinimus ir net reikalavimus yra ne kartą išsakę ir federacijai, tačiau nė vienas jų nurodytas „faktas“ niekada nebuvo patvirtintas įrodymais.

Kaip ir aukščiau nurodytame straipsnyje, žadėję pateikti „gausius ir nenuginčijamus“ įrodymus, neva patvirtinančius Dalios Kutkaitės atžvilgiu jų metamus kaltinimus, to iki šiol taip ir nepadarė nė vieno mestų kaltinimų atžvilgiu“, – teigia federacija.

LGF tokius kaltinimus vertina kaip sąmoningą ir tikslingą siekį sumenkinti ir pažeminti žinomą ir gerbiamą asmenį.

„Pabrėžiame, jog turime įtarimų, šmeižto Dalios Kutkaitės atžvilgiu skelbimas yra susijęs su kai kurių asmenų siekiu užimti jos vietą federacijoje ir, siekiant asmeninės naudos, pasinaudoti jos per trumpą laiką padarytu milžinišku įdirbiu keliant Lietuvos meninės gimnastikos lygį ir didinant Lietuvos vardo žinomumą tarptautiniu mąstu“, – sako LGF.

LGF pabrėžia, kad yra nusiteikusi D. Kutkaitės mestų kaltinimų pagristumą ir įtaką įvaizdžiui ginti ir teisinėmis priemonėmis.

Kaltinimus neigia ir DKA

Dalios Kutkaitės akademijos (DKA) vardu į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi ir čia sportuojančių vaikų tėvai, kurie teigė, kad yra šokiruoti ir pasipiktinę dėl tekste minimų kaltinimų. Pasak jų, D. Kutkaitę gerbia ir pasitiki absoliuti dauguma Lietuvos meninės gimnastikos pasaulio atstovų.

REKLAMA

Jų teigimu, sportuodami DKA jie nėra patyrę tokių problemų, kurias minėjo kiti straipsnyje minimi asmenys.

„Organizuojant renginius, stovyklas, mes, tėvai, esame kviečiami, bet ne verčiami, dalyvauti procese savo noru ir kiekvienas pagal galimybes prisidedame prie Akademijos tikslų. Ar tai būtų savanoriškas darbas, ar rėmėjų paieška, ar projektų rengimas. Tačiau niekada jokio spaudimo, grasinimų ar „reketo“ iš gerbiamos trenerės nesame patyrę.

Norėtume atkreipti dėmesį ir pažymėti, kad Lietuvos sporto realybė yra tokia, kad vaikų tėvai privalo prisidėti prie vaikų sporto finansavimo – tiek mokėdami mėnesinius mokesčius, tiek ir pilnai ar iš dalies dengdami kitas išlaidas, ypatingai – dalyvavimo varžybose, inventoriaus įsigijimo ir panašiai“, – sako jie.

Tėvų teigimu, teiginiai, kad per dvejus metus mergaitė buvo sužalota dėl netinkamos treniravimo, yra klaidinga ir neįmanoma.

„Varžybose dalyvaujantys sportininkai kas 6 mėnesius periodiškai privalo tikrintis Sporto medicinos departamente, ir tik su šios sveikatos priežiūros institucijos pažyma galima dalyvauti varžybose. Be to, kartą per metus kiekvienas vaikas privalo profilaktiškai tikrintis sveikatą savo sveikatos priežiūros įstaigoje. Todėl minimos pašnekovės kaltinimai yra mažų mažiausiai nepagrįsti, nes per 2 metus prižiūrintys specialistai tikrai turėjo pastebėti „žalojimus“.

DKA trenerės atidžiai stebi, ar laiku yra tikrinama sveikata, reikalauja, kad į specialistus kreiptumėmės tiek profilaktiškai, tiek ir pasimačius menkiausiems galimos problemos požymiams“, – tvirtina tėvai.

Tai tik dar vienas įrodymas,nu negali vienas žmogus būti vadovu iki mirties... viskas sukasi aplink vadovę, kuri pasijaučia dievu, ir mano, kad turi teisę spręsti kitų likimus-nebaudžiamai.
Daug metų sportuojame profesionaliai ir niekada nebuvo jokių balų pirkimo ir net arti to nei užuominų iš jokių trenerių… visiškas absurdas, kas tikėtina ir kiti kaltinimai netikri ir išpūsti.
Siūlau žurnalistus į teismą kviesti ir priverst pasipurtyt… Kas čia bus jei kiekvienas atėjęs pas juos šmeižti pradės nekaltus asmenis, o anie “profesionalūs avinėliai” skelbs tokius straipsnius nepatikrinę jokių faktų.
Kauno sporto mokykloje tas pats: yra jauni treneriai, kuriems atitenka vaikai, kurie po pora metų netreniruojami sėdi ant senų trenerių suolelio kaip balastas, už kurį "patyrusiems" mokama alga. Realiai "patyrę" treniruoja tik savo draugų ir pažįstamų ar rėmėjų vaikus, o kiti vaikai iš treniruočių išeina net nesušilę, po dviejų metų "intensyvių" treniruočių prisitraukimo padaryti negali. Kad "galai neišlystų" treniruočių negali niekas stebėti. Po poros metų tokie vaikai tampa neperspektyvūs ir atitenka jauniems treneriams ir dalis "balasto" atsigauna, bet laimėti varžybose jiems niekas neleidžia, nes treneriai per jauni, jie dar turi padirbėti...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų