REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos verslai traukiasi iš Rusijos ir Baltarusijos – medieną ir geležį importuojančios įmonės ieško naujų rinkų Vakaruose. Pasak ekonomistų, Europos rinkose žaliavos gerokai brangesnės, tad brangs ir įvairios prekės.

Lietuvos verslai traukiasi iš Rusijos ir Baltarusijos – medieną ir geležį importuojančios įmonės ieško naujų rinkų Vakaruose. Pasak ekonomistų, Europos rinkose žaliavos gerokai brangesnės, tad brangs ir įvairios prekės.

REKLAMA

O į infliaciją papildomai žibalo įlies į viršų kopianti naftos, gamtinių dujų kaina – įkandin brangs maisto produktai. Prognozuojama, kad jau netrukus infliacija Lietuvoje pasieks ir 15 procentų.

Šiauliuose įsikūrusi įmonė „Plamega“ gamina metalinius ir plastikinius komponentus medicinos įrenginiams, baldams. Beveik pusę žaliavų – lakštinio metalo, plieno įmonė per tarpininkus importavo iš Rusijos ir Baltarusijos. Putinui pradėjus karą Ukrainoje, įmonė apsisprendė ieškoti naujų tiekėjų ne tik Vakaruose, bet ir Turkijoje, Indijoje.  

„Dabar persiorientuojame į Vakarų tiekėjus, radome porą naujų, šiuo metu vyksta derybos dėl metalų pateikimo iš Vokietijos“, – teigė „Plamega“ pardavimų vadovas Marius Šniurevičius.   

REKLAMA
REKLAMA

Metalas, geležis, plienas, statybinė armatūra – visų šių medžiagų jau dabar sunku įsigyti, mat visos šalys laikosi rezervą sau. Alternatyva rusiškam plienui įmanoma tik iš Skandinavijos šalių, mat atsigabenti iš Pietų Europos – per brangu. Pasak pramonininkų konfederacijos prezidento Vidmanto Janulevičiaus, prognozės liūdnos – žaliavos ir prekės brangs.  

REKLAMA

„Iš Pietų Europos – Ispanijos, Portugalijos sudėtinga. Ta kaina dar labiau užkyla, tad čia pats produktas brangs. Ir labai bus sudėtinga įgyvendinti viešuosius pirkimus – statybinių organizacijų“, – tikino Lietuvos Pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Tiesa, ne tik metalus, bet ir medieną Lietuvos įmonės importuoja iš Baltarusijos, Ukrainos, Rusijos. Kai kurios medienos gamyklos iki 80 procentų žaliavų atsiveža būtent iš trečiųjų šalių. Pramonininkai susitikimo su premjere metu išsakė idėją – įsigyti kuo daugiau medienos iš Latvijos ir Lenkijos, taip pat apriboti eksportą.  

REKLAMA
REKLAMA

„Riboti eksportą iš Lietuvos, kuris dabar vyksta dideliais kiekiais, ir turime didesnę galimybę panaudoti tą medieną pas mus, į gaminį, tada pridėtinė vertė liks didesnė Lietuvoje, nei ji išvažiuos kaip žaliava“, – aiškino V. Janulevičius.

Tiesa, tokių nepopuliarių sprendimų kažin ar šalies valdžia imsis. Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tikina, kad rinkų diversifikavimui paramos priemonės jau veikia.

„Reikia daugiau rinkų, kaip atsivežti žaliavų. Reikia daugiau rinkų, kur išvežti prekes. O rinkų diversifikacijai paramos priemonės jau veikia. Veikia ir lengvatinių paskolų priemonė“, – sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos verslo konfederacija patikina, kad įmonės pasiruošusios prisitaikyti prie situacijos ir ieškoti kitų rinkų. Tiesa, valstybė privalo užtikrinti, kad sąlygos visiems verslams būtų vienodos.

„Jei valstybė pasakė, kad verslai turi traukti iš Rusijos. Tai tiek rusiškos ar baltarusiškos įmonės neturi dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Ir valstybė turi užkardyti, kad nevežtų čia žaliavų iš kitų šalių“, – teigė Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

O ekonomistai prognozuoja, kad infliacija Lietuvoje ir toliau kops į viršų. Gamtinių dujų kaina jau pakilo į rekordines aukštumas – maždaug 300 eurų už megavatvalandę – 20 kartų daugiau nei buvo prieš metus. Tuo metu „Brent“ rūšies naftos kaina priartėjo prie 140 dolerių už barelį ribos – aukščiausio lygio per 14 metų. Pasak „Swedbank“ ekonomisto Nerijaus Mačiulio, jau netrukus infliacija Lietuvoje pasieks aukštumas.  

REKLAMA

„Greičiausiai kovo mėnesį metinė infliacija bus arti 15 procentų. Tai yra susiję ir su naftos kainų šuoliu, ir su brangesnėmis gamtinėmis dujomis. Ir maisto produktai brangstantys, ir kai kurių žaliavų trūkumas – visas pasaulis susiduria su tikrai dideliu sukrėtimu“, – tikino „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.    

Ekonomistų teigimu, Lietuvai reikės imtis griežtų priemonių ir pritaikyti lengvatinį PVM tarifą maisto produktams. O žmonės jau dabar sako taupantys iš paskutiniųjų:   

„Apsiribojame mažesniu pirkinių krepšeliu, galvojame, kad kukliau, mažiau.“  

„Pirksiu pigiau, ir taip dabar perku. Tai o ką daryti, kartis neisiu?“  

„Jau stengsiuosi mažiau išleisti, taupyti dar yra iš ko.“  

„Kur pigiau, ten ir perki – sudėtinga situacija.“   

Ekonomistų teigimu, Lietuvos laukia maisto kainų šokas. Ukraina ir Rusija pasauliui tiekia didelę dalį kviečių ir kukurūzų, tačiau dėl trūkumo jų kaina pakils. O brangiau už tai mokės visi pirkėjai.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų