REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos tik termometro stulpelis šokteli aukščiau nulio nubunda pavojingosios erkės. Nors šis parazitas pasižymi itin mažu dydžiu, vis dėlto, jo įkandimas gali sukelti mirtinai pavojingą ligą – erkinį encefalitą.

Vos tik termometro stulpelis šokteli aukščiau nulio nubunda pavojingosios erkės. Nors šis parazitas pasižymi itin mažu dydžiu, vis dėlto, jo įkandimas gali sukelti mirtinai pavojingą ligą – erkinį encefalitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Platina infekcijas

Kad išgyventų ir vystytųsi daugumai erkių, reikalingas kito gyvo padaro, šiuo atveju gyvūno arba žmogaus, kraujas. Erkės yra ypatingos tuo, kad joms reikia gerokai daugiau kraujo nei kitiems parazitams – jeigu įsisiurbusios erkės nepastebime, ji gali gerti kraują net iki 15 dienų.

REKLAMA

Daugelis erkių rūšių yra itin pavojingos, kadangi platina infekcines ligas. Šių parazitų žarnose arba seilių liaukose gali būti bakterijų arba virusų, kuriuos, siurbdamos kraują, perneša į aukos organizmą. Įsisiurbimo metu erkės gali užkrėsti sunkiomis ligomis – erkiniu encefalitu ar Laimo liga.

Erkinio encefalito simptomai pasireiškia ne iš karto

Erkinio encefalito simptomai dažniausiai pasireiškia tik po 1-2 savaičių nuo infekcijos pradžios. Paprastai skundžiamasi karščiavimu, galvos ir raumenų skausmais, nuovargiu ir bendra bloga savijauta. Kadangi pirmasis ligos etapas primena peršalimą, pacientai dažnai nesupranta, kad užsikrėtė erkiniu encefalitu.

REKLAMA
REKLAMA

Atslūgus pirmiesiems simptomams, po keleto dienų prasideda antrasis etapas – simptomai suintensyvėja, gali kilti ir naujų nemalonių pojūčių, pavyzdžiui, pradėti kamuoti itin stiprus galvos skausmas, kaklo ir stuburo skausmai, pykinimas ir vėmimas, sutrinkti koordinacija, pasireikšti galvos svaigimas ar net paralyžius.

Gydymas neegzistuoja

Kaip žinia, Laimo liga gydoma antibiotikais, tuo tarpu erkinis encefalitas išsiskiria tuo, kad šiai infekcijai gydyti kol kas nėra išrasti jokie vaistai, todėl vienintelis būdas apsisaugoti – skiepai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepasiskiepijus ir užsikrėtus infekcija sunkiausi simptomai gali būti tik palengvinami raminamaisiais vaistais, vaistais nuo skausmo ir uždegimo. Galiausiai, pasibaigus ūmiam ligos periodui taikoma reabilitacija. Svarbu suprasti, kad užsikrėtus erkiniu encefalitu daugeliu atvejų gresia ilgalaikė negalia.

Kaip išvengti erkinio encefalito?

Efektyviausia priemonė, padedanti išvengti erkinio encefalito yra skiepai – ir visai nesvarbu ar gyvenate greta miško, ar miesto centre – erkės tyko visur, kur galima rasti bent lopinėlį žolės. Skiepytis nuo šios infekcijos niekada nevėlu, tačiau rekomenduojama tai padaryti iki šiltojo metų laikotarpio pradžios – vasario-kovo mėnesiais, kol erkės dar tik bunda.

REKLAMA

Kitas svarbus aspektas – tinkama apranga leidžiant laiką gamtoje. Vykdami į mišką pasistenkite dėvėti uždarus drabužius ilgomis rankovėmis, taip pat ilgas kelnes, sukištas į batus ar kojines, galvą aprišti skarele ar užsidėti kepurę. Be to, rekomenduojama pasirinkti šviesesnius drabužius, nes ant jų lengviau pastebėti ropojantį parazitą.

Galiausiai, nepamirškite naudoti erkes atbaidančių priemonių – repelentų. Apsaugos efektyvumas priklauso nuo repelento sudėties (geriausia rinkti tuos produktus, kuriuose yra citrinkvapio eukalipto aliejaus) bei nariuotakojo jautrumo priemonės sudedamosioms dalims. Visų repelentų poveikis yra trumpalaikis, todėl vertėtų įdėmiai perskaityti informacinį lapelį ir priemonę naudoti, kaip nurodyta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų