Norėdamos atkreipti dėmesį į pajūrio taršos problemą, žinomos šalies moterys – maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ kūrėja Kristina Pišniukaitė-Šimkienė ir žurnalistė, leidėja bei knygų autorė Jurga Baltrukonytė – sudalyvavo nedidelėje „BALTIJA“ ledų pajūrio švarinimo akcijoje. Tarp Palangos kopose aptiktų radinių – nuorūkos, medicininės veido kaukės ir net vienišas puodo dangtis.
Aptiko ir netikėtų radinių
Lepinant vasariškiems orams į pajūrį traukiantys poilsiautojai dar ne visuomet pasirūpina po savęs palikti tvarką. Siekdami šią vasarą atkreipti dėmesį į Baltijos jūros taršos problemą, ledai „BALTIJA“ iniciavo nedidelę pajūrio švarinimo akciją Palangoje. Nors vasaros sezoną kurortas pasitinka visur įrengtomis šiukšliadėžėmis, kopose kelias valandas šiukšles rinkusios ledų prekės ženklo ambasadorės K. Pišniukaitė-Šimkienė ir J. Baltrukonytė aptiko įvairių išmestų radinių – smėlyje užkastų nuorūkų, paliktų plastikinių vaikiškų žaislų, plastiko šiaudelių ir pirkinių maišelių, o labiausiai nustebino krūmuose paliktas puodo dangtis.
„Tiesą sakant, Palangos paplūdimiuose dėl didelio žmonių srauto tikėjausi pamatyti ypatingai prastą situaciją su šiukšlėmis. Galiu pasidžiaugti, kad situacija buvo kiek geresnė, nei tikėjausi – paplūdimiuose įrengta daug šiukšliadėžių ir dauguma šiukšlių patenka į jas. Visgi, buvo ir nemažai paplūdimyje ir kopose besimėtančių šiukšlių. Ypatingai liūdna situacija dėl nuorūkų, kurių, panašu, niekas nesivargina nešti iki šiukšliadėžių. Taip pat radome daug bet kur pamestų vienkartinių kaukių. Man susidarė įspūdis, kad dalis poilsiautojų išmeta tik didesnes šiukšles, dėl kurių gali būti pastebėti, o mažesnes šiukšles paslepia po smėliu ar tiesiog numeta“, – sako K. Pišniukaitė-Šimkienė.
Savo įspūdžiais dalijasi ir J.Baltrukonytė: „Baltijos pakrantė prie Palangos mane nuoširdžiai pradžiugino – šiukšlių mažiau nei pernai, nei kitose šalyse. Šalia mūsų įsikūrusi šeima valgė, vėjas nupūtė sausainių popieriuką, mergaitė puolė jo gaudyti, net įbrido į jūrą ištraukti. Tik vienur kitur mėtėsi nuorūkos, gėrimų kamšteliai ar suglamžyti pirkinių čekiai – gal kitoks vaizdas lauktų vakare, bet man norisi tikėti, kad vis daugiau žmonių supranta, kad kiekvienas galime rūpintis gamta ir nuostabiąja savo jūra. Patogu, kad paplūdimyje daug šiukšliadėžių – koks turėtum būti apsileidėlis, kad iki jų nenueitum! Šiek tiek kitoks vaizdas pasitiko miškelyje, va ten nenorėčiau prigulti, po pušelėmis mėtėsi alaus ir stipresnių gėrimų buteliai, giliai po krūmais pakišti maišai su atliekomis, radau net puodo dangtį. Tarsi paslėptos šiukšlės taptų nebešiukšlėmis.“
Kviečia pajūrį švarinti patiems
Pajūrio švarinimo akcijoje sudalyvavusios žinomos moterys skatina poilsiaujant pajūryje nelikti abejingiems – atsidėkojant Baltijos jūrai, po savęs nepalikti jokių atliekų, o pamačius gulinčią šiukšlę – ją išmesti tam skirtoje vietoje.
„Pamenu, kai lankiausi mažiau turistinėje Balio salos pusėje, kurioje nuostabaus grožio paplūdimiai buvo visiškai padengti šiukšlių sluoksniu. Buvo skaudu tai matyti ir jokiais būdais nenorėčiau tokių emocijų patirti prie Baltijos jūros. Šiandien kiekvienam iš mūsų svarbu bent šiek tiek pakeisti savo įpročius – rūšiuoti, rinktis tvarias alternatyvas, sumažinti naudojamo plastiko kiekį. Gamta kenčia, ne išimtis ir Baltijos jūra. Tuo labiau, kad visi prie jos lankomės ir mėgaujamės poilsiu. Jeigu ne dėl tvaraus rytojaus, tai bent jau dėl kokybiško asmeninio poilsio verta surinkti savo, o galbūt ir kitų paliktas šiukšles“, – sako tinklaraštininkė.
Kalbėdama apie pajūrio tausojimo svarbą, J. Baltrukonytė prisiminė įkvepiančią pažintį su Ispanijos saloje sutikta moterimi. „Žiemą, gyvendama Kanarų saloje Fuerteventūroje, susipažinau su labai įdomia šiukšlių rinkėja, gal tiksliau – pakrantės švarintoja, Elena. Jai 53-eji, serga išsėtine skleroze, būdavo dienų, kai nepakildavo iš lovos, kojos, rankos tapdavo kaip cementinės. Gydytojai jai patarė kuo daugiau būti gryname ore, judėti ir gyventi be streso.
Taip Elena ir padarė – metė kambarinės darbą viešbutyje ir vos saulei pakilus atsirasdavo prie vandenyno, vaikščiodavo iki pietų. Ir ne šiaip vaikščiodavo – ji visada turėjo tris maišelius: į vieną rinko plastiką, į kitą mišrias šiukšles, o trečiame turėjo duonos žuvims pamaitinti. „Geri darbai labai ramina nervus“, – sakė man Elena. – O pritūpimas prie kiekvienos šiukšlės dar ir sportas“. Iki šiol prisimenu jos pozityvumą su šypsena. Prisijungusi prie šios pajūrio švarinimo akcijos, pirmiausiai prisiminiau Eleną, kuri sugalvojo tokį protingą būdą bėgti nuo ligos“, – pasakoja J. Baltrukonytė.
Viena labiausiai užterštų pasaulyje
Baltijos jūra patenka į labiausiai užterštų pasaulio jūrų penketuką. Didelį užterštumą lemia Baltijos charakteristikos – jūra gana uždara ir negili, su Atlanto vandenynu ją jungia tik siauri sąsiauriai, tad cirkuliuojant vandeniui įprastai vykstantis jūros apsivalymas yra apsunkintas. Dėl to tai, kas patenka į jūrą, čia apsistoja ilgam – tuo pačiu ir įvairios cheminės medžiagos, išsiliejusi nafta, kitos atliekos.
„Nors negalime pakeisti charakteristikų, kurios trukdo natūralų Baltijos jūros išsivalymą, kiekvienas iš mūsų gali bent dalimi prisidėti prie to, kad Baltijos pajūris būtų švarus ir saugus. „BALTIJA“ ledai, neatsiejami nuo mūsų šalies turtu laikomo pajūrio, šį vasaros sezoną sieks prisidėti prie šios problemos ir skatins žmones poilsiauti atsakingai – pajūrio švarinimo akciją lydės ir kitos nešiukšlinti skatinančios iniciatyvos“, – sako „Unilever“ rinkodaros skyriaus vadovė Baltijos šalyse Rita Ylakavičiūtė-Ostrauskienė.