Aštuoniasdešimtmetis Viktoras Varnas, dviračiu išmaišęs kone visą buvusią sovietų sąjungą, pagaliau rado prieglobstį kelionių metu surinktiems eksponatams. Šią savaitę jie suvežti į Maksimo Gorkio mokyklą.
Kelionių muziejui bus skirtos dvi klasės. Čia bus eksponuojama apie 30 tūkstančių eksponatų, tarp kurių - gausybė ženkliukų, ginklų, ikonų, įvairių skulptūrėlių.
Šią idėją paversti kūnu padėjęs Istorinio paveldo puoselėjimo asociacijos prezidentas Rytas Kaminskas sako, kad toks kelionių muziejus Klaipėdoje - pirmas. "Mūsų asociacijos tikslas - sujungti tokius privačius muziejus į vieną sistemą", - teigė jis.
Šlavė suvenyrus
V. Varnas, dviračiu nuvažiavęs per 100 tūkst. kilometrų, keliauti šitaip pradėjo dar 1956-aisiais. Į ekspedicijas važiuodavo kartu su moksleiviais. Prieš keletą metų V. Varnas norėjo sukviesti savo buvusius mokinius ir paminėti kelionių 50-metį, tačiau susizgribo neturintis daugelio jų adresų.
"Jei dabar jie atsilieptų, suorganizuotume susitikimą - kad ir vėliau, juk taip smagu būtų prisiminti jaunystę. Keliaudavome ir traukiniais, laivais, o dviračius atsisiųsdavome iki reikiamo taško. Visus metus treniruodavomės, o vasarą leisdavomės į ekspediciją. Iš viso iki 1990-ųjų buvo surengti 35 tokie žygiai. Toliausiai buvome nuvykę iki Komandorų salų (Rusijai priklausančios salos Beringo jūroje, Ramiajame vandenyne. - Red. past.)", - pasakojo V. Varnas.
Jis prisiminė, kad visuomet prieš kelionę pasiskolindavo pinigų, o paskui grįžęs visus metus atidavinėdavo skolą.
"Pinigus skolindavausi ne traukinio ar laivo bilietui, o suvenyrams. Kur aš praeidavau - kitiems nebebuvo ko ten važiuoti. Rinkau viską. Paskui paštu siųsdavau į Klaipėdą, o žmona tempdavo ryšulius į namus. Buvo pripratinta, kad toks vyras kliuvo. Nepyko", - prisimena V. Varnas.
Įkvėpė Dionizas Poška
Idėja surinkti kuo daugiau eksponatų ir sukurti muziejų vyriškiui kilo jau pirmųjų kelionių metu. V. Varnas svarsto, kad tam jį įkvėpė pats Dionizas Poška ir jo "Baubliai".
"Kad aš keliausiu, žinojau jau būdamas dešimties metelių. Tuomet į mūsų sodybą Pasvalio rajone užsuko būrelis mokytojų, kurie dviračiais važinėjo po Biržų kraštą. Tuomet aš ir užsikrėčiau ta mintimi, kad keliausiu tik dviračiu", - pasakojo V. Varnas, rodydamas ištikimą savo palydovą - seną dviratį, kuris taip pat bus eksponuojamas kelionių muziejuje.
V. Varnas pasakojo, kad dviračiu paveždavo iki 80 kilogramų svorio.
"O pats kiekvienos ekspedicijos metu numesdavau po 20 kilogramų. Žinote, kaip mes maitindavomės? Sausainukai ir limonadas. Ne tas rūpėjo. Įdomiau būdavo, ką pamatai, kokių įdomesnių daiktų surandi. Kai ką padovanodavo, bet daugiausia - pirkdavau", - kalbėjo kolekcininkas.
Vien ženkliukų jo kolekcijoje surinkta kone 15 tūkstančių.
120 dėžių
"Išnaršėme Kaukazą, keliavome po Vladivostoką, Baikalą, Kamčiatką, Murmanską bei kitas pasaulio vietas. Iš visų kelionių mokyklos muziejų pasiekdavo įvairiausi eksponatai - kriauklės, mineralai, monetos, ginklai, suvenyrai..." - prisimena kolekcininkas.
Iš Sachalino parsivežė didelę suakmenėjusią sraigę, kuri sveria apie 20 kilogramų, suakmenėjusio medžio dalį, mineralų kolekciją, koralų, geležies rūdos, sidabro, akmenį su aukso gysla ir kt.
Be to, iš kelionių sukaupė 6 tūkst. fotojuostų, tiek pat filmuotos medžiagos, 5 tūkst. skaidrių. Viskas supakuota 120 dėžių.
Manoma, kad iki liepos mėnesio pavyks įrengti muziejų ir jį nemokamai galės lankyti visi norintieji.
Parduoti nesiruošia
Paklaustas, ar niekada nekilo mintis parduoti savo didžiulės kolekcijos, V. Varnas prisiminė, kad jo muziejų apžiūrėję vokiečiai prasitarė, esą Vokietijoje už tokią kolekciją jis gautų 2 milijonus markių.
"Tikrai neparduosiu. Vienam to reikia, kitam - ano. Ištampys po gabaliuką ir nebeliks muziejaus", - argumentavo kolekcionierius.
Ilgą laiką V. Varno kolekcija buvo priglausta tuometinėje I profesinėje Klaipėdos mokykloje, kur jis dėstė karinį parengimą, vėliau - tikybą, o galiausiai dirbo sargu.
Šį mokyklos muziejų aplankė apie 70 tūkst. žmonių. Apie tai liudija aštuoniolika atsiliepimų knygų. Ilgą laiką V. Varnui teko bylinėtis su mokyklos vadovybe, kam priklauso muziejus.
Kolekcionierius siūlė miesto valdžiai, kad įrengtų jo muziejų, tačiau sukviesta muziejininkų komisija nusprendė, kad tai pareikalautų per daug išlaidų.
"Dabar M. Gorkio mokyklos vadovybė veltui suteikė patalpas. Čia mano eksponatams daugiau erdvės. Be to, mokykla - centre, žmonėms bus patogiau ją pasiekti", - džiaugėsi savo didžiausiam turtui prieglobstį suradęs keliautojas.
Edita GUDAVIČĖ