REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skyrybų anatomija per vyrišką prizmę

Ką pirmiausia pagalvojate sužinoję apie poros skyrybas? Nesunku atspėti, kad pajuntama užuojauta... moteriai. Nes tradiciškai manoma, kad per skyrybas būtent moteris patiria didesnę traumą. Paliktoms žmonoms skiriama daugiausia psichologų patarimų, kaip išgyventi, atsigauti po skyrybų ir pradėti naują gyvenimą. Apgauta, palikta moteris susilaukia daugiausiai užuojautos.

Ką pirmiausia pagalvojate sužinoję apie poros skyrybas? Nesunku atspėti, kad pajuntama užuojauta... moteriai. Nes tradiciškai manoma, kad per skyrybas būtent moteris patiria didesnę traumą. Paliktoms žmonoms skiriama daugiausia psichologų patarimų, kaip išgyventi, atsigauti po skyrybų ir pradėti naują gyvenimą. Apgauta, palikta moteris susilaukia daugiausiai užuojautos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kaipgi vyras? Šiaip ar taip, skyrybos – ne vieno, o dviejų žmonių reikalas. Ir pasitaiko situacijų, kai skyrybų iniciatorius ar iki skyrybų atvedusių priežasčių kaltininkas nebūtinai yra vyras.

REKLAMA

Atidėta depresija

Kaip vyrai ir moterys reaguoja priverstinai tapę laisvi nuo santuokos saitų? Lietuvoje kreiptis į psichologą ir dalytis skaudžiais išgyvenimais vis dar nepopuliaru. O JAV psichoterapeutas Normanas Farberow teigia, kad iš skyrybas patyrusių moterų reta kuri greitai grįžta prie anksčiau buvusio dvasinės ir fizinės sveikatos lygio. Kas aštunta moteris po skyrybų mėgina vienaip ar kitaip suvesti sąskaitas: puoselėja keršto planus, lieja nuoskaudą. Kas ketvirta moteris kreipiasi arba norėtų kreiptis į psichoterapeutą (kurį dažnai pakeičia draugė ar kiti artimi žmonės). O kas tuo metu vyksta su buvusiais moterų partneriais?

REKLAMA
REKLAMA

Paplitusi nuomonė, esą vyras, keletą dienų paliūdėjęs, greitai išsilaižo žaizdas ir meta iš galvos neigiamus prisiminimus, – klaidinga. Vyrai po skyrybų išgyvena tokią pat jausmų gamą, kaip ir palikta moteris: jaučiasi sutrikę, įskaudinti, vieniši. Vyrai nėra linkę tiesiog eiti pas draugą ir pasikalbėti, dar rečiau dėl savo problemų kreipiasi į psichologą, o tuo metu gali pasireikšti trauka alkoholiui, depresiją bandoma slopinti maistu, ekstremalia veikla. Daugeliu atvejų prarandamas susidomėjimas darbu, kartais nukenčia profesinė veikla. Tiesa, yra ir esminis skirtumas: moterys didžiausius sunkumus patiria netrukus po skyrybų, o vyrų reakcijos galima laukti kiek vėliau – ji išryškėja po kurio laiko, dažniausiai – po skyrybų praėjus metams ar pusantrų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak psichologų, būtent per tiek laiko vyrai praranda daugelį iliuzijų, pajunta nusivylimą savimi ir visu pasauliu. Visa, ko jie laukė ir tikėjosi iš staiga atsivėrusios laisvės, dažniausiai lieka tik svajonėmis, neišsipildžiusiomis viltimis. Nebūtinai tiesa, kad atgavę laisvę vyrai staiga ima desperatiškai ieškoti kitos moters. Netgi atvirkščiai: iki tol slapta svajone buvusios kitos moterys tuo metu pamatomos tarsi nusiėmus iliuzijų akinius: formuojasi realesnis požiūris į moteris, akis bado jų trūkumai, netobulumas.

Nutrūkusios grandinės efektas

Galimas ir kitoks scenarijus. Nemaža dalis vyrų išsiskyrę tiki, kad susiras naują partnerę: gražesnę, seksualesnę, rūpestingesnę, geresnę, jaunesnę. Taigi dingsta nuovargis dėl veikiausiai pabodusio santuokinio sekso ir nuolatinių buitinių nesutarimų, atsiveria erdvės fantazijai, su įvairiomis partnerėmis patiriama naujų seksualinių nuotykių.

REKLAMA

Situaciją iš dalies palengvina ir tai, kad daugumai vyrų po skyrybų nuo pečių visiškai arba iš dalies nukrenta pareiga materialiai ir emociškai rūpintis šeimos gerove. Netgi mokėdamas alimentus vyras tarsi atleidžiamas nuo pareigos racionaliai planuoti ir galvoti, kaip panaudoti pinigus, nepatiria streso rūpindamasis, kad jų užtektų būtiniausioms artimų žmonių reikmėms. Taigi gyvenimas kuriam laikui tampa savotišku grįžimu į jaunystę: su gausybe naujų partnerių, seksualinių nuotykių, linksma ir beveik nerūpestinga kasdienybe.

REKLAMA

Kada dingsta rožiniai akiniai?

Pasaulis per rožinius akinius regimas vos keletą mėnesių. Vėliau neišvengiamai ateina nusivylimas.

„Atgavęs laisvę“ vyras pats nustemba, kad ima elgtis visai ne taip, kaip pats norėtų. Impulsyvios, trumpalaikės pažintys su moterimis dažniausiai baigiasi nusivylimu – juk į jas dėta tiek vilčių! Nors santuokinis seksas su ta pačia partnere anksčiau atrodė nuobodus, jis neišvengiamai turėjo ir privalumą: psichologinį ir fiziologinį prisitaikymą. Be abejo, po kelerių bendro gyvenimo metų seksualinė ir emocinė trauka kiek sumažėja, bet intymumui abu partneriai nusiteikia greičiau, apeinamas ilgas preliudijos ir sentimentų etapas. Ir nors fizinis artumas dažniausiai vyksta stereotipiškai, pasitenkinimo lygis pakankamai aukštas, o tai suteikia komforto pojūtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Intymus gyvenimas su nauja, mažai pažįstama partnere, reikalauja kur kas didesnių psichologinių ir fiziologinių pastangų.Visų pirma, naują partnerę reikia iš naujo užkariauti, ilgai jaukintis, o pats lytinis aktas reikalauja daugiau pastangų ir energijos. Remiantis statistika, sekso su nuolatine partnere metu vyro širdies susitraukimų skaičius padidėja iki 8–10 tvinksnių per minutę ir toks išlieka 3–5 minutes po kulminacijos. Jei partnerė nauja, širdis muša 30–40 tvinksnių per minutę, ritmas sulėtėja tik praėjus 10–20 minučių po orgazmo.

REKLAMA

Seksologai teigia, kad vyrų seksualinis aktyvumas, išaugęs iškart po skyrybų, praėjus 1–1,5 metams silpnėja. Daugelis jų netgi ima sąmoningai vengti progų užsiimti seksu. Jei netrukus po skyrybų vyras susirado naują partnerę ir užmezgė ilgalaikius ryšius, šiame etape jis taip pat gali pereiti į jaukaus komforto zoną, tada gyvenimas ir vėl stojasi į įprastas vėžes. Tačiau jei partnerės – nepastovios, dažniausiai po kurio laiko nuolatiniai nuotykiai gerokai išvargina, pabosta, tad atrastoji laisvė nebeatrodo tokia žavi ir viliojama.

REKLAMA

Be to, iki tol jau spėjama pajusti, kad nors atsakomybės už šeimą našta nuo pečių nusirito, atsirado nauja – atsakomybės už patį save. Tam dauguma vyrų nėra pasirengę: neturi su kuo pasitarti sunkią minutę, nėra kas pasirūpina buitimi, kai jis pats to padaryti negali. Jei vyrai nepradėjo kurti naujo gyvenimo su kita moterimi, šiame etape nemažai jų netgi ima realiai svarstyti apie galimybę grįžti į šeimą ir bandyti lipdyti santykius dar kartą.

Moterims po 40 – nauja gyvenimo pradžia?

Manoma, kad šeimose, kur partneriams daugiau nei 40 metų, vyrai dažnesni skyrybų iniciatoriai nei moterys. Tačiau tai – ne visai tiksliai atspindi priežastis. Medikai tokio amžiaus skyrybas aiškina kiek kitaip: moterų, įkopusių į penktąją dešimtį, organizme pastebimai sumažėja estrogenų. Jos mažiau suinteresuotos kurstyti namų židinį – vaikai jau paauginti, jiems nebereikia nuolatinės priežiūros. Pakitęs hormonų fonas keičia ir galvos smegenų veiklą, moteris ima mąstyti pragmatiškiau. Prisirišimas prie partnerio tampa nebe toks stiprus, didžiąją moters dėmesio dalį pradeda užimti nebe šeima, o kiti reikalai: karjera, visuomeninė veikla, hobis. Dėl to partneriai gali emociškai atitolti vienas nuo kito, o šie pokyčiai tampa pretekstu skirtis ir kurti savo gyvenimą iš naujo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų