REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
3
Miegas (nuotr. TV3)

Žmonės yra vienintelė žinoma gyvūnų rūšis savo noru galinti atidėti miego laiką. Šis reiškinys ganėtinai naujas: prieš daugmaž šimtą metų per parą žmonės miegojo po devynias ir daugiau valandų.

3

Žmonės yra vienintelė žinoma gyvūnų rūšis savo noru galinti atidėti miego laiką. Šis reiškinys ganėtinai naujas: prieš daugmaž šimtą metų per parą žmonės miegojo po devynias ir daugiau valandų.

REKLAMA

Dar įdomiau tai, kad iki pat 19-ojo amžiaus žmonės dažniausiai nemiegodavo aštuonių valandų iš eilės; šis aštuonių valandų miego įprotis susiformavo atsiradus darbo grafikams fabrikuose, o tapo pasauline norma išradus elektros lemputes apšvietusias mūsų gatves ir namus.

Šiandien miego įpročiai ir trukmė taip pat kinta: miegame vis prasčiau ir trumpiau. Miego atidėliojimo banga prasidėjo apie penkiadešimtuosius, kai į mūsų namus atkeliavo televizorius. Apie 2000-uosius į įvairias gyvenimo sritis įsiveržė internetas, vėliau atnešęs mums socialinę mediją, keliais paspaudimais pasiekiamus filmus, e-parduotuves ir kitas įdomybes. Viską pasiekiame kompiuteriu, planšete ar telefonu.

Mėlyna ekranų šviesa ir įtraukiantis turinys mus vis labiau išbudina, todėl miegame vis mažiau ir prasčiau. Kai kurie mokslininkai šiandieninę žmoniją vadina miego sutrikimų turinčia populiacija (angl. sleep-deprived population). Tad jei jūs jaučiate, kad miegate nepakankamai ar jūsų miego kokybė prasta, jūs ne viena(s). Statistiska rodo, kad maždaug kas trečias žmogus skundžiasi turintis miego sutrikimų ir kovojantis su šios problemos pasekmėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Kas nutinka, kai miego per mažai arba kai jis prastas? Nuovargis sukelia gausybę problemų, nuo kurių užsikuria vis naujos problemos. Trūkstant miego silpnėja imuninė sistema ir greitai prilimpa ligos. Baisiausia tai, kad itin išauga širdies ir vėžinių susirgimų rizika. Taip pat sutrinka smegenų veikla: gerai žinomi dalykai pasimiršta, o naujus išmokti ir susikaupti labai sunku. Juk yra pasitaikę, kad nemiegoję pamirštame net kolegų ar draugų vardus, tiesa? Kitas dalykas tas, jog išsiderina hormonų veikla, padidėja galimybė priaugti svorio ar net susirgti diabetu. Šios ir dar daug kitų problemų, kurių išvengtume paprasčiausiai išsimiegodami.

REKLAMA

Sakot, ne taip lengva, kai galvoje tiek atsakomybių? Šeima, darbai, namai. Sprendimų, visgi, yra. Julija Kaminskaitė, viena iš TV3 laidos „Kitsy“ kūrėjų, dalinasi patarimais, ką daryti, kad gero miego būtų užtektinai:

Namų ir minčių tvarka. Tvarkinga aplinka veikia mus raminančiai. Jūsų namai, ar bent jau miegamoji aplinka turi būti tvarkinga. Taip pat ruošdamiesi miegui neapkraukite savęs sunkiomis mintimis; priešingai - iškraukite. Surašykite dienos veiklas, mintis dienoraštyje, paskaitykite pasakas ar gerą grožinę literatūrą.

Kvapai ir maistas. Ta pati smegenų dalis yra atsakinga už kvapų, skonio suvokimą ir nuotaikas. Tad prieš miegą reikia ne tik neapkrauti skrandžio sunkiai virškinamais patiekalais, bet taip pat užtikrinti, kad maistas ir kvapai nėra energizuojantys. Todėl greipfrutą geriau valgyti pusryčiams, o ne vakarienei. O namus prieš miegą pakvėpinti ramunėlių ar kitu raminančiu kvapu. Rami ir gera nuotaika leis jums geriau pailsėti.

REKLAMA
REKLAMA

Miego ritualai ir rutina. Miegui reikėtų ruoštis ir, jei įmanoma, sukurti teigiamas asociacijas su miegu. Kvepianti vonia, pasakos, vakaro istorijos, padukų įtrinimas ir kita, kas jums malonu ir veda į miegą. Ir, žinoma, pailsėsime daug geriau kasdien eidami miegoti ir keldamiesi tuo pačiu laiku. Apie miego stebuklingus ritualus skaitykite čia. (https://aromama.lt/lt/blog/irasas/stebuklingieji-vakaro-ritualai)

Dar daugiau mamų ir tėčių patarimų „Kitsy“ facebook diskusijoje:

Visiems saldžių sapnų ir žvalaus ryto!

Visai šeimai skirta laida „Kitsy“ – šeštadieniais ir sekmadieniais, 8:00 val. per TV3!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų