• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politiko Mato Maldeikio mylimoji Agnė Turskienė yra ne tik kibernetinio saugumo ekspertė, bet ir paauglės dukros mama. Stebėdama, kas šiais laikais vyksta aplinkoje, moteris prabilo apie itin opią problemą – ji pastebėjo, kad šiuolaikiniai vaikai nejaučia jokio palaikymo iš artimųjų.

Politiko Mato Maldeikio mylimoji Agnė Turskienė yra ne tik kibernetinio saugumo ekspertė, bet ir paauglės dukros mama. Stebėdama, kas šiais laikais vyksta aplinkoje, moteris prabilo apie itin opią problemą – ji pastebėjo, kad šiuolaikiniai vaikai nejaučia jokio palaikymo iš artimųjų.

REKLAMA

Socialiniame tinkle „Instagram“ A. Turskienė pasidalijo ypač aktualiu įrašu.

Agnė Turskienė palietė svarbią temą

Ji pasakojo, kad augindama dukrą pastebėjo, jog šiuolaikiniai vaikai nejaučia palaikymo nei iš artimųjų, nei iš šeimos.

Be to, moteris pridūrė, kad šia tema stipriai domisi ir net rašo apie tai knygą.

Įrašu ji sutiko pasidalyti ir su naujienų portalu tv3.lt.

„Mes auginame kartą, kurioje beveik šeštadalis galvoja apie savižudybę.

Pagal naujausius HBSC tyrimo duomenis, 14 proc. Lietuvos 9 klasės mokinių galvojo apie savižudybę, o 6 proc. buvo bandę tai padaryti. Kai pirmą kartą išgirdau šiuos skaičius, atrodė, kad tai tiesiog negailestinga statistika iš ten, kur manęs nėra. Tačiau kai tai pradedi matyti realiame gyvenime – savo vaiko aplinkoje – tai nebėra tik procentai. Tai tampa tikrais pagalbos besišaukiančiais vaikais.

REKLAMA
REKLAMA

Mano dukros aplinkoje jau buvo du man žinomi tokių pamąstymų atvejai. Tai maždaug tiek, kiek rodo statistika. Ir tai tik patvirtina mano spėjimus, kuriuos jau seniai jaučiau iš praktikos. Tikrai daug galvojau, ar reikia apie tai kalbėti, nes tai labai pažeidžianti tema, kai kam siaubingai nepatogi. Bet jaučiu, kad kažkas lūžta tarp mūsų ir mūsų vaikų. Jie nebesijaučia girdimi. Ne tik šeimoje – net ir tarp draugų, kur, atrodytų, turėtų būti saugiausia. Daugiau nei 40 proc. vaikų Lietuvoje nesijaučia palaikomi nei šeimos, nei draugų. Tai – signalas. Aiškus, garsus, bet kažkodėl vis dar per dažnai ignoruojamas.

REKLAMA

Dirbdama kibernetinio saugumo srityje ir būdama paauglės mama, labai aiškiai matau: vaikai šiandien gyvena kitame pasaulyje. Jie kalba kita kalba. Ir ne, tai ne tik žargonai ar memai – tai emocijų kodai. Kaukolės jausmaženklis, kurį mes suprantame kaip mirtį, jiems reiškia juoką. Arba sarkazmą. Arba... gal ir bejėgiškumą. Tik jie to mums nepasakys. Jie tiesiog nusiųs emoji.

REKLAMA
REKLAMA

Tėvai dažnai sako: „Aš nesuprantu, ką jie ten veikia su tais telefonais.“ Bet mano klausimas – ar tikrai stengiamės suprasti? Ar tik pasiduodame? Kalba yra tik vienas barjeras. Kitas – technologijos. Mūsų vaikai gyvena algoritmų valdomame pasaulyje. Jie formuoja savivertę pagal patiktukų kiekį. Ir kai algoritmai pamato, kad vaikas nerimauja, jie parodo daugiau turinio, kuris tą nerimą stiprina. Ne todėl, kad vaikas silpnas. Todėl, kad sistema taip sukurta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp kitko, dabar rašydama knygą ta tema, nagrinėdama tyrimus ir iš praktikos matau labai įdomią ir neraminančią tendenciją: vis daugiau vaikų masiškai pasitelkia dirbtinį intelektą kaip psichologą.

Ir, tiesą sakant, dauguma jau perprato, kad DI juos „supras“ geriau nei bet kuris suaugęs. Jie gali kalbėtis, klausti, išsipasakoti. Jie jaučia, kad yra girdimi. Ir tai iš vienos pusės – gerai. Jie kažkur randa pagalba. Bet iš kitos pusės – labai rimtas signalas. Nes jei vaikas jausis išsikalbėjęs su dirbtiniu intelektu, o mes – tėvai, mokytojai – apie tai net nesužinosime, problema tiesiog pakibs ore. Neišgirsta, neaptarta, neišspręsta.

REKLAMA

Tai bus labai įdomi ir kartu labai jautri artimiausių metų dinamika: kas žinos daugiau apie mūsų vaikų vidų – mes ar dirbtinis intelektas?

Aš pati su dukra sukūriau bendrą socialinių tinklų paskyrą – ji ja naudojasi, bet kontrolė liko tėvams. Ten turi daugiau nei 60 tūkstančių sekėjų, bet veido rodyti negali. Tai mūsų susitarimas. Ji iš lėto mokosi gyventi ir skaitmeninėje realybėje. Nes socialiniai tinklai nėra blogis – blogis yra, kai paliekame vaiką jame vieną.

REKLAMA

Mano tikslas – ne gąsdinti, o šviesti. Todėl sukūriau projektą „Išmanūs tėvai“. Todėl rašau knygą. Todėl kalbu, nes tikiu, kad jei šie žodžiai pasieks bent vieną šeimą, kuri sustos, pasikalbės, ir galbūt išgelbės savo vaiką – visa tai turi prasmę.

Turime liautis galvoję, kad „jie nemoka kalbėti“. Jie moka. Jie kalba labai giliai – tik ne mūsų žodžiais. Ir jei nesimokysime jų kalbos – nebesusikalbėsim. O kai nesusikalbame, vaikai lieka vieni. Ir kartais – nebegrįžta.

Pradėkite nuo vieno klausimo: „Ką įdomaus matei šiandien internete ir kaip dėl to jautiesi?“ Ir nuo noro išgirsti tikrą atsakymą. Ne tam, kad kontroliuotume. O tam, kad būtume šalia“, – socialiniame tinkle rašė A. Turskienė.

REKLAMA
lyg protinga moteris yra, bet, kad susidėjo su šituo...kažkas tapo įtartina...nejau negalėjo susirasti sau lygaus?
ar tas akiniuotas triusis homosekas gali patenkinti jo organai dar neissivyste gali ciulpti tik mamos ausi
Bet susidėti su tokiu dunduku, o dar isterikė uošvienė, ten tikras košmaras vyksta kasdieną, bet išgarsėsi, nupeši pinigų ir galėsi susirasti padoresnį.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų