REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aktorė Nijolė Narmontaitė, kuri tikriausiai nė dienos neištvertų be sporto, džiaugiasi galinti kiek atitolti nuo prakaitą spaudžiančių treniruoklių. Mat per grybavimo sezoną su savo vyru važinėjo po Lietuvos rajono miškus: ne tik prisirinko dėžes baravykų, bet ir neblogai pasimankštino.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš įsisukdama į darbų karuselę aktorė N.Narmontaitė džiaugiasi, kad dar nė vienais metais su vyru Pauliumi Kovu nebuvo tiek prigrybavę. “Visiškai skirtingi rajonai ir visiškai skirtingi miškai", - sako įvairiuose Lietuvos miškuose grybus rinkusi aktorė.

REKLAMA

Didžiausias atradimas - Molėtų rajono miškai, kuriuose sutuoktiniai pasiekė asmeninį rekordą - rado net 700 nedidučių baravykų. Dėl pliaupusio smarkaus lietaus jie tą dieną buvo kone vieninteliai grybautojai. “Kaimiečiai mus išrinko šauniausiais grybus renkančiais miesčionimis. Mes buvome permirkę iki siūlų - patrauki rankovę, o ten bėga čiurkšlė vandens, - juokiasi aktorė. - Į tokios tankmės mišką kojos nebūčiau kėlusi, jeigu ne mūsų vedliu tapęs vietinis gyventojas. Kai tokiuose kemsynuose nematai už dviejų žingsnių stovinčio žmogaus, nesitiki, kad čia gali dar kas augti", - sako aktorė N.Narmontaitė, ko gero, po sėkmingiausio grybavimo sezono.

REKLAMA
REKLAMA

Grybavimas - kaip mankšta

Kas aktorei paprasčiau: spektaklyje “Palaukit, kieno čia gyvenimas?" 2,5 valandos vaidinti beveik nejudančią moterį ar visą pusdienį pasilenkus landžioti po medžiais ieškant grybų ir grįžti geliančia nugara? Sako, kad šie abu dalykai yra savaip sudėtingi. Tik grybavimas, be abejonės, yra didžiulis malonumas.

“Grybavimas - man tai kartu ir pasivaikščiojimas po mišką, buvimas gryname ore. Kadangi sporto salėje seniai bebuvau, tai aš sau tokį žaidimą susigalvojau... Iš vietinių Dzūkijos gyventojų išgirdau, koks yra voveraičių rinkimo būdas: tiesiai stovėdamas vietoje sukiesi aplink savo ašį. Ir koks įdomumas: vienus grybus pastebi vienoje pusėje po lapais, o kitus - kitoje. Taigi ir grybų prisirenki, ir pasportuoji".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viena vaikščioti po miškus aktorė privengia, nes yra įsitikinusi, kad dėl nelabai geros orientacijos lengvai pasiklystų. Todėl su vyru būtinai užsideda ryškias kepuraites, kad vienas kitą matytų iš tolo. Vis tiek ieškodama grybų aktorė viena akimi seka ir savo sutuoktinį. Nors mokykloje, kad ir kaip keista, buvo šauni orientacininkė, skinanti tik pirmąsias vietas.

Šungrybių duodate!

O paskutinis toks jų prisigrybavimas buvo Dzūkijos miškuose, atvažiavus pas vienus draugus į sodybą. Net į mišką nereikėjo lįsti - kibirais grybus rinko tiesiog pakelėse. “Atsiklaupi ir matai šimtą grybų vienoje vietoje", - stebisi aktorė, kurios mėgstamiausias grybas - rudmėsė.

REKLAMA

Labanoro girioje aptiko taip vertinamų baltųjų voveraičių, prisirinko iš pirmo žvilgsnio šungrybius primenančių žvynabudžių. “Tą grybą pirmąkart pamačiau pas režisierių Gytį Padegimą Dzūkijos miškuose. Jisai buvo tas žmogus, kuris man ir parodė žvynabudę. Aš pasakiau: “Jūs tai valgykite, jeigu rytoj atsikelsite gyvas, tada valgysiu ir aš". (Šypsosi.) Bet kai paragavau, žvynabudė man pasirodė tokia skani. Ar galite įsivaizduoti, kas tai per grybas, - priklauso nuo to, su kokiu sviestu jį kepi ir kokių prieskonių dedi, kartais jis labiau primins karbonado skonį, o kartais žuvies". Tik grįžę savo derlių išdalijo bičiuliams. Buvo ir tokių, kurie pamatę žvynabudes stebėjosi: “Ką mes jums blogo padarėme? Tai jūs mus čia nunuodyti norite? Šungrybių duodate!"

REKLAMA

Ir taip vos ne iki ryto užtruko grybų valymo ir konservavimo darbai. “Mes grybus darinėjame žaismingai - pasileidžiame muziką, kad tai būtų malonus darbas, o ne kokia katorga. (Šypsosi.) Su vyru viską darome kartu, labai džiaugiuosi, kad jis mėgsta tą patį ką ir aš", - šypsosi aktorė, užmarinavusi maždaug septyniasdešimt stiklainių grybų ir dalį jų jau išdovanojusi draugams.

Nijolės receptas (I)

Tirštoji baravykų sriuba

Baravykų sriuba - tai yra pagrindinis patiekalas, kurį iš grybų ruošia aktorė N.Narmontaitė. Sako, kai paragauji tikros baravykų sriubos, tai nesinori jos užsisakyti restoranuose - ten dažniausiai tegausi ne baravykinės, o bulvių trintinės. Tuo tarpu aktorė šiukštu į tokią sriubą nededa bulvių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikės:


  • džiovintų baravykų galvučių,

  • stiklainio sūdytų baravykų kotų,

  • bazilikų lapelių,

  • vištienos sultinio,

  • moliūgo


Plakikliu sutrinkite sūdytus baravykų kotus ir dalį moliūgo, atskirai išvirkite ir supjaustykite džiovintas baravykų galvutes, supilkite sultinį. Sriubą papuoškite bazilikų lapeliais.

Nijolės receptas (II)

Baravykų pyragas

Reikės:


  • sluoksniuotos tešlos,

  • baravykų,

  • svogūno,

  • gabalėlio sviesto


Paruoškite sluoksniuotą tešlą. Kadangi kiek užtrunka jos gamyba - kol išminkai, iškočioji, pašaldai, parduotuvėje galima įsigyti jau paruoštos. Tada įkaitintoje keptuvėje išleiskite sviestą, apkepkite griežinėliais supjaustytą svogūną, tada sudėkite dalį baravykų. Galiausiai norimos formos skardelėje paklokite sluoksnį tešlos, kitą sluoksnį - su svogūnais pakepintų grybų, vėl klokite tešlą, o ant viršaus išdėliokite likusius baravykus. Kad pyragas atrodytų gražiau, užraitykite jo kampučius ir šaukite į įkaitintą orkaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų