Laidoje „Pasaulis pagal moteris“ – negailestingas klimatologų nuosprendis arba kaip nauja suknelė siejasi su klimato kaita?

Viename pasaulio krašte žmonės šią vasarą kaip galėdami gelbėjosi nuo potvynių, purvo nuošliaužų, kitame – nuo siaučiančios ugnies stichijos. Ar gali būti taip, kad tie, kurie sako, kad ateina pasaulio pabaiga, nėra neteisūs? Nieko nekeičiant, planetos neišvengiamai laukia liūdna baigtis. Apie tai, ar galima sustabdyti įsibėgėjusį žemės susinaikinimo procesą, kokios to priežastys ir galimos išeitys, Kristina Rimienė šio sekmadienio TV3 laidoje „Pasaulis pagal moteris“ kalbėsis su klimatologais Audrone Galvonaite ir doc. dr. Gintautu Stankūnavičiumi.

Naujausia Jungtinių Amerikos Valstijų ataskaita apie klimato kaitą – negailestinga ir griežta. Delsti nebegalima. Nebėra laiko trypčioti, aiškintis, kas labiau turi gelbėti pasaulį, nes, anot klimatologės A. Galvonaitės, greitai išvis nebebus ką gelbėti – toks liūdnas likimas prognozuojamas mūsų planetai.

Jau šį sekmadienį laidos žiūrovai sužinos, kas, anot laidos vedėjos K. Rimienės sūnaus, yra šiltnamio efektas. O ar jis buvo teisus, vaizdingai papasakos laidos viešnia A. Galvonaitė. Ji taip pat atskleis, kaip temperatūros augimas iš pažiūros nekaltais keliais laipsniais kenkia planetai ir kas yra didžiausias klimato kaitos kaltininkas.

Tai, kad sparčiai kylant vandenynų lygiui mažos salos ir valstybės yra pasmerktos išnykti iš žemėlapių, jau seniai nebėra paslaptis. Didelė grėsmė liečia ir Nyderlandus – gali ateiti diena, kai ši šalis atrodys visiškai kitaip, nei šiandien.

„Paskutiniu metu man atrodo, kad mes jau ne Homo sapiens, o Homo idioticus, nes tik toks žmogus gali teršti. Neva niekas nemato, tai galiu teršti. Bet juk visa tai gausi atgal su kaupu. Tai ir yra mūsų problema – mes išties esame ant labai rimtos katastrofos slenksčio“, – kritikos žmonijai negailės A. Galvonaitė. Pasak jos, klimato atšilimo jau nebesustabdysime, tačiau dar galime stabilizuoti padėtį.

Filmai, numatantys ateitį?

Kitas laidos vedėjos pašnekovas, klimatologas G. Stankūnavičius mano, kad ledynų tirpimas labiausiai paveiks Grenlandiją. Ledynai jau dabar labai spačiai tirpsta ir Himalajuose, ir Tibeto bei kituose kalnynuose. Laidos žiūrovai, mėgstantys fantastinius filmus apie pasaulio pabaigą ir matę filmą „Diena po rytojaus“, turėtų suklusti – klimatologas papasakos, kuo šis filmas buvo ir gali būti pranašiškas.

Dažnai nutikus stichinei nelaimei, žmonės ima kaltinti metereologus, kurie neįspėja apie besiartinančias nelaimes. Taip nutiko ir Vokietijoje, kurios dalį netikėtai užplūdo milžiniški potvyniai ir žmonės turėjo gelbėtis kaip išmano. Toks stichijos nenumatymas klimatologą stebina ypatingai.

„Man buvo keista, kad perspėjimų apie tokį griaunantį potvynį nebuvo. Buvo perspėjimai, kad numatomas stiprus lietus, bet prognozėse lietaus kiekis nebuvo numatytas toks didelis, koks buvo iš tiesų. Dažniausiai lietus keliauja su orų sistema. Matyt, nebuvo prognozuota, kad ta orų sistema ilgai užsilaikys vienoje vietoje ir išlies tokį didelį kiekį lietaus“, – pasakoja klimatologas.

REKLAMA

Kaip kovoti su klimato kaita?

O štai Getingeno regiono klimato apsaugos ir energetikos agentūros generalinė direktorė, Žaliųjų partijos kandidatė į šio miesto merus, Doreen Fragel laidos žiūrovams papasakos, ką kiekvienas mūsų galime daryti, kad būtų stabdoma klimato kaita. 

„Svarbu žinoti, kad mes kiekvienas galime prisidėti prie klimato kaitos stabdymo. Pavyzdžiui, žmonės galėtų pradėti naudoti saulės baterijas ant savo namų stogų. Kokybiškais langais, stogais ir durimis izoluoti namų šilumą, kad tektų sunaudoti kur kas mažiau šildymo sąnaudų. Tai yra labai svarbu ir net neabejoju, kad situacija Lietuvoje yra labai panaši į situaciją Vokietijoje“, – teigs laidoje Doreen. 

Anot jos, pertvarkos būtinos ne tik gamybos sektoriuje, bet ir žmonių sąmonėje, o veikti reikia jau dabar. Laidos žiūrovai sužinos, kaip jie gali prisidėti prie klimato kaitos padarinių švelninimo, tačiau svarbiausia yra tai, kad didžioji dalis pokyčių yra... nemokami ir net padės sutaupyti.

Norintys sužinoti, kaip uogienės ar naujos suknelės pirkimas gali būti susijęs su klimato kaita, kaip pasaulyje panaudojamos karvių skleidžiamos dujos, kurias klimatologė A. Galvonaitė be užuolankų vadina liaudiškai – bezdalais – kviečiami žiūrėti laidą „Pasaulis pagal moteris“, TV3 kanalu, šį sekmadienį, 10 val.

Du elementai – viena darni kompozicija

Laidos rubrikoje „Floristinis desertas“ vedėja, floristikos dizainerė K. Rimienė sukurs įspūdingą kompoziciją interjerui papuošti. Jei manote, kad tam prireiks vazos – klystate. 

Floristikos dizainerė pasitelks du skirtingus elementus, kuriuose įtvirtins sudrėkintas oazes. Į šias oazes bus įkomponuotos įvairios rausvų atspalvių gėlės: rožės, jurginai, gerberos. Visi šie skirtingų dydžių, faktūrų žiedai sudarys švelnaus aksomo įspūdį, o abu elementai bus sujungti grakščia šaka.

Ši nepaprastai įdomi, gal kiek neįprasta kompozicija papuoštų kiekvieną erdvę, o ypač tiktų urbanistiniam interjerui. Tokią kompoziciją galite sukurti ir jūs – drąsiai rinkitės savo spalvas, žiedus, formas ir dydžius – išlaisvinkite savo jausmus ir kūrybingumą. Nustebinkite ne tik kitus, bet ir save.

„Pasaulis pagal moteris“ – sekmadieniais 10 val. per TV3!

 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų