Pasak gydytojų, vaistų, kurių efektyvumui įtakos turi vartojamas maistas, yra tikrai nemažai.
Vaistai nuo uždegimo
Kas vartoja: kenčiantieji nuo artrito, raumenų ir sąnarių skausmų, taip pat kai skauda dantį, esant neuralgijai, peršalus ir kt.
Mitybos ypatumai: ilgai vartojami šie vaistai gali pakenkti skrandžiui, todėl vartoti juos reikia tik pavalgius, užgeriant dideliu kiekiu vandens, pienu arba mineraliniu. Be to, rekomenduojama geriant vaistus nuo uždegimo atsisakyti rūkyto, kepto bei aštraus maisto. Gerti galima daugiau kisieliaus, valgyti avižinės košės.
Vaistai širdžiai
Kas vartoja: hipertenzija, stenokardija ir kitomis širdies ligomis sergantys žmonės.
Mitybos ypatumai: vaistų nuo aukšto spaudimo ir gausus burokėlių vartojimas gali sukelti hipotenziją (per mažas kraujo spaudimas), nes burokėliai turi kraujagysles plečiančių savybių.
Jeigu širdies nepakankamumu sergantis žmogus vartoja glikozidų, jis turėtų daugiau valgyti produktų, kurių sudėtyje yra kalio: pupelių, bulvių, kruopų, žuvies. Vartojant minėtų vaistų gydytojai rekomenduoja jų nevartoti kartu su vaisių sultimis, juoda duona, medumi, daržovių patiekalais ir grikių kruopomis.
Šlapimą varantieji
Kas vartoja: širdies ir kitomis ligomis sergantieji žmonės, kuriems būtina iš organizmo pašalinti susikaupusius skysčius.
Mitybos ypatumai: su nereikalingais skysčiai šie vaistai iš organizmo pašalina ir kalį su magniu, todėl reikėtų daugiau valgyti bulvių, avižinės košės, grikių kruopų, džiovintų vaisių, šviežių vaisių ir daržovių.
Kai kurie šlapimą varantieji vaistai gali turėti įtakos gliukozės, cholesterolio kiekiui kraujyje, taip pat medžiagų apykaitai. Todėl sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis bei diabetu vartodami vaistus turėtų prisilaikyti jiems skirto mitybos režimo.
Geležies preparatai
Kas vartoja: žmonės, kurių kraujyje per mažas hemoglobino kiekis.
Mitybos ypatumai: negalima vartoti kartu su pienu, stipria arbata, kava, taip pat su produktais, kuriuose yra fitino: riešutai, grūdai.
Kas vartoja: sergantieji depresija, kenčiantieji nuo apatijos, nerimo priepuolių.
Mitybos ypatumai: nereikėtų valgyti sūrių, jogurtų, kavos, šokolado, alaus, raudonojo vyno, bananų, ananasų, vynuogių - šiuose produktuose yra tiamino ir serotonino, galinčių sumažinti antidepresantų efektyvumą, o kai kuriais atvejais net galinčių pastiprinti nepageidaujamų reakcijų poveikį (pavyzdžiui, padidinti kraujospūdį). Gydytojai tai kartais vadina “sūrio sindromu".
Svarbu
Dažniausiai vienokių ar kitokių vaistų vartojimas griežtai nedraudžia valgyti vienokių ar kitokių maisto produktų. Jei vartojimo lapelyje perskaitėte, kad preparatas netoleruotinas su vienokiu ar kitokiu maistu, tiesiog padarykite tarp vaistų išgėrimo ir valgymo dviejų valandų pertrauką.