Asta Kažukauskienė, LRT Telelvizijos Naujienų tarnyba
Klaipėdoje, Prano Domšaičio galerijoje atidaryta klaipėdiečiams ypatinga paroda – joje eksponuojami XIX-XX a. pradžioje čia gyvenusių ir po Antrojo pasaulinio karo trauktis priverstų žmonių buities daiktai.
Vokiškąją Klaipėdos krašto istoriją menančius dirbinius surinko entuziastas muziejininkas Dionyzas Varkalis, praneša „Panorama“.
Parodoje keli šimtai eksponatų – porceliano ar fajanso indai, kai kurie puošti Klaipėdos ar pamario vietovių vaizdais, bronzinės skulptūrėlės, žvakidės, medaliai, sidabro ar pasidabruotos vazos, stalo reikmenys, papuošalai. Dažną eksponatą puošia garsių Europos manufaktūrų vardai, kai kurie sukurti žinomų Europos dailininkų ar amatininkų.
Po antrojo pasaulinio karo vietinių vokiškojo Klaipėdos krašto gyventojų beveik nebeliko. Jų kasdienybę, estetinį skonį mena tik šie vieno entuziasto surinkti daiktai.
„Žmonės bėgdami iš šito krašto paliko net lėkštes ant stalo su visa sriuba. Kai čia jau atsikėlė iš visos Lietuvos ir kitų kraštų, jie nesuprato, kas čia vyksta ir jie nevertino šitokių dalykų. Ir jie labai lengvai, už butelį atsisakydavo jų“, – sako kolekciją surinkęs muziejininkas Dionyzas Varkalis.
Tačiau ne visus eksponatus surinkti buvę taip paprasta. Už kai kuriuos tekdavę mokėti itin brangiai, o derybos su pardavėju kartais užtrukdavusios kelerius metus.
„Už šitą vazą aš brangiausiai mokėjau – tai buvo 400 rublių – normalaus žmogaus 4 mėnesių atlyginimas tada buvo“, – sako kolekciją surinkęs muziejininkas.
Sovietmečiu eksponuoti vokiškąją Klaipėdos krašto kultūrą atspindinčios kolekcijos buvo neįmanoma – pirmoji paroda surengta tik 1987-taisiais ir tai labai sunkiai.
9-ajame dešimtmetyje D. Varkalis savo kolekciją padovanojo Lietuvos dailės muziejui. Ji Prano Domšaičio galerijoje trumpai keliskart eksponuota. Dabar tai – ilgalaikė, pora metų veiksianti ekspozicija.