• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagrindinis kofeino šaltinis daugumai suaugusiųjų – kava. Kofeinas – tai natūrali kai kurių augalų sudėtinė dalis, jo yra daugelyje maisto produktų, gėrimų, vaistinių preparatų.

REKLAMA
REKLAMA

Ar saugu kofeiną vartoti nėštumo metu? Dauguma ekspertų sutaria, kad nedidelis kofeino kiekis (pavyzdžiui, 1-2 maži kavos puodeliai per dieną) visiškai saugus. Deja, to paties negalima pasakyti apie didelį kofeino kiekį.

REKLAMA

Atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad vartojant daug kofeino (3 ir daugiau dideli puodeliai kavos per dieną) gali kilti persileidimo ir nedidelio svorio kūdikio gimimo rizika. Tačiau ir šiandien mokslininkai dar nėra visiškai tikri, ar šie tyrimai tikrai įrodo kofeino daromą žalą: nėra įrodyta, kad tokius rezultatus lėmė būtent vien kofeinas. Bet dėl visa ko nėščiosioms rekomenduojama besilaukiant sumažinti kofeino vartojimą, kol mokslininkai pateiks naujesnių, patikimesnių žinių.

REKLAMA
REKLAMA

Kur slepiasi kofeinas?

Štai labiausiai paplitę maisto produktai ir gėrimai, kuriuose gausu kofeino: kava, arbata, kai kurie nealkoholiniai gėrimai, šokoladas, kavos skonio produktai (pvz. ledai, jogurtas), šokoladinis sirupas, kakava.

Skirtinguose produktuose svyruoja ir kofeino kiekis. Kofeino koncentracija priklauso ir nuo vartojamo gėrimo stiprumo, pagaminimo būdo, net nuo naudojamos kavos ar arbatos rūšies. Daugiausia kofeino gaunama geriant turkišką, užvirinamą kavą. O šokolade kofeino nėra itin daug.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistai su kofeinu – tai visų pirma nuskausminamieji preparatai, skirti peršalimo ir migrenos gydymui. Jų informaciniame lapelyje turėtų būti nurodyta tikslus kofeino kiekis vienoje vaisto dozėje ar visame kiekyje.

Bet atsargiai su augaliniais vaistais! Kai kuriuose augalinės kilmės produktuose, pavyzdžiui, guaranoje, taip pat yra kofeino. Tačiau vaistažolių preparatuose ir augaliniuose vaistuose kofeino kiekis gali būti ir nenurodytas.

REKLAMA

Nėščiosioms nerekomenduojama vartoti vaistų, kurių sudėtyje yra kofeino – jis prasiskverbia į placentą ir taip pasiekia vaisių. Kai kurie moksliniai tyrimai parodė, kad kofeinas gali paveikti vaisiaus širdies ir kvėpavimo ritmą, nors šie pakitimai ir nekelia didelio pavojaus vaisiaus sveikatai. Neretai nėščiosioms moterims taip pat pasireiškia padidėjęs jautrumas kofeinui, nes ši medžiaga organizme nėštumo metu užsilaiko kiek ilgiau nei įprasta.

REKLAMA

Kofeino poveikis

Kaip kofeinas veikia organizmą? Gerina dėmesio koncentraciją, šiek tiek pakelia kraujospūdį ir paspartina pulsą, skatina šlapimo išsiskyrimą, gali pasireikšti padidėjęs nervingumas, virškinimo sutrikimai, nemiga.

Tyrimai parodė, kad nedideli kofeino kiekiai netrukdo moteriai pastoti. Nors kai kurių tyrimų metu prieita išvados, jog daugiau nei 300 mg kofeino per dieną gali sukelti šiokių tokių vaisingumo sutrikimų, tai dar nėra patikimai įrodyta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimai, kurių metu mėginta nustatyti kofeino poveikį nėščiosioms, parodė, kad:

• Nedidelis kiekis kofeino (mažiau nei 300 mg per dieną) nedidina persileidimo rizikos;

• Persileidimo rizika dvigubai padidėja moterims, kurios suvartoja itin daug kofeino (po 500 mg per dieną ir daugiau);

REKLAMA

• Pasak danų mokslininkų 2003 m. atliktų tyrimų, moterys, kurios nėštumo metu išgerdavo po 4 ir daugiau puodelių kavos per dieną, dažniau pagimdydavo neišnešiotus arba negyvus kūdikius, o moterims, kurios išgerdavo po 8 kavos puodelius ir daugiau, negyvagimio rizika išaugdavo net 3 kartus lyginant su apskritai kavos negeriančiomis moterimis.

REKLAMA

• Didelis kofeino suvartojimas nėštumo metu gali lemti mažesnį kūdikio svorį gimimo metu, nors tai nekėlė didesnės grėsmės jo sveikatai.

Kofeino vartojimas maitinant krūtimi

Amerikos pediatrijos akademijos duomenimis, kofeino vartojimas maitinant krūtimi visiškai saugus tiek mamai, tiek kūdikiui. Nedidelis kofeino kiekis vis dėlto patenka į motinos pieną, dėl ko kūdikis gali trumpam tapti dirglus, prasčiau miegoti.

Remiantis naujausių mokslinių tyrimų išvadomis galima teigti, kad nėštumo ir maitinimo krūtimi metu kofeiną vartoti saugu, bet vis dėlto labai svarbu saikas – kol nebus gauta tikslesnių duomenų, ar tikrai didesni jo kiekiai kelia realią grėsmę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų