Pagaliau pavasaris. Saulė vis ilgiau išlenda iš debesies ir šildo nuo žiemos speigų pavargusią žemę. Pavargę nerviškai po ilgo rudens ir šaltos žiemos jaučiamės ir mes.Nervinis pervargimas neužklumpa staiga – tai nuolatinio ir ilgalaikio savęs alinimo rezultatas. Kita neatsiejama nuolat besikeičiančio mūsų gyvenimo dalis – stresas. Patiriamo streso stiprumas priklauso nuo to, kaip asmuo vertina tam tikrus gyvenimo įvykius, t.y. kaip reaguoja į priežastis sukeliančias stresą. Stresą gali sukelti ne tik neigiami, bet ir teigiami pokyčiai: vestuvės, paaukštinimas darbe, naujo namo įsigijimas ir pan. Reaguodamas į stresorius, organizmas sutelkia visus turimus išteklius ir siekia prisitaikyti prie aplinkos pokyčių. Todėl žmogus jaučia vidinę įtampą, kuri neretai pasireiškia fiziologinėmis reakcijomis, pvz.: raumenų įtampa, dantų griežimas naktį, padidėjęs prakaitavimas ir pan. Įtampos simptomai pažįstami visiems: nepaaiškinamas dirglumas, nervingumas, išsekimas, nuotaikų kaita, blogos emocijos.
Nervinis protrūkis mus gali užklupti po to, kai savaitėmis, mėnesiais ar net metais išnaudodavome energijos daugiau nei gaudavome. Tačiau to galime išvengti. Čia, kaip ir kovoje su bet kuria kita liga, pati geriausia priemonė yra profilaktika.
Ką gi reikėtų keisti?
Būtina kuo greičiau pailsėti. Reikia pakeisti savo dienos režimą. Šiuo metu daryti reiktų tai, kas tikrai patinka, gaunant pasitenkinimą ir malonumą.
Būtina teisingai maitintis, po žiemos apsnūdusį organizmą reikėtų papildyti vitaminais, ypač B grupės, kurių gausu rupaus malimo duonoje, pupelėse, riešutuose, bulvėse, daigintuose kviečiuose, mielėse.
Būtinai reikia rasti laiko tik sau. Tegu gyvenime būna ne tik darbas. Gal tai bus koks nors gerų emocijų suteikiantis hobis, o gal laikas meditacijai ar maldai, laikas, kai būsite pats su savimi. Tiesiog privaloma rasti laiko sau ir pabūti vienam, pamąstyti apie gyvenimo prasmę. Tai laikas vidiniam suvokimui.
Kovoje su pašlijusiais nervais labai svarbu kiekvienam iš mūsų turėti ,,palaikymo grupę“. Kiekvienam žmogui reikalingi žmonės, su kuriais jis galėtų pasikalbėti, ypač tada, kai būna prislėgtos būsenos.
Mumyse yra viskas, kas būtina, kad išvengtume emocinės krizės, kad gyventume, jausdami malonumą. Ir nuo mūsų priklauso mūsų pačių ateitis. Šviesi ir laiminga.
Straipsnį parengė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Audronė Palubinskienė