• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis žmonių mano, kad idealaus gyvenimo formulė yra patraukli išvaizda, turtas ir populiarumas, tačiau šie faktoriai nedidina pasitenkinimo gyvenimu.

REKLAMA
REKLAMA

Naujame metus trukusiame Ročesterio universiteto (JAV) psichologų eksperimente dalyvavo 147 dviejų universitetų absolventai praėjus dvejiems metams po studijų baigimo.

REKLAMA

Šie dalyviai buvo pasirinkti todėl, kad periodas po studijų yra laikomas kritiniu momentu žmogaus gyvenime, kai jam tenka apsispręsti dėl ateities tikslų ir individualaus būdo, kaip jų bus siekiama.

Ekspertai įvertino jaunuolių pasitenkinimą gyvenimu, savivertę, nerimo lygį, fizinius streso požymius, taip pat negatyvių bei pozityvių emocijų patirtį. Daug dėmesio buvo sutelkta į gyvenimiškus dalyvių tikslus.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir buvo tikėtasi, kuo daugiau pastangų žmogus dėjo į savo tikslo siekimą, tuo didesnė buvo jo sėkmės tikimybė; tačiau tyrėjai pastebėjo ir kitą dalyką: tikslų įgyvendinimas ne visada teigiamai atsiliepia psichinei sveikatai ir emocinei gerovei.

Tie žmonės, kurie greitai pasiekdavo materialios naudos (sėkmingos finansinės padėties, karjeros aukštumų, visuomeninio populiarumo), jautėsi blogiau už likusius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Materialiai sėkmingi žmonės dažniau jautė neigiamas emocijas, kaip antai gėda ir pyktis, ir daugiau fizinių simptomų - galvos, skrandžio skausmus, bendrą nuovargį, energijos badą.

Žmonės, kurie sau kėlė dvasinius tikslus, fiziškai buvo sveikesni, turėjo tvirtesnius ryšius su artimaisiais ir rečiau jautė streso požymius.

REKLAMA

Tyrimo išvados patvirtino teoriją, kad žmogaus pasitenkinimas gyvenimu labiausiai priklauso nuo bazinių psichologinių poreikių patenkinimo - asmenybės laisvės, kūrybinės saviraiškos ir gerų santykių su aplinkiniais.

Šie siekiai daro žmones laimingus, nes jie yra žmogaus poreikių fundamentas, glaudžiai susijęs su vidine saviverte.

REKLAMA

Turtas, grožis nei populiarumas negali nei pakeisti, nei kompensuoti šių poreikių, nes jie neišvengiamai susiję su pavydu, konkurencija ir neadekvačiu elgesiu.

Taigi pasitenkinimo gyvenimu galima pasiekti tik tobulinant savo asmenybę, kuriant gerus santykius su mylimais žmonėmis ir duodant naudos visuomenei.



Parengė Alina Gukauskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų