REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Privačiomis karinėmis kompanijomis gali būti laikomos armijos, kurios yra valdomos pačių kareivių ir tų, kurie moka daugiausiai. Kapitalizmui vis labiau įsigalėjant tokių privačių armijų kuriasi vis daugiau, informuoja Listverse.com. Taigi, pažiūrėkime, kas tai tokio ir ką jos veikia.

REKLAMA
REKLAMA

5. „Executive Outcomes“

Gąsdinančių privačių armijų sąraše turime ir kompaniją „Executive Outcomes“. Šios Pietų Afrikos kompanijos samdiniai pastebimi daugelyje Afrikos konfliktų zonų, kur, pasak šaltinių, kompanija turi didelės įtakos. Jų kariai pastebėti Siena Leonėje, Angoloje, Ugandoje, Botsvanoje, Zambijoje, Etiopijoje, Namibijoje, Lesote ir Pietų Afrikoje. Nors oficialiai teigiama, kad jie palaiko taiką, kompanija siejama ir su naftos kompanijų machinacijomis bei brangakmenių prekyba.

REKLAMA

Kompanija yra prastai pagarsėjusi dėl siekio dirbti tose paslaugas užsakiusios valstybės dalyse, kurios yra turtingos mineralinių iškasenų – samdiniai pirmiausiai atgauna ir užtikrina aukso, naftos ir deimantų regionų saugumą, o kiti klausimai sprendžiami vėliau. Teigiama, kad kartais kompanija ne visada skuba grąžinti nuosavybę valstybėms. Taip pat kalbama, kad „Executive Outcomes“ turi ne tik įvairių taikos laikotarpiu klestinčių verslų centrų įvairiose valstybėse, bet ir savo aukso kasyklų Ugandoje ir naftos gręžinių įrangos Etiopijoje.

REKLAMA
REKLAMA

4. Jamie Leigh Jones byla

2007 metais Jamie Leigh Jones, privačios armijos rangovo „Halliburton/KBR“ darbuotoja, buvo išprievartauta kelių bendradarbių. Ši kraupi patirtis buvo tik pradžia kovos su privačia karine kompanija. Jos darbdavys nusprendė užglaistyti incidentą ją 24 valandoms užrakindamas konteineryje be maisto ir vandens. Tokius veiksmus taip pat lydėjo įspėjimas – jei ji paliktų Iraką ieškodama medicininės pagalbos, iš karto būtų atleista.

Tačiau mergina vis tik nusprendė kompaniją paduoti į teismą. Deja, tyrimas buvo labai problemiškas. Jos darbo kontrakte buvo nurodyta, kad jos skundas turi būti išklausytas be įrašų, teisėjų, prisiekusiųjų, tad buvo labai sunku ką nors įrodyti. Galiausiai po 15 mėnesių trukusios viešos kovos ji galėjo paduoti kompaniją į teismą. Jamie Leigh Jones buvo pripažinta nukentėjusiąja. Tačiau procesas buvo vilkinamas metų metus ir 2011 metais „KBR“ staiga pateikė naujų įrodymų. Nepaisant merginos teiginių, kad jos istorija tikra, ji bylą pralaimėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir nors niekada nebeišsiaiškins, kas iš tikrųjų nutiko J. L. Jones ir kaip kompanija tvarkė šį atvejį, situacija atskleidė, kokius neetiškus kontraktus kompanija siūlo savo darbuotojams, t.y. jie negali kreiptis į teismą dėl seksualinės prievartos. Po šio incidento JAV vyriausybė patvirtino pataisą, kad valdžia negali dirbti su kompanijomis, kurios turi tokius nurodymus kontraktuose. Tad „Halliburton/KBR“ buvo priversta perrašyti savo kontraktus.

3. Filmuota medžiaga apie trofėjus

2005 metais metais internete paplito „filmuota medžiaga apie trofėjus“, kuriose tariamai matyti kaip škotai arba airiai šaudo į civilius irakiečius. Filmuota medžiaga buvo patalpinta puslapyje, susijusiame su „Aegis Defence Services“, privačia karine kompanija, kuri sando ir airius, ir škotus. Incidentą nušvietė viso pasaulio žiniasklaida ir sukėlė karštą diskusiją dėl situacijos Irake. Tuo metu valstybėje buvo apie 25 tūkst. privačių karinių kompanijų „darbuotojų“. Vietiniai gyventojai jų nekentė, nes atvykėliai smurtaudavo ir žudydavo dėl menkiausios provokacijos. Nei vienas toks savivaliautojas nebuvo nuteistas, nes vietinė teisminė valdžia buvo paprasčiausiai uždrausta persekioti samdomus karius.

REKLAMA

Šios medžiagos paviešinimas pokyčių nesukėlė. Po to, kai atidžiai buvo išnagrinėta visa turima medžiaga, JAV tyrėjai pripažino, kad kaltinimai nebus pateikiami. Tuo tarpu „Aegis Defence“ savo tyrimus stropiai slepia nuo visuomenės akių.

2. Įkūrėjas Davidas Stirlingas

Nors privačios armijos vienu ar kitu būdu egzistavo nuo tada, kai buvo pradėta kariauti, modernios privačios karinės kompanijos sukūrimas priskiriamas pulkininkui Davidui Stirlingui. Prieš tai, kai pradėjo kurti privačios karinės kompanijos verslą jis sukūrė „SAS“ (Special Air service) – viena elitiškiausių pasaulio specialiųjų pajėgų padalinių pasaulyje.

REKLAMA

Išėjęs iš armijos po Antrojo pasaulinio karo, D. Stirlingas išvyko į Afriką ir įkūrė „Capricorn Africa“, bendruomenę, skatinančią rasinę harmoniją. Tačiau likimas jam jau buvo išrinkęs kitokį planą. Netrukus jis ėmė vadovauti „Watchguard International Ltd“, kompanijai, kuri padėjo ruošti saugumo būrius arabų ir Afrikos valstybėms. 1960 metais įkurta „Watchguard“ yra laikoma pirmąja modernia privačia karine kompanija.

1. Sekso vergija

„DynCorp“ yra viena galingiausių privačių karinių kompanijų pasaulyje – dalį jos pajamų sudaro iš JAV valdžios gaunami milijardai. Deja, teigiama, kad kompanijos elgesio kodeksui reiktų ne vienos pataisos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1990-ųjų pabaigoje du vienas su kitu nesusiję informantai pareiškė, kad „DynCOrp“ darbuotojai nuolatos smurtauja prieš Bosnijos civilius. Kaltinimuose nurodyta, kad buvo seksualiai išnaudojami nepilnamečiai, civiliai netgi buvo parduodami vienas kitam kaip vergai.

Kompanija į tokias žinias sureagavo... atleisdama abu informantus. Kathryn Bolkovac su problemomis susidurdavo ir anksčiau: nepaisant to, kad ji atskleidė barų ir viešnamių tinklą, kuriame dirbo pagrobtos moterys, jos bandymai raportuoti buvo nuolat blokuojami, jai buvo nuolat grasinama. Tačiau Kathryn nepasidavė ir kartu su kitu informantu jie padavė „DynCorp“ į teismą. Kompanija pralaimėjo abi bylas ir kompanijos darbuotojų veiksmai buvo atskleisti visam pasauliui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų