Rokiškio rajono gyventoja priemoką už krūties operaciją atgavo be teismo, vos pasiskundusi ligoninės vadovybei. O kiek žmonių net nežino, kad be reikalo susimokėjo, Ligonių kasos net spėlioti nedrįsta.
Dar vasarą Rokiškio rajone gyvenančiai Genovaitei Santaros klinikos atliko krūties operaciją – po onkologinės ligos įdėjo implantą. Implantus onkologiniams ligoniams kompensuoja Ligonių kasos, todėl Genovaitę ištiko šokas, kai gydytojas pasakė, kad reikės susimokėti.
„Jisai prieš operaciją atėjo, ten viską papiešė, ką reikėjo, ir tada jis greitai man lapą padavė, kad eik į kasą susimokėk, ir ateisi į palatą ir operuosim. Aš iš to strioko einu ir pasiėmus tą lapą skaitau, nesuprantu – 600 eurų. Aš tokių pinigų neturiu, pas mane kortelėje 300 eurų. Aš galvojau, kad esu paruošta operacijai ir jau privalau operuotis. Man gumulas, ašaros rieda, aš tokių pinigų neturiu“, – sako pacientė Genovaitė Verbilienė.
Genovaitei tris šimtus eurų skubiai pervedė draugė. Pacientė tik po operacijos atsitokėjo ir mėgino gydytojo išklausti, kodėl už kompensuojamą operaciją ji turėjo mokėti.
„Aš sakau „gydytojau, aš noriu pasikalbėt“, atsakė, kad neturi laiko kalbėt ir išėjo iš kabineto“, – pasakoja pacientė Genovaitė Verbilienė.
Moteris nepuolė gydytojo vytis, nes jo prisibijojo, mat skyriuje su ja medikai, kaip sako Genovaitė, elgėsi nemaloniai: „Čia yra viskas grubu, tu toks bevertis žmogus, atrodo, norėtų pasakyt, kodėl tu čia atvažiavai, ar tau ir taip negerai?“
Genovaitė kreipėsi į Santaros klinikų vadovybę ir netrukus atgavo pinigus. Ligoninė aiškina, kad pusę tūkstančio iš pacientės paėmė per klaidą.
„Santaros klinikos nuoširdžiai apgailestauja dėl įvykusio nesusipratimo – pastebėjus klaidą dėl minėto krūties rekonstrukcijos apmokestinimo, pacientei pinigai buvo grąžinti“, – tokį komentarą pateikė Santaros klinikų vadovybė.
„Klausimas, ar iš tos klaidos padarytos išvados ir patobuintas procesas, kad tos klaidos ateityje nesikartotų. Mes savo ruožtu buvom sulaukę panašių užklausų, kad buvo prašoma susimokėti“, – sako pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentė Neringa Čiakienė.
Neteisėtai iš pacientų ima tūkstančius
Panevėžio ligoninėje kojų venas operavusiam Vladimirui ne taip pasisekė. Jis, ligoninės reikalavimu, jai sumokėjo daugiau nei pusę tūkstančio eurų. Vieną dieną Vladimirui paskambino iš policijos ir paklausė, ar darė operaciją, ar už ją mokėjo. Tuomet vyras ir sužinojo, pinigus iš jo ligoninė paėmė neteisėtai.
„Jaučiausi apgautas. Elgiasi kaip kokie ką aš žinau, mafijozai, ką nori, tą ir daro“, – pasakoja pacientas Vladimiras Perchudko.
Vladimiras paprašė, kad ligoninė pinigus grąžintų, sakė, kreipsis į teismą: „Pasakė nieko jūs nepešit, nieko nelaimėsit, bylinėkitės kiek tik norit. Nieko jūs nelaimėsit.“
Ligonių kasos sako, kad šioje istorijoje teisybė Vladimiro pusėje.
„Teisės aktai numatė, kad visos operacijos, nepriklausomai, kokiu būtų taikoma, lazeriu, visos šitos metodikos visos priemonės yra įskaičiuotos į įkainį šitos operacijos. Mes laikėmės tokios pozicijos kad tai neteisėtai yra paimti“, – tvirtina Panevėžio ligonių kasų atstovas Edgaras Voras.
Po pusantrų metų bylinėjimosi keliuose teismuose Vladimiras įrodė, kad Panevėžio ligoninė turi grąžinti pinigus, bet ligoninė jų vis tiek neatiduoda.
„Norėčiau paklaust daktarų Panevėžio ligoninės, kame reikalas, ko miegat? Ko neatiduodat tų pinigų?“, – sako pacientas Vladimiras Perchudko.
Seime svarstomas projektas, bet gydymo įstaigos jo nenori
Panevėžio ligoninė atsisakė paaiškinti, kodėl paėmė iš Vladimiro pinigus. Dar viena sritis, kur ligoninės tuština pacientų kišenes – akies lęšiukų operacijos sergantiems katarakta. Nors lęšiukus valstybė kompensuoja, ligoninė dažnai pacientui aiškina, kad nemokamas lęšiukas prastas ir siunčia nusipirkti neva geresnio į ligoninėje esančią vaistinę.
„Negali pacientas imti ir papildomai mokėti, nėra tokio pagrindo, nes už lęšiuką jau yra įskaičiuota į įkainį. Tai vienas dalykas, taip pat ir pati gydymo įstaiga turi nupirkti kokybiškus, ji negali bet kokių nupirkti“, – pasakoja Panevėžio ligonių kasų atstovas Edgaras Voras.
Anot ligonių kasų, kiek pacientai sumoka neteisėtų priemokų, nežinia.
„Jeigu Jums kilo kažkokių tai abejonių, dėl to, kad jums kažkas bando įsiūlyti prievolę neteisėtai mokėti aš visą laiką siūlau kreiptis į mūsų Akreditavimo tarnybą ir ten pasitikrinti, ten aiškiai duos atsakymą“, – atkreipia dėmesį sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Seime svarstomas įstatymo projektas, kad neteisėtai priemokas imančios gydymo įstaigos būtų baudžiamos – negaus pinigų iš Ligonių kasų.
„Už daugkartinius grubius pasirašytos sutarties dėl paslaugų teikimo nesilaikymus bus galima sustabdyt sutarties veikimą, nes yra pavyzdžių 10–12, net gi viena įstaiga, mums ligonių kasa buvo pateikusi, 18 kartų yra įspėta“, – tvirtina Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.
Tačiau, anot Matulo, ši pataisa Seime stringa – gydymo įstaigos nenori, kad būtų priimta.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!