REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žmonės Ukrainoje bando grįžti į normalų gyvenimą tose vietovėse, kurias buvo okupavęs rusofašistai. Mūsų bendradarbis Ukrainoje apsilankė Chersono regione. Ten žmonės grįžta į išlaisvintus namus, tačiau ne vienas patiria šoką – namai sugriauti, reikia juos atstatyti.

Žmonės Ukrainoje bando grįžti į normalų gyvenimą tose vietovėse, kurias buvo okupavęs rusofašistai. Mūsų bendradarbis Ukrainoje apsilankė Chersono regione. Ten žmonės grįžta į išlaisvintus namus, tačiau ne vienas patiria šoką – namai sugriauti, reikia juos atstatyti.

REKLAMA

Aktualiausia – stogai, jie labiausiai per sprogimus nukentėjo. Bet yra ir kitų problemų – ypač trūksta statybinių medžiagų. Antonina į savo automobilių dalių parduotuvę ateina anksti ryte. Klientų dabar nedaug, tačiau bent kai kurias prekes, pavyksta parduoti.

Antonina gyvena Vysokopolio kaime, Chersono srityje. Gyvenvietė smarkiai nukentėjo nuo okupantų – po priešų puolimo sugriauta ir apgadinta daug gyvenamųjų pastatų. Be to, kaimas ilgą laiką buvo okupuotas. Mano parduotuvė jiems labai patiko, sako moteris. Vos tik atsiradę kaime, apiplėšė.

„Jie įsiveržė ir apiplėšė parduotuvę. Kai nebuvo kaime šaudymų, atėjau į parduotuvę, lango jau nebuvo. Staiga iš parduotuvės išlipa orkas ir sako: tu į čia? Čia mano prekės. Sakau: aš šeimininkė, ar galiu užeiti? – Užeik. Atsirakinau duris, jie nesugebėjo išlaužti durų. Įėjau, o tie susigriebė, ką norėjo, ir išėjo“, – pasakoja Antanina.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris dar nepaskaičiavo padarytos žalos – rūpesčių be to užtenka. Dabar stengiasi parduoti tai, kas liko. Pastarosiomis dienomis klientų kiek padaugėjo: žmonės pradėjo grįžti į kaimą, į savo apgriuvusius namus. Buvo priversti bėgti, o grįžę štai ką rado. Ne visur įmanoma gyventi: daug kur stogų beveik nebeliko po apšaudymų ir sprogimų. Sugriauti stogai yra didžiulė problema ir kitame kaime, netoli Vysokopolio.

REKLAMA

„Šiferio visai nebuvo, o net brezento. Susidėjau duris. Šitas taip pat reikia keisti. Jau šiek tiek sutvarkėme. Visas stogas čia gulėjo“, – kalba kaimo gyventojas Ivan.

Vis daugiau žmonių grįžta namo ir kaime vyksta intensyvūs darbai – remontuojami stogai. Vyrai restauruoja ne tik savo, bet ir kaimynų namus. Senyvi žmonės to nepajėgia daryti. O kiti iš šoko, pamatę savo namus, nežino nuo ko pradėti.

„Pažiūrėkite, kas atsitiko. Buvo sprogimas, duobė buvo po sprogimo. Buvo neįmanoma išgyventi, kaip išgyventi? Mes visą laiką buvome rūsyje. Pažiūrėkite, kas nutiko močiutės namui. Močiutė... Na, kur ji turi grįžti?“, – sako kaimo gyventojas Viačeslav.

REKLAMA
REKLAMA

Stogų kaimuose dabar reikia labiausiai, sako žmonės. Langai gali kiek palaukti. Į kaimus keliauja parama – stogo danga, lentos, kitos statybinės medžiagos. Tik parama menka, statybinių medžiagų visiems neužtenka.

„Yra įvairių stogų, kiekvienas turi savo poreikį. Kam reikia 26 lapų šiferio, kam 180. Priklauso nuo to, kiek ir ko sugadinta ir sunaikinta“, – kalba Vysokopolio seniūno pavaduotoja Marina Danilchenko.

Kol kas duodama po 13 šiferio lakštų. Savanoriai žada daugiau stogo dangos atvežti. Žmonės už tai dėkingi, bet supranta, kad šiuo metu tai tik „lašas jūroje“. Namai buvo statomi, kuriamasi daug metų, dabar jų atstatymas po okupantų įsiveržimo užtruks ne trumpiau – sako Antonina. Moteris jai skirtų statybinių medžiagų neėmė, paliko kitiems. Jos namai stipriai suniokoti. Ten buvo apsigyvenę rusų kareiviai. Po jų Antoninos namai visiškai nusiaubti ir reikia kapitalinio remonto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gyveno „orkai“. Ir kažkas jiems užsidegė, kažkas ne taip. Mes buvome neseniai pasidarę remontą. Visai neseniai. Viskas sudegė, baldai buvo“, – sako Antanina.

Kapitaliniam remontui nėra pinigų, sako moteris. O verslą kažkaip reikia atkurti, nes įsibrovėliai pavogė ir išsivežė apie 80 procentų prekių. Antonina su vyru laikinai nuomojasi mažiau apgadintą namą kaime. Sako, prieš karą nesuprato, kaip iš tikrųjų anksčiau jie gyveno laimingai ir pasiturinčiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų