REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Profesinės sąjungos reikalauja Vyriausybę kitais metais ryžtingai, 10 eurų padidinti biudžetininkų algų bazinį dydį ir pagaliau viršyti prieš daugiau nei dešimtmetį buvusį prieškrizinį lygį.

Profesinės sąjungos reikalauja Vyriausybę kitais metais ryžtingai, 10 eurų padidinti biudžetininkų algų bazinį dydį ir pagaliau viršyti prieš daugiau nei dešimtmetį buvusį prieškrizinį lygį.

REKLAMA

Kai kuriems tokiu atveju alga kiltų ir 300 eurų. Profsąjungos reikalauja ir bent 1 vaiką turintiems tėvams suteikti laisvą dieną – tėvadienį. Premjerė tokiems siūlymams pritarti neskuba ir planuoja sunkias derybas. O darbdaviai tokius svarstymus stebi su nerimu, mat privilegijų suteikus biudžetininkams, netrukus jų reikalauti ir dirbantieji privačiame sektoriuje.

Šakynos kaimo bibliotekoje Zina Keturakytė bibliotekininke dirba jau 35 metus. Moteris sako, darbo netrūksta, tenka būti ir renginių vedėja, ir žurnaliste, ir net valytoja. O alga, kad ir kaimo masteliais nedidelė, etatas – 500 eurų į rankas.

„Tenkina minimalius poreikius. Bet norint gyventi visapusišką gyvenimą, kad atėjęs į parduotuvę nežiūrėtum akcijos, nuolaidos, ko nepirkti, to negalima“, – sako bibliotekininkė Zina Keturakytė.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet viešojo sektoriaus darbuotojams atlyginimų bazinis dydis didėjo vos 1 euru. Dėl to žemiausias pareigas turinčių darbuotojų algos padidėjo vos 3 eurais, kitiems – iki 30 eurų.

REKLAMA

„Kad būtų galima komfortabiliai jaustis, manau, gautum 1000 eurų į rankas, galėtum sau leisti pakeliauti, neskaičiuoti. O dabar, deja“, – pasakoja Z. Keturakytė.

Profesinių sąjungų konfederacija ragina viešojo sektoriaus darbuotojams, kurių šalyje yra apie 200 tūkstančių, pareiginės algos bazinį dydį kitąmet didinti drąsiau nei anksčiau. Ne vienu kitu euru, o iš karto bent 10 eurų, iki 187 eurų. Tai jau viršytų prieš 2009 metų krizę buvusį 183 eurų dydį. Ir algos popieriuje tuomet didėtų nuo 30 iki 300 eurų.

„Netraktuojame, kad daug, tai kuklus dydis. Eilę metų kalbame apie bazinio dydžio atstatymą, vyriausybė neturėjo valios“, – teigia profsąjungų pirmininkė Inga Ruginienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Turi būti progresas, paslaugų kainos parduotuvėse auga, nemažėja, kainos visų paslaugų auga. Švietimo dalies darbuotojai per metus įdėjo daug darbo, už ką papildomai nemokėta. Turi būti didinamas darbo užmokestis“, – kalbėjo profsąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.

Profsąjungos tvirtina, kad tėvadienių nusipelno ne tik daugiavaikės, bet ir vieną vaiką auginančios šeimos. Tad bent profsąjungų nariams už vieną vaiką iki 16 metų reikalauja 1 tėvadienio per mėnesį. Už du vaikus – trijų tėvadienių.

„Jau Lietuva pribrendo kalbėti apie mamadienius, tėvadienius, kurie apibrėžti Darbo kodekse, tačiau galioja tik turintiems du vaikus. Tai galėtų galioti ir turint vieną vaiką. Viešasis sektorius būtų pavyzdys, kuris padarytų pirmą žingsnį, kuris galėtų būti pritaikytas ateityje visai Lietuvai“, – sako I. Ruginienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išvydusi tokius reikalavimus, premjerė dar nieko žadėti neskuba ir ragina ruoštis deryboms.

„Bus derybos, per derybas bus ieškoma sprendimų. Dabar jų nėra ir būti negali, bus užfiksuota po derybų. Jei pasakyčiau išankstinę poziciją, tai kam derybos“, – klausia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

„Manau, reikės didinti bazinę algą, tačiau kiek, kokia apimtimi, parodys derybos. Padidėjimas 1 euru valstybės biudžetui kainuoja 21 mln. eurų. Jei siūlymas didinti 10 eurų, tai yra dagiau kaip 200 mln. eurų. Tai labai reikšmingos sumos“, – pasakoja Seimo komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Darbdaviai į profsąjungų keliamus reikalavimus vyriausybei žiūri su nerimu. Mat didėjant algoms ir randantis papildomiems tėvadieniams biudžetinėse įstaigose, stiprėtų spaudimas analogiškų žingsnių imtis ir privačiose įmonėse.

REKLAMA

„Diskriminuoja tuos, kurie negaus lengvatų. Jos bus kaip priedas prie atostogų, sumuosis. Valstybės tarnyboje neturi būti praktika, kad bene 2 mėnesius žmonės galės atostogauti“, – teigia Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

„Viešajame sektoriuje didėja algos greičiau nei privačiame. Darbuotojai pradeda dairytis į viešąjį sektorių, jis tampa patrauklus kaip darbdavys. Jei jis veiktų efektyviai, galėtume džiaugtis, tačiau visi sako, kad jį reikia reformuoti“, – kalbėjo Darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.

Palankių darbuotojams sprendimų profsąjungos mato ir privačiose įmonėse. Vis daugiau darbuotojų naudojasi darbdavių apmokamu medicininių paslaugų draudimu. Tad profsąjungos jau ir valstybės tarnyboje ragina kompensuoti bent 200 eurų per metus už sveikatos priežiūros paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų