Žiema grasina pūgomis bei speigu: kas laukia jai pasibaigus?

Į Lietuvą atkeliavusi žiema grasina pūgomis bei speigu, ar ilgam? Šiemet dėl atsakymo, atrodo, sutaria ir orus spėjantys gyvūnai, ir prognozes pateikiantys sinoptikai. Kodėl zoologijos sodo meškėnas šiandien – lygiai viduržiemį, net nosies į lauką neiškišo, o štai barsukas miške apsižvalgė? 

Lietuvos zoologijos sode šiaudų prikrautame namelyje jaukiai įsitaisęs snaudžia meškėnas. Kiek pažadintas tingiai žvalgosi, bet iš šilto guolio laukan nelenda.

„Nemiega, bet snūduriuoja, mažai išeina į voljerą, nes kartais, kai pasnigta, net pėdučių nesimato, snaudžia ir leidžia laiką, kol ateis pavasaris“, – sako plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėja Angelė Grebliauskienė.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Nuo seno pusiaužiemį būsimus orus spręsdavo pagal barsuko elgesį: ką tai sako šiandien

Darbuotojų Koldūnu vadinamas meškėnas yra invazinis gyvūnas, kuris Lietuvoje leidžia jau aštuntą žiemą. O šiemet jai pasiruošė kaip reikiant – gerokai užsiaugino riebaliukų, taip nuspėjo ir šaltį, ir sniegą. Prabudęs vieną kitą kąsnį nuryja ir toliau snaudžia.

„Jo racione yra įvairios daržovės, vaisiai, varškė su šaldytom uogom, tai toks neblogas racionas, kažkiek yra ir gyvulinės kilmės maisto, ir faršo, mėgsta žuvį – tai iš to viso raciono dabar suėda kelis riešutukus ir kiaušinį. Mūsų meškėnas priaugęs svorio, maždaug 4 kilogramus, ruošėsi šaltai žiemai“, – pasakoja A. Grebliauskienė.

O juk šiandien pusiaužiemis. Nuo seno šią dieną žmonės būsimus orus spėdavo pagal barsuko elgesį. Meškėnas gi artimas barsuko giminaitis, tiesa, jis zoologijos sode giliai neįminga, tad ir jo prognozės ne visada tikslios. Orus jis spėja savaip, tačiau šiemet šis kailiniuotis teisus tarsi patyręs sinoptikas. Nosies į lauką nekiša – reiškia žiema dar pasiautės.

„Jei neiškišo, tai dar pavasario teks palaukti, ir kaip matome pagal prognozes, žiema sugrįžta“, – teigia sinoptikė Edita Gečaitė.

Tad specialistams telieka su Koldūnu sutikti – jau šiandien gamta stipriai įsišėls, kelias dienas dangus su žeme maišysis. Sniego artimiausiomis dienomis pridrėbs tiek, kiek nebuvo jau penkiolika metų.

REKLAMA

„Smarkus sniegas, taip pat stiprės ir vėjas, todėl rytą vietomis, o dieną ir daugelyje rajonų numatomos pūgos. Gūsiai stiprės nuo 15- 19 m/s, bus ir slidu ir matomumas prastas ir nuolat snigs“, – kalbėjo E. Gečaitė.

O ar tokias orų permainas pranašauja iš gauruotosios meškos miško sinoptiko pareigas kadaise perėmęs barsukas, kaip tik ir skubame pasižvalgyti su Vilniaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininku.

Paties barsuko išvysti žiemą beveik neįmanoma. Bet rudenį kai dar tik ruošiasi ilgam miegui – šmirinėjantį ir gaudantį grobį pamatyti realu, tiesa, jei mėgstat naktinėti.

„Intensyviai maitinasi, savo riebalinį sluoksnį augina, kiekvieną naktį išlenda ir maitinasi, ieško maisto. Aplink vaikšto ar į pasėlių laukus, kažko prisigaudo, ar pelių ar kitų graužikų ir grįžta miegoti paryčiais“, – sako gamtosaugininkas Sigitas Mikėnas.

O namai jo kelių metrų labirintai, barsukas pedantas – nemėgsta netvarkos.

„Barsukai labai darbštūs, pasidaro olų labirintus ir ten gyvena visa šeimyna, jų nemažai būna. Jie labai įdomūs gyvūnai. Jie labai tvarkingi, jei būna lapė ar kas užteršia, tai jie išeina kitur“, – pasakoja A. Grebliauskienė.

Tad apžiūrėję mišką gamtosaugininkai rodo prie landos paliktus pėdsakus. Plėšrusis žvėrelis buvo pakirdęs iš gilaus miego. Diena apniukus, tad šešėlis jo neišgąsdino, ramiai valdas apžiūrėjo

Grįžęs, tikėtina, apsivertė ant kito šono ir toliau sapnuoja. O, kaip sako etnologai, tai reiškia, kad pavasario greičiausiai teks luktelėti – jis, matyt, bus vėlyvas ir šaltas.

„Jei diena saulėta, tai neramu, reikia laukt pavasario, nes saulė neša, o jei diena apniukusi. Tada pasivaikšto visas valdas apžiūri, ir jau kai gula, tai lauk pavasario nesulaukęs“, – teigia etnologė Gražina Kadžytė.

Ir sinoptikų duomenimis, artėjant savaitgaliui nors pūga jau liausis, spustelės šaltukas, vietomis net iki 15 laipsnių. Minusinė temperatūra, tiesa, gerokai mažesnė, išlikti turėtų ir vasarį.


Rašyti komentarą...
L
Laimingas
2021-01-25 22:21:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jėgelė! Pagaliau žiema!!!
Atsakyti
-13

C
Cha
2021-01-26 08:36:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Matyt prie meškėno stovejo ginkluoti šakalai ir ribojo judėjimą
Atsakyti
-13

S
Skaitytojas
2021-01-26 12:07:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Barsukui šakalai uždejo saviizoliacija
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (32)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų