Tiksinti bomba – besimptomiai atvejai: kai kam koronavirusas nustatomas atsitiktinai

Koronaviruso tyrėjai šalyje užfiksavo rekordą – per parą nustatyti vos penki nauji Covid-19 infekcijos atvejai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paaiškina, kaip atsitiko, kad iš pirma turėtų nustatytų naujų 100 atvejų teliko vos penki. Ekspertai teigia, kad bet kokiu atveju džiaugtis dar anksti, mat tiksinti bomba – tai besimptomiai ligoniai. Kad tokių tarp mūsų gali būti daug, atskleidė ir Antavilių pensiono atvejis. Čia gyvenančiai globotinei koronavirusas nustatytas visiškai atsitiktinai ir visi trys pensione sučiupti užkrato atvejai yra besimptomiai.

Antavilių pensionate dėl koronaviruso testuojami 90 įstaigos globotinių. Pasirodo, viena globotinė koronavirusu užsikrėtė nuo pensionato darbuotojos, kuri serga besimptome forma.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai apie trečiąjį koronaviruso atvejį sužinojo dar pirmadienį vakare. Pasirodo, koronavirusas Antavilių pensionato globotinei nustatytas tik atsitiktinumo dėka, kai dėl patirtos traumos ją išvežė į ligoninę.

Pasak visuomenės sveikatos specialistų, pensionato globotinei, kaip ir kitoms dviems darbuotojoms, jokie koronaviruso simptomai nepasireiškė.

„Trečias atvejis atsitiktinai nustatytas, susilaužė koją ta gyventoja, buvo išvežta į Lazdynų ligoninę. Ten padarytas tepinėlis ir gautas teigiamas rezultatas. Bet ji jokios klinikos dėl COVID neturėjo“, – sako gydytoja epidemiologė Natalija Abramova.

Dabartinė situacija Antavilių pensionate visuomenės sveikatos specialistams kelia didžiulį susirūpinimą, baiminasi tiek patys globotiniai, tiek jų artimieji. Aiškėja, kad net 90 globotinių turėjo kontaktą su besimptome koronaviruso forma sergančiomis slaugytojomis. Be to, ir COVID-19 užsikrėtusi pensionato globotinė buvo prižiūrima skyriuje, kuriame dirbo sergančios slaugytojos.

„Ši įstaigos gyventoja gyveno būtent tame skyriuje, kuriame, tikėtina, turėjo kontaktą su darbuotojais, kuriems yra užfiksuotas COVID-19 virusas“, – pasakoja pensionato atstovė Zuzana Girkantaitė.

REKLAMA

Tokie besimptomiai koronaviruso atvejai į rizikos grupę patenkantiems globos namų ligoniams gali būti lemtingi.

„Tikrai rizikinga ir tikrai kelianti nerimą situacija. Kadangi darbuotojos buvo besimptomės, jų teigiamas rezultatas išsiaiškintas atlikus profilaktinius tyrimus. Tai žmonės neturėdami simptomų, na, jie nejaučia ir net neįsivaizduoja, kad galėtų kelti grėsmę aplinkiniams“, – teigia Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė.

A. Veryga skelbia atnaujintą koronaviruso atvejų skaičiavimą. Patikslinus jį, sumažėjo ir sergančiųjų koronavirusu skaičius. Štai per vakar dieną visoje Lietuvoje nustatyta rekordiškai mažai COVID-19 sergančių žmonių – vos 5. O patvirtintų ligos atvejų skaičius sumažėjo nuo 1449 teigiamų tyrimų iki 1344 – tiek asmenų serga koronaviruso infekcija Lietuvoje.

Ministras Veryga aiškina, kad toks skaičiavimas yra kur kas tikslesnis, mat anksčiau dėl itin didelio laboratorijų užimtumo pakartotiniai to paties žmogaus tyrimai susidubliuodavo.

„Nėra taip paprasta sinchronizuoti visas sistemas, kad tinkamai, laiku į e-sveikatą pateiktų duomenis. Tas pats žmogus, pavyzdžiui, iš mobilaus punkto jo tie tyrimai nukeliaudavo į kitą laboratoriją. Tai mes ne visais atvejais galėdavome identifikuoti, kad tai tas pats žmogus. Dėl to būdavo susidubliavimų“, – kalbėjo A. Veryga.

Ekspertų teigimu, džiaugtis dar anksti. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) centro vadovas Saulius Čaplinskas tvirtina, kad per vakar dieną užfiksuotas rekordiškai mažas koronaviruso atvejų skaičius dar nieko nereiškia. Mat tiksinti bomba yra besimptomiai atvejai, kurių laboratorijos nenustato, mat žmonės jaučiasi gerai ir net neįtardami, platina virusą aplinkiniams.

„Nuo 20 iki 80 netgi procentų COVID-19 užsikrėtusių žmonių gali neturėti jokių simptomų arba jų neįvertinti, nes jie neryškūs. Italų duomenys rodo, kad iki 60 procentų ar dar daugiau naujų atvejų kyla nuo tų besimptomių žmonių. Ir prie šitos ligos besimptomių atvejų bus daug daugiau negu tų, kurie turi ryškius simptomus“, – sako ULAC vadovas Saulius Čaplinskas.

REKLAMA

Tiesa, koronavirusas jau nustatytas ir dar vienuose globos namuose. Klaipėdoje, įstaigoje ,,Ori senatvė“ susirgo socialinio darbuotojo padėjėjas, teikęs paslaugas namuose. Nustatytas vienas kontaktą turėjęs darbuotojas ir keturi pacientai.


Rašyti komentarą...
T
Tucka
2020-04-28 23:45:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geriausi tai site,besimptomiai,nerodo testas nieko,bet skleidzia virusa :D :D :D chebra kokie klaunai skleidzia tokia informacija?tokie zmones tiesiog sveiki ir stiprus :D :D :D jie nieko neskleidzia,gal tu "mokslininku" neplautuose triusikuose COVID-19 guli ar dar rimciau kas :D
Atsakyti
0

C
Cha cha
2020-04-28 22:05:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Klaipėda ji ir pražudys Lietuva, nes ten didžiausia betvarkė, sergamumas, užsikrėtusiųjų dauguma, tai kodėl tylima, kodėl nesiima a jokių priemonių, ką veikia meras???
Atsakyti
0

N
Nikas
2020-04-29 11:29:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Didžioji dauguma pasaulio žmonių yra besimptomiai atvejai, kažkokia beprotystės manija apsėsti visi, reikėtų izoliuoti tuos apsėstus tikrinimo manija ir bus kova su virusu sėkmingai baigta. Maža kas ir kam gali pakenkti, kažkas miršta žemės riešutų užvalgęs, kažkas nuo vapsvos įkandimo, tiesiog žmonės kurie jautrūs įvairiems tokio ir virusinio pobūdžio susirgimams turėtų išskirtinai ir saugotis nuo to kas absoliučiai daugumai yra nepavojinga, o ne ta dauguma būtų izoliuota, kaip dabar kad yra, kuriai tokie virusai kaip korona, yra net nejuntami.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų