Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime – detektyvas dėl Sauliaus Skvernelio partijos pinigų. Vos spėjusi susikurti ir rinkimuose dar nedalyvavusi partija vien šiemet gaus 350 tūkstančių eurų. Tačiau Seimo teisininkai apsižiūrėjo, kad tokios dotacijos galimai prieštarauja Konstitucijai.

Seime – detektyvas dėl Sauliaus Skvernelio partijos pinigų. Vos spėjusi susikurti ir rinkimuose dar nedalyvavusi partija vien šiemet gaus 350 tūkstančių eurų. Tačiau Seimo teisininkai apsižiūrėjo, kad tokios dotacijos galimai prieštarauja Konstitucijai.

REKLAMA

Nors praėjusią kadenciją, kai valstiečiai, gelbėdami Kirkilo ir Bernatonio partiją, patys įvedė tokią tvarką, Seimo teisininkams tai neužkliuvo. Istorijoje netrūksta keistumų – pats demokratas Stončaitis komitete balsavo už tai, kad jo partijai dotacijos netektų.

O valdantieji Skvernelio partijai pademonstravo neregėtą draugiškumą – leido klausimą išbraukti iš darbotvarkės. Tik ar galiausiai paliks šimtus tūkstančių biudžeto eurų demokratams – pažadų nedalija.

Susikūrė sausio pabaigoje, o gegužę jau gavo 176 tūkst. eurų valstybės dotaciją. Dar tokia pat suma laukia rudenį. Taigi, nė neišbandžiusi jėgų rinkimuose Sauliaus Skvernelio demokratų partija „Vardan Lietuvos“ vien šiemet iš biudžeto turėtų gauti 350 tūkst. eurų.

REKLAMA

„Mes pirmą dalį esame gavę, antra dalis lapkričio mėnesį turėtų būti“, – sako S. Skvernelis.

Tokia tvarka, kai parlamentinė, tačiau rinkimuose nedalyvavusi partija gauna dotacijas – pačių valstiečių, taigi, ir Skvernelio, palikimas. Praėjusią kadenciją valstiečiai taip gelbėjo Kirkilo ir Bernatonio socialdarbiečius, atskilusius nuo socdemų. Tada Seimo teisininkams viskas tiko, tačiau dabar – netikėtai – jų nuomonė pasikeitė. Teisės ir teisėtvarkos komitetas gavo naują išvadą – esą tokios dotacijos galimai prieštarauja Konstitucijai.

„2018 metais, mano žiniomis, tam tikra prasme neleista parašyti, kad prieštarauja Konstitucijai. Čia tokia informacija, kai pavardžių negaliu paminėti, bet mes ją žinome. Šiuo metu Teisės departamentas laisvai parašė tai, ką mes matėme, perskaitėme“, – kalba komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.

Ironiška, kad argumentai įtikino net patį komiteto narį Stončaitį, Skvernelio bendražygį, buvusį Vyriausybės kanclerį. Jis pats vakar balsavo už tai, kad jo partijai pinigų nereikia. Ir dar „ačiū“ pasakė.

REKLAMA
REKLAMA

„Dėkoju kolegoms už teisinį objektyvumą, pritariu“, – sako „Vardan Lietuvos“ atstovas Algirdas Stončaitis.

Valdantieji tai stebi už galvų susiėmę. Šįryt Stončaitis jau aiškina suklydęs ir viešai paaiškinti savo balsavimą atsisako. Tačiau demokratai skuba gelbėti savo dotaciją – prašo išbraukti klausimą iš darbotvarkės.

„Esame pateikę siūlymą, kuris, mūsų galvą, būtų tinkantis ir atitinkantis Konstituciją. Tai prašome dar kartą pasvarstyti“, – teigia „Vardan Lietuvos“ atstovas Linas Kukuraitis.

Seimo pirmininkė vos tvardo juoką: „Dėkoju, Agnė Širinskienė. – Supratau, kad kolegos, išimdami Politinių partijų ir organizacijų įstatymą, nori išgelbėti savo dotaciją.“

Visgi prieš savaitę su opozicija išsipykę valdantieji parodo seniai matytą gestą – palaiko demokratų prašymą klausimą nukelti.

„Manau, balsavo, kad negadintų Joninių ir ilgų išeiginių, kad nebūtų kokio nors demaršo“, – sako socialdemokratas Algirdas Sysas.

REKLAMA
REKLAMA

„Geranoriška galimybė pratęsti diskusiją, jis nepasako, kad būtinai bus pritarta pasiūlymams ar nepritarta“, – teigia konservatorius Jurgis Razma.

Dalis konservatorių ir liberalai tvirtina, kad galiausiai tikrai balsuos už dotacijos Skvernelio partijai naikinimą.

„Tai yra absoliutus blogis – tas įstatymas, kuris priimtas anoje kadencijoje“, – tikina liberalas Eugenijus Gentvilas.

Pinigų klausimas partijoms jautrus. Nuoskaudų turi ir socdemai, aną kadenciją išsiskyrę su socialdarbiečiais.

„Rinkėjai nebalsavo už tokią partiją, tai kodėl turi būti pinigai?“, – kalba A. Sysas.

Iš valstiečių irgi pasitraukusi, tik į buvusią ir pavadinimą pakeitusią socialdarbiečių frakciją perėjusi Širinskienė valdančiuosius ir demokratus jau kaltina pokiliminiais žaidimais.

„Šita pataisa politinių, užkulisinių susitarimų prasme bus brangiausia per šitos kadencijos Seimo istoriją. Aš manau, kad tiesiog įvyks politinis susitarimas, bus pareikalauta Skvernelio frakcijos balsų mainais už finansinę išmoką“, – tikina A. Širinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Turbūt susitarimams nebuvo ir laiko padaryti, nes vyko vakar posėdis“, – sako S. Šedbaras.

„Ne, ne, nereikia įžvelgti jokių sąmokslo teorijų, tikrai to nėra“, – tikina S. Skvernelis.

Premjerei dotacijos rinkimuose nedalyvavusioms partijoms nepatinka, bet esą nuolat keisti tvarką irgi neprotinga.

„Jau kartą tas sprendimas yra priimtas, turbūt jį kaitalioti nėra būtina, kad ir koks jis būtų nebūtinai pagrįstas“, – kalba Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Demokratai bandys Seimui įsiūlyti pakoreguotą dotacijos formulę. Galutinai parlamentas dėl to apsispręsti planuoja kitą savaitę. Iš viso dešimčiai partijų Vyriausioji rinkimų komisija šiemet paskirstė beveik 3 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų