Suskubkite pasodinti šias gėlių rūšis: džiaugsitės spalvomis ir įvairove

Gėlės – tikros sodo, darželio ar kiemo puošmenos. TV3 laidoje „Svajonių sodai“ parduotuvių tinklo „Žalia stotelė“ konsultantė Liucija Kunigiškytė patarė, kaip papuošti savo kiemą gėlėmis, kurios jau netrukus džiugins puošniais žiedais.

Viena populiariausių ir labiausiai šiuo metu perkamų gėlių – kininiai ratiliai, kurios rūšių pasaulyje yra net apie 1 tūkst., o skiriasi jos ne tik žiedų spalvomis, bet ir jų dydžiu.

Kininiai ratiliai

„Kininiai ratiliai yra ta gėlė, kuri mūsų gėlynus puošia antroje vasaros pusėje. Kininiai ratiliai ir jų panaudojimas yra labai platus. Jie gali būti naudojami skynimui, gali būti naudojami apželdinimui, aukštaūgės veislės labai dekoratyviai atrodo susodintos grupėmis ir papildo mūsų sodą žaviomis spalvomis“, – teigė L. Kunigiškytė.

Ratiliai pagal žiedų formą dar skirstomi į adatinius, bijūninius, chrizanteminius, pomponinius ir žemaūgius. Šios gėlės žydi ypač ilgai – 40-60 dienų, nebijo šalnų, todėl spalvingais žiedais džiugina iki didesnių šalnų.

Norint anksti sulaukti šių gėlių žiedų, kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje sėklos sėjamos į durpių substratu pripildytas daigyklas, kurioms įrengiamas papildomas apšvietimas. Sėjama į 1 cm gylį. Paprastai sėklos sudygsta po 10-14 dienų. Daigyklose augintus daigus į nuolatinę vietą dirvoje reikia perkelti gegužę. Daigai, atsižvelgiant į veislės augumą, sodinami 20-50 cm atstumu – aukštaūgiai rečiau, žemaūgiai tankiau. Balandį, praėjus šalnų pavojui, ankstyvas veisles jau galima sėti tiesiai į dirvą.

„Žalia stotelė“ specialistai atkreipia dėmesį, jog ratiliams reikėtų parinkti saulėtą vietą, o per sausras nepamiršti papildomai laistyti. Na, o norint ilgiau džiaugtis žiedais, augalus reikia papildomai tręšti. Be to, žiedai bus didesni, jei pašalinsite šoninius pumpurus.   

Raktažolės

Šis metas tinkamas laikas sėti pavasarines raktažoles. Raktažolės mėgsta drėgną substratą, ypač daug laistyti reikia intensyvaus augimo metu, tačiau liejant patariama stengtis nesušlapinti lapelių. Sudygę daigai laikomi šviesioje, bet apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių vietoje.

REKLAMA

Serenčius

Šios gėlės natūraliai auga Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Iš tiesų tai žolinis augalas, pasaulyje labiau paplitęs kaip dekoratyvus. Serenčiai skirstomi į dvi grupes: didžiažiedžius ir gvazdikinius. Pastarieji dar skirstomi į gvazdikinius ir didžiuosius. Gvazdikiniai išsiskiria ypač gausiu žydėjimu, didieji serenčiai mėgstami dėl didelių spalvingų žiedų, gėlynuose šios gėlės puikiai dera su kitomis gėlėmis. Augalai iš kitų išsiskiria savotišku aitriu kvapu.

Šie augalai žydi nuo birželio iki rugsėjo. Deja, serenčiai spalvų gausa neišsiskiria – dažniausiai žydi geltonais, oranžiniais, rudais, citrininiais, margais, rausvais ir baltais žiedais. 

Šias gėles auginti lengva. Joms nereikia ypatingų auginimo sąlygų, o svarbiausia – drėgmės. Norint išauginti serenčius, rekomenduojama parinkti šiltą ir saulėtą vietą. Daigams serenčiai sėjami kovą arbą balandį, o tiesiai į dirvą – gegužės pabaigoje, birželį. Augalai sodinami 20-30 cm (15x15 cm – stambiažiedžiai arba 20 x 25 cm – smulkiažiedžiai, nes jie labiau krūmijasi) atstumu.

Svarbu paminėti, kad serenčiai yra nematocidiniai augalai, todėl juos rekomenduojama sodinti bulvių ir pomidorų lysvėse, siekiant apsaugoti nuo kenkėjų. Gėlynuose rekomenduojama sodinti kardelius, kininius ratilius.

Šalavijai

Šalavijas, dar kitaip vadinamas vaistiniu šalaviju – tai sodo augalas pasižymintis krūmiška išvaizda, į menturius susitelkusiais žiedais ir itin stipriu skleidžiamu kvapu. 

Prieš sodinant šiuos augalus į dirvą pirmiausia reikėtų žinoti, kad augimvietė turėtų būti saulėta, o dirvožemis humusingas. Šalavijų sėklų dygimas šiltnamyje ar specialiose dėžutėse trunka nuo 10 iki 12 dienų, o pasėtos tiesiai į dirvą gali dygti net iki 25 dienų. 

Išaugęs augalas tampa itin jautrus drėgmės pertekliui ir didesnei sausrai, todėl esant lietingam ar ypač karštam sezonui reikalauja daug priežiūros. Sodinant šalaviją iš metų į metus reikėtų nepamiršti, kad sodinimo vieta turėtų būti keičiama kas 5-7 metus.

REKLAMA

Šalavijo lapai gali būti skabomi tris kartus – žydėjimo pradžioje, žydėjimo pabaigoje ir prieš nupjaunant krūmelį. Nuskinti lapai naudojami kvėpavimo takams, uždegimams, reumatui, sunkiai gyjančioms žaizdoms ir kitiems negalavimams gydyti.  

Visus patarimus žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 11:00 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Svajonių sodai“. 


Rašyti komentarą...
A
Arturas
2021-05-13 13:00:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai patiko
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų