REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prie Seimo, Vyriausybės ir prezidentūros – seniai girdėtas didžiulis triukšmas. Šimto automobilių su įjungtais garsiniais signalais kolona iš Druskininkų atvažiavę sanatorijos „Belarus“ darbuotojai reikalavo darbo ir algų.

Prie Seimo, Vyriausybės ir prezidentūros – seniai girdėtas didžiulis triukšmas. Šimto automobilių su įjungtais garsiniais signalais kolona iš Druskininkų atvažiavę sanatorijos „Belarus“ darbuotojai reikalavo darbo ir algų.

REKLAMA

Lukašenkos administracijos valdybai priklausančią sanatoriją paralyžiavo režimui paskelbtos sankcijos, tačiau nukentėjo ne diktatorius, o lietuviai darbuotojai. Protestuotojai reikalauja, kad Užsienio reikalų ministerija sankcijas atšauktų, tačiau ministras Gabrielius Landsbergis atsakomybės kratosi.

Vyriausybė darbuotojus ragina ieškotis kito darbo, o pačią sanatoriją dar žada mėginti išpirkti iš Baltarusijos valdžios.

Didžiulis mašinų signalų gausmas ketvirtadienį vidurdienį supo Seimą. Maždaug šimtu mašinų iš Druskininkų į sostinę atvažiavo sanatorijos „Belarus“ darbuotojai, jų artimieji ir rėmėjai.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės protestuoti į Vilnių suvažiavo reikalaudami darbo ir trečią mėnesį negaunamų atlyginimų. Baltarusijos prezidento Lukašenkos reikalų valdybai priklausanti sanatorija „Belarus“ nuo gruodžio neveikia, protestuotojai dėl sankcijų kaltina Užsienio reikalų ministeriją.

REKLAMA

„Streikuojam, kad nepanaikintų sanatorijos „Belarus“ Druskininkuose. Kad atidarytų sąskaitas. Žmonės 5 mėn. be atlyginimų sėdi.“

„Reikia žiūrėti ne politikos, o kad žmonėms gerai būtų dirbti. Mes ne Baltarusijos sanatorija, dirba Lietuvos piliečiai.“

„Nieko nedaro mūsų valdžia, 400 šeimų liko pinigų.“

Protestuotojų kolona su garsiniais signalais važiavo ir pro prezidentūrą, Vyriausybės kanceliariją, Užsienio reikalų ministeriją, „Swedbank“ banką, kuriame yra sanatorijos sąskaitos. Sanatorijai sustabdžius veiklą, iš beveik 400 jos darbuotojų tik septyni išėjo iš darbo. Kiti tvirtina, kad per karantiną Druskininkuose rasti darbo sunku, tad reikalauja Užsienio reikalų ministerijos atšaukti sanatorijai pritaikytas sankcijas ir leisti toliau dirbti.

REKLAMA
REKLAMA

„Tik URM sprendžia, kaip Lietuvoje taikyti sankcijas, išimtis. Sankcijos nieko neduoda, kenčia tik Lietuvos piliečiai“, – sako sanatorijos profsąjungos pirmininkas Vytautas Čėsna.

„Vyriausybės sprendimas uždėti sankcijas. Galima buvo to nedaryti, išsiaiškinti, kas dirba, kokio tipo įmonė. Skubame kovoti prieš režimą, pasirodyti prieš ES, bet nukenčia Lietuvos piliečiai“, – pasakoja profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Protesto akcijoje aktyviai dalyvauja ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, tačiau papasakoti apie savo indėlį joje vengia.

O štai valstiečių atstovas europarlamente Bronis Ropė abejoja, ar sanatorijai taikomos sankcijos neišvengiamos, mat analogiška Baltarusijos sanatorija Latvijoje veikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pateikiau klausimą Komisijai ir Tarybai. Iš abejų gavau atsakymą, kad Tarybos reglamente dėl sankcijų sanatorijų nėra įtraukta į įmonių sąrašą, kuriam taikomos sankcijos. Lietuvos ir Latvijos sanatorijos“, – teigia europarlamentaras, valstietis Bronis Ropė.

Tačiau užsienio reikalų ministras Landsbergis tvirtina, kad sanatorijos Latvijoje statusas kitoks, ji priklauso trims privatiems asmenims, kurie nėra sankcijų sąrašuose. Ministras kratosi atsakomybės dėl sankcijų sanatorijai Druskininkuose ir tvirtina, kad dėl jų taip pat konsultavosi su Europos Komisija, o sprendimą dėl jų esą priima Europos Vadovų Taryba.

„ES įvedė tiesiogines sankcijas Baltarusijos prezidento administracijai ir konkretiems žmonėms, kurie jai vadovauja. Baltarusijos sanatorijai sankcijos taikomos antriniu principu kaip pavaldžiai tiems žmonėms institucijai, kuriai taikomos pirminės sankcijos. Sprendimą priima ES EVT ir pritaiko tiesiogiai komerciniai bankai“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

REKLAMA

Seimo Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetai pasiūlė Užsienio reikalų ministerijai pradėti derybas su Minsko režimu dėl sklypo nuomos nutraukimo ir išpirkimo sanatorijos pastatų, kurie kaimyninei šaliai atiteko pagal 1995 metų vyriausybių susitarimą. Visgi premjerė Šimonytė užsimena, kad deryboms gali trukdyti Baltarusijos valdžios nenoras bendradarbiauti.

„Negalim pradėti derybų, jei viena iš pusių nedalyvaus, bet inicijuoti derybas mūsų pusė gali. Nesinorėtų, kad vyktų spekuliacija, neva vyriausybė turi svertą sankcijas atšaukti. Tą gali padaryti tik ES institucijos arba bankas“, – sako I. Šimonytė.

Sanatorija tapo sankcijų objektu dėl sąsajos su Lukašenkos administracijos pareigūnu Viktoru Šeimanu, kuris vadovauja sanatoriją valdančiai valdybai ir kuriam Europos Sąjunga sankcijas paskelbė prieš dešimtmetį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų