Siūlo pradėti masinę revakcinaciją trečiąja doze: „Tai yra būtinybė“

Ekspertai tam pritarė, o Sveikatos apsaugos ministerija tuoj uždegs žalią šviesą – artimiausiu metu trečiąja sustiprinančia doze turėtų būti pradėti skiepyti ne tik senjorai ir pažeidžiami asmenys, bet ir visi sulaukę aštuoniolikos metų. Ekspertai ragina nebijoti skiepytis iškart nuo gripo, ir nuo koronaviruso ir pasakoja, kuri vakcina trečiajam  skiepui tinka labiausiai. 

Kvietimo skiepytis trečiąja sustiprinančia vakcina nuo koronaviruso nekantraudami laukia Kauno Jurgio Dobkevičiaus progminazijos pedagogai. Dar rugsėjį koronavirusas ėmė plisti tarp pirmokėlių ir pedagogų – tąkart užsikrėtė 4 mokytojai.

Progimnazijos direktorė Lina Viršilienė sunerimusi, mat kitą savaitę sueis pusę metų po pirminio mokytojų skiepijimo, o žinių iš valdžios dėl revakcinacijos mokykla dar negavo: „Mes vieni pirmųjų gavome vakcinas ir ateinančia savaitę beveik 35 žmonėms jau kaip ir baigiasi 6 mėnesių laikotarpis. Darosi neramu, nes susirgimų yra ir žmonės pilnai vakcinuoti taip pat suserga.“

O Vyriausybės ekspertų taryba ragina valdžią nedelsti ir pradėti visuotinę revakcinaciją nuo COVID-19. Tai reiškia, kad gauti sustiprinantį skiepą nuo koronaviruso galės visi 18 metų sulaukę asmenys. Iki šiol susitiprinančia doze skiepijosi imunosupresiniai pacientai, medikai, 65 metų ir vyresni senjorai.

„Iš tikrųjų, turi būti galvojama apie revakcinaciją. Ir ta revakcinacija galėtų būti pasirenkama kiekvienoje šalyje pagal savą tvarką arba savus argumentus. Sakykim, amerikiečiai iškart paskelbė apie grupes – sveikatos priežiūros darbuotojai, kitos profesijos, kurios patiria didesnę riziką užsikrėsti“, – sako ekspertų tarybos narė Ligita Jančorienė. 

Kol vieni trečio skiepo laukia tarsi išganymo, kiti nusiteikę skeptiškai:

„Baikit, aš apie pirmą negalvoju, apie trečią tuo labiau. Kategoriškai aš nusiteikusi.“

„Būtinai reikės, kai reikės, kito kelio nėra, kad kitus neužkrėstume.“

„Na, nežinau, du pasiskiepijau, o apie trečią, gal ir pasiskiepysiu, o gal ir ne.“

„O ką galima galvoti, kad miršta ir skiepyti – ką galima galvoti? Nežinau, baisu.“

„Būtinai reikia saugotis, taigi lankome chorus, repeticijas, su žmonėmis bendraujame.“

Tiesa, kada visi gyventojai galės pasiskiepyti sustiprinančia doze nuo koronaviruso, dar nėra aišku. Žodį turi tarti sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Vakar apie tai diskusija buvo sveikatos taryboje, tai akivaizdu, kad šiandien nėra nei tos labai didelės būtinybės teisės aktus keisti, kadangi dabar natūraliai trečia doze skiepijami vyriausi žmonės arba tie, kurie pradėti skiepyti dėl savo profesijos“, – teigia ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. 

REKLAMA

Situacija Lietuvoje prasta, mat net 90 procentų koronaviruso atvejų sudaro sparčiai plintanti delta atmaina, o norint su ja sėkmingai kovoti reikia vakcinuotis. Vilniaus universiteto profesorė Ligita Jančorienė tikina, kad praėjus pusei metų po pirmojo skiepijimo nebūtina daryti antikūnų tyrimų,mat ne tik nuo jų priklauso organizmo atsakas į koronavirusą. Tad skiepytis ekspertai rekomenduoja iškart po 6 mėnesių.

„Visiems tirti antikūnų tikrai nereikia, bet jei atsiranda tokie asmenys, kurie primygtinai tai nori padaryti, tai gali daryti. Bet tikrai antikūnų titras nėra vienintelis imuniteto, yra dar ir ląstelinis imunitetas, kuris neįvertinamas“, – tikina L. Jančorienė. 

Poliklinikos jau dabar užpildytos pacientais, netrukus dar prasidės ir gripo sezonas. Tad žmonės skuba skiepytis ne tik nuo koronaviruso, bet ir sezoninio gripo. Pasak ekspertų, šias dvi vakcinas galima derinti vienu metu.

„Tokio reikalavimo laikytis specifinio intervalo nėra ir skiepyti nuo gripo galima kartu tą pačią dieną kaip ir nuo COVID“, – priduria ekspertų tarybos narė. 

Trečiąja skiepo doze Lietuvoje jau yra pasiskiepiję 39 tūkstančiai žmonių. Tiesa, senjorai sustiprinančia vakcina skiepijasi itin vangiai ir prikalbėti juos darosi vis sunkiau.

„Turime apie 100 tūkstančių asmenų, kuriems jau praėjo daugiau nei 6 mėnesiai 65 ir vyresnių amžiaus grupėje ir iš jų esame paskiepiję sustiprinančia doze apie 17 tūkstančių. Tai procesas gan vangus“, – aiškina ministerijos atstovas Lukas Galkus. 

„Tai yra būtinybė, aš esu medikė ir man tai savaime suprantama. Jeigu pagal vakciną priklauso, tai žinoma“, – sako slaugytoja Aušra Misiūnaitė. 

„Paragino dukra, jis skiepijosi kaip medikė jau tris kartus ir aš nusprendžiau, nes bindzinėju truputį“, – teigia senjoras Algimantas. 

Pasak ekspertų, stiprinančiai dozei gali būti naudojamos mRNR vakcinos – „Pfizer“ ir „Moderna“. Tiesa, Vyriausybės ekspertai kol kas dar laukia duomenų apie „Modernos“ vakciną, mat kai kurios šalys nerekomenduoja ja skiepyti jaunesnių asmenų nei 18 metų. Todėl patariama gyventojams vakcinuotis „Pfizer“ skiepu.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų