• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praūžusi audra ne juokais aptalžė daugiausiai rytinę Lietuvos dalį, nors kliuvo ir kitoms šalies vietoms: ugniagesiai gelbėtojai daugiau kaip 70 kartų skubėjo šalinti ant kelių bei mašinų nuvirtusių medžių. Sostinėje Rasų kapinėse virtęs šimtametis klevas suniokojo net ne vieną istorinį paminklą.

Praūžusi audra ne juokais aptalžė daugiausiai rytinę Lietuvos dalį, nors kliuvo ir kitoms šalies vietoms: ugniagesiai gelbėtojai daugiau kaip 70 kartų skubėjo šalinti ant kelių bei mašinų nuvirtusių medžių. Sostinėje Rasų kapinėse virtęs šimtametis klevas suniokojo net ne vieną istorinį paminklą.

REKLAMA

Tiesa, sinoptikai juokauja, esą taip su trenksmu į Lietuvą ateina bobų vasara. Tik pasidžiaugsime ja, greičiausiai, labai trumpai. O ir nieko nuostabaus, orų žinovai skelbia – šiemet turėjome šalčiausią per 22 metus rugsėjį. O koks gi bus spalis?

Vienose seniausių – Rasų kapinėse – nuo ankstaus ryto triūsia darbininkai. Lietus ir vėjas nepasigailėjo ir istorinių Rasų kapinių, virsdamas šimtametis klevas suniokojo net ne vieną istorinį paminklą.

Kiek tiksliai griūdamas medis apdaužė paminklų, paaiškės, kai bus baigti jo šalinimo darbai. Tiesa, darbininkai sako, tam prireiks daugiau nei kelių dienų. O štai kitoje sostinės vietoje krisdamas medis suniokojo šalia daugiabučio esantį automobilį.

REKLAMA
REKLAMA

Į tokias vietas per parą ugniagesiams gelbėtojams teko skubėti daugiau nei 70 kartų. Vienur virsdami medžiai prispaudė mašinas, kitur šakos krito ant pastatų, užtvėrė kelius. Labiausiai kliuvo ne tik Vilniui, bet ir Utenai, Molėtams, kliuvo ir Panevėžiui, Šiauliams bei Kaunui, vienas atvejis užfiksuotas apie Alytų.

REKLAMA

Žmonės stebisi, esą dabar ne lietus su vėtra turi draskytis, kaip tik tokiu metu nuo seno Lietuvoje jau turėtų karaliauti bobų vasara:

„Net nežinau, aš girdėjau, kad pradžioje spalio, kažkur taip.“

„Kalendoriškai tai rugsėjo mėnesį, pagal mane, antroje pusėje.“

Ir nors kai kurie vyrai Lietuvoje besiskųsdami bobų vasara laido nelinksmas užuominas apie moteris, daliosios lyties atstovės jiems turi atsakymą: „Ir boba gera, ir vasara gera.“

Sinoptikams belieka tik paantrinti, mat bobų vasarą į Lietuvą dar tik žengia. Ir tikrąjį savo veidą parodys jau rytoj nudžiugindama tikrai lengvai vasariškais orais – termometrai rodys nuo 11 iki 16 šilumos.

REKLAMA
REKLAMA

„Pačios gražiausios dienos, ir jau galima pavadinti tą bobų vasara, numatomos ketvirtadienį ir penktadienį“, – teigia sinoptikė Edita Gečaitė.

Tačiau ar bobų vasara tomis dienomis ir pasibaigs? Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius išduoda, kaip atpažinti, kad tai bobų vasara, o ne tiesiog trumpalaikis orų atšilimas.

„Spalio mėnesį, žinoma, jau ir 15–18 laipsnių jau irgi laikome, kad tai bobų vasaros požymis. Kitas dar svarbus elementas, atmosferos cirkuliacija, meteorologinė situacija apskritai, turi būti anticiklonas, mažas debesuotumas. Šaltos naktys, apie 5 laipsnius, bet šiltos dienos“, – aiškina klimatologas Arūnas Bukantis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O trunka bobų vasara nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Šiemet ji nusprendė užsibūti trumpiau, pasak orų žinovų, truks iki sekmadienio. Tačiau klimatologas profesorius Bukantis sako, esą būta atvejų, kai bobų vasara sugrįždavo ir net ne vieną kartą.

Vienas šiltas laikotarpis karaliaudavo spalio pradžioje, kitas – antroje spalio pusėje. Tik tokie atvejai itin reti. Bet bambėti dėl dabartinių prognozių nereikėtų, mat pernai bobų vasaros ir iš viso nebuvo. Tiek sinoptikai, tiek klimatologai ragina pasidžiaugti kiekviena šilumos akimirka.

Šiųmetis spalis, pasak klimatologo, veikiausiai bus vienu laipsniu šiltesnis nei įprasti lietuviški spaliai. Visai kitaip nei buvo šis rugsėjis. Pasak orų žinovų, pirmas rudens mėnuo buvo vėsiausias per pastaruosius dvidešimt dvejus metus. Mat po didžiųjų karščių į šalį atplūdo staigus atvėsimas ir jokio pereinamojo laikotarpio nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų