Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sostinės gyventojus šokiravo už gruodį gautos šildymo sąskaitos – per metus kainos šoktelėjo 1,5 ar net 3 kartus. Ekspertai sako, kad dideles kainas vilniečiai turės kęsti ir toliau, kol miestas nenulips nuo dujų adatos.

Sostinės gyventojus šokiravo už gruodį gautos šildymo sąskaitos – per metus kainos šoktelėjo 1,5 ar net 3 kartus. Ekspertai sako, kad dideles kainas vilniečiai turės kęsti ir toliau, kol miestas nenulips nuo dujų adatos.

REKLAMA

Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Valdas Lukoševičius ir ekonomistas Marius Dubnikovas.

Pone Valdai, žmonės, pasiklausę valdžios pažadų rudenį, tikėjosi, kad šildymo sąskaitos bus 30, o vilniečiams 60 procentų didesnės. Tačiau tie patys sostinės gyventojai gauna praktiškai 100 procentų didesnes sąskaitas. Kodėl taip atsitiko?

V. Lukoševičius: Ankstyvą rudenį buvo sunku prognozuoti tiek dujų, tiek biokuro kainų augimą, jos augo kiekvieną mėnesį ir naujausios kainos davė tą rezultatą, kurį šiandien matome sąskaitose. Net didžiausi pesimistai turbūt neprognozavo tokio šuolio. Dujų kaina padidėjo daugiau nei 5 kartus, o biokuro – dvigubai.

REKLAMA

Gruodžio mėnuo žmonėms buvo šokas – kainos didelės. Ar sausio mėnesį jos gali būti dar didesnės?

V. Lukoševičius: Pačios šilumos kainos didės jau nedaug – per visą Lietuvą vidutiniškai apie 13-14 procentų. Bet yra bėda, kad šilumos suvartojimas sausio mėnesį, o ypač vasario mėnesį, gali būti labai didelis, ir kai dauginame šilumos suvartojimą iš šilumos kainos, tai šildymo kainos dydis nekelia labai didelio džiaugsmo.

Kodėl Vilnius nesugebėjo pereiti prie pigesnio kuro? Biokuras yra pigesnis. Kodėl mes vis dar sėdime ant dujų adatos ir laukiame, kol dujos atpigs?

V. Lukoševičius: Perėjimas prasidėjo prieš gerus 3 metus, elektrinė, kuri turėjo gaminti didelį kiekį šilumos iš biokuro, jau beveik stovi. Bet, deja, ji nepaleista ir neveikia dėl to, kad generalinis rangovas Lenkijos įmonė „Rafako“ bankrutavo ir restruktūrizavosi, ir sustojo visi darbai, elektrinės statyba strigo, vėluoja, ir geriausiu atveju ji bus paleista kitam sezonui.

REKLAMA
REKLAMA

Pone Dubnikovai, kaip vertinate Lietuvos šilumos ūkį? Atrodo, kad mūsų mažesni miestai geba tvarkytis geriau negu mūsų didmiesčiai.

M. Dubnikovas: Aš manau, kad čia yra politikos klausimas. Pirmiausia, didelis miestas reikalauja didelių investicijų. Tam, kad padarytume pokytį, reikia didelio sprendimo. Bet iš kitos pusės, didelis miestas turi ir didelius resursus. Dideli resursai reiškia, kad miestas gali padaryti didesnį pokytį.

Šiuo atveju tai yra tikrai nepateisinama, dėl to, kad didieji miestai, arba kas liečia Vilnių, vis dar sėdi ant dujų adatos ir šiuo atveju nedaro pokyčių ir gavo didžiausią smūgį iš visos Lietuvos. Tiesiog reikia daryti pokytį, o tas pokytis nebuvo padarytas.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų