Saugumo tarnybos vadas apie išpuolį Rūdninkuose: „Akivaizdu, kad tam buvo ruoštasi“

Po vakarykščių policijos pareigūnų, Rūdininkų gyventojų ir ten suvažiavusių provokatorių susirėmimo vidaus reikalų ministrė prašo generalinės prokuratūros ir Valstybės saugumo departamento, kad šie išaiškintų ir nubaustų neteisėtoje akcijoje dalyvavusius žmonės.

Agnė Bilotaitė vakarykštį kelio į poligoną blokavimą vertina, kaip specialiai surengtą provokaciją, kurioje dalyvavo ne vietos gyventojai. Be to, paaiškėjo, kad į saugomą Viešojo saugumo tarnybos teritoriją jau sutemus įsiveržę provokatoriai padegė sunkvežimio padangas, susigrūmė su pareigūnais, keletą jų sužeidė ir gavo ašarinių dujų.

Vakar pareigūnai išvalė kelią, vedantį į Viešojo saugumo tarnybos poligoną. Jį susirinkę žmonės užblokavo, kad negalėtų pravažiuoti palapines ir įrangą nelegalų miesteliui vežantys sunkvežimiai.

Kai kurie iš maždaug pusantro šimto protestuotojų prieš tai sėdėjo ant kelio, o vieną vyriškį, kuris atsigulė ir nesitraukė, pareigūnams teko tiesiog nunešti nuo kelio ant žolės.

Ir nors matyti, kad vyras nuo kelio patrauktas be smurto ir ant žolės paguldytas įprastai, į kameras protestuotojas skuba aiškinti, kad jį pareigūnai nutrenkė ant žemės ir sužalojo: „Aš įspėjau pareigūnus, pas mane yra širdies stimuliatorius, mane numetė, trenkė, pas mane trys išvaržos yra!“

Kelios valandos prieš susirėmimą tas pats vyriškis atrodė sveikas, vaikštinėjo ir kalbėjo, kad Lietuva nelegalus turėtų šaudyti: „Dabar sieną pastatys tą dygliuotą. Taigi su žirklėm perkirpai ir perėjai. Ką ji apsaugos? Pastatykit kulkosvaidį, pašaudykit.“

Anot pareigūnų, po susirėmimo su būriu nelegalų išsigandusių vietinių gyventojų ir juos kiršinančiais prorusiškais provokatoriais įvyko ir kur kas rimtesnis incidentas. Sutemus į saugomą teritoriją įsmuko grupelė asmenų, kurie ten padegė padangas ir susigrūmė su pareigūnais.

Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius sako: „Buvo įsiveržta į mūsų karinę teritoriją, padegtos padangos, tikslai du: arba padegti stovyklą, ruošiamą pabėgėliams, arba nukreipti dėmesį mūsų apsaugos pajėgų. Į tą būsimą galbūt gaisrą. Buvo pasikėsinta į mūsų sargybą, du pareigūnai sužaloti.“

Pareigūnai sužaloti nesunkiai, ginklų prieš juos diversantai nenaudojo. Įsiveržę asmenys gavo ašarinių dujų ir buvo sulaikyti. Tiesa, kas jie ir kiek jų – tarnybos slepia.

„Akivaizdu, kad tam buvo ruoštasi, nes šiaip sunkvežimio padangų bet kaip su žiebtuvėliu nepadegsi. Akivaizdu, buvo pasiruošta, buvo praeita ne pro įėjimo, išėjimo punktą, bet iš kitos pusės tvoros, ten, kur silpna, pažeidžiama tvora, iš tos pusės įeita ir (įneštos – red. past.) padangos“, – sako R. Pocius.

Dėl to vidaus reikalų ministrė kreipėsi į policiją ir generalinę prokuratūrą – prašo pradėti tyrimą.

REKLAMA

„Aš asmeniškai šitą situaciją vertinu kaip provokaciją ir atvirą antivalstybinę veiklą., Todėl taip pat kreipiausi į Valstybės saugumo departamentą tam, kad būtų įvertinta šita situacija ir pateikta informacija, nes šie veiksmai yra gerai organizuoti“, – sako A. Bilotaitė. 

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas tvirtina: „Nuolat komunikuojame su Valstybės saugumo departamentu ir šiandien galime turbūt aiškiai pasakyti, kad ši akcija turi visus gerai suplanuotos akcijos požymius ir tai tikrai nėra tik vietinės bendruomenės nedidelis protestas dėl galimo migrantų patalpinimo. Reikėtų irgi prisiminti, kad ir mes Lietuvoje turime žmonių, kurie turi keistų, piktų pažiūrų, kuriems gal tik patinka, yra pusiau tokių profesionalių riaušininkų, kuriems tai suteiktų tik progą.“

Anot A. Bilotaitės, didelė dalis iš pusantro šimto protestuotojų – ne vietos gyventojai. Tą pastebėjo ir 8 asmenis dėl kelio blokavimo sulaikę pareigūnai.

„Nenorėčiau išduoti, bet netgi kai kurie jų iš Žemaitijos“, – sako A. Paulauskas.

Štai viena moteris, Adelina Sabaliauskaitė, dieną savo tvarką įvedinėjo ir vietiniams nurodinėjo, kaip protestuoti Dieveniškėse, o vėliau nuskubėjo į tuos pačius Rūdninkus. Ji pati yra Palangos gyventoja, per šeimų maršą buvo atsakinga už Vakarų Lietuvos koordinavimą, protestuoja prieš skiepus ir karantiną. Pernai dalyvavo ir protesto akcijoje Palangoje, kurioje prorusiškas radikalas Žilvinas Razminas nuo scenos keikė Europos sąjungą ir NATO.

Kad į Pietryčių Lietuvą protestuoti atvažiuoja nevietiniai, neslepia ir tie patys „Šeimų maršo“ dalyviai. Vakar jie Dieveniškėse įvedinėjo savo tvarką. Dieveniškių protestuotojų aktyvistei nepaklusus atvykelių nurodinėjimams, moteriai ant galvos uždėję savo vėliavą, maršistai ją išvadino galima provokatore.

Rūdninkų žmonės sako vakar pastebėję ir įtarę, kad kai kurie į protestą atvyksta turintys kitų tikslų.

REKLAMA

„Aš manau, kad visi jie turi savo tikslą kažkokį, arba valdžios siekimas, arba kas nors. Bet aš čia kalbu abstrakčiai, nieko konkretaus negaliu pabrėžti, aš nepažįstu tų žmonių“, – sako gyventojas.

„Nė vienam čia esančiam nėra paslaptis, kad vienas atvažiuoja pasigrožėt, vienas atvažiuoja pasijuokti, trečias atvažiuoja papiarint save, taip, parinkti tų laikų. Nė vienas vietinis gyventojas nėra nusiteikęs kenkti, nežinau, deginti padangas“, – sako kitas.

Valdžia kelia klausimą, kodėl žmonės priešinosi nelegalų atkėlimui į saugomą ir uždarą Viešojo saugumo tarnybos poligoną. Jis nuo pačių Rūdninkų yra nutolęs per kelis kilometrus, tad nelegalų vietiniai nė nematytų.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia: „Būtent tokie objektai, jeigu jie būtų sukurti, jie ir leistų mums atlaisvinti savivaldybėms krūvį. Dabar yra Verebiejai Alytaus rajone, pačiame miestelyje. Yra Kapčiamiestis, yra Vydeniai, tai jeigu mes norime iš ten žmones iškelti, jeigu srautai susinormalizuotų, tai tokie objektai ir yra sprendinys. Izoliuoti, nutolę nuo gyvenviečių. Tai ir yra sprendinys.“

Apžvalgininkas Kęstutis Girnius sako, kad derėtų pirmiausia išsiaiškinti, kokie nevietinių tikslai protestuose, tačiau valdžiai svarbu suprasti, kad būti nepatenkintiems jos veiksmais, automatiškai nereiškia noro kenkti valstybei. Mat tai, kad vietiniai gyventojai bijo nelegalų, yra natūralus reiškinys.

„Metamas kaltinimas nesuprantant, kad gal paprasti žmonės turi pagrindo būti nepatenkinti tokiu žingsniu. Gal po kiek laiko ir priimtų tą nutarimą, bet teisė išreikšti nepasitenkinimą turėtų būti priimta, kaip pilietinė akcija, o ne galimas nusikaltimas“, – sako K. Girnius.

Vakar protestuotojai parašė ir 13 pareiškimų tiems patiems pareigūnams dėl jų veiksmų.

„Pareigūnų panaudota jėga ir specialiosios priemonės buvo visiškai adekvačios susidariusiai situacijai ir esamam pavojui“, – sako A. Paulauskas.

REKLAMA

„Mūsų vertinimu, pareigūnai elgėsi tinkamai, jokių pažeidimų kol kas nenustatyta“, – sako ,inistrės pirmininkės patarėjas Kęstutis Lančinskas.

Gitanas Nausėda, kaip ir opoziciniai valstiečiai, sako, kad iki tokios situacijos prieita dėl konservatorių Vyriausybės padarytų klaidų ir ragina daugiau kalbėtis su žmonėmis.

„Aš matau, kad šitie konfliktai, kurie dabar paaštrėjo, yra iš dalies ir dėl to, kad pačioje pradžioje buvo kalbamasi iš jėgos pozicijų, ir kalbama apie tai, kad sprendimai priimti, jums reikia tik su jais susitaikyti, žinoma, kad tai bendruomenes nuteikia atitinkamai“, – sako G. Nausėda.

„Man tik labai gaila, kad policija, jos tokia misija kartais daryti tai, ką priverda košės kvaili politikų sprendimai, policija turi ištaisyti“, – sakė opozicijos lyderis Saulius Skvernelis. 

Policija sako stebinti viešąją erdvę, kurioje įsiaudrinę protestuotojai ne tik deda į šuns dienas valdžią bei pareigūnus, bet ir ragina imtis smurto.


Rašyti komentarą...
C
Cesiukas
2021-07-27 20:51:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Akivaizdu kad buvo ruostasi Lt priimti afrikano nes is eu ateis neblogi euriukai uztad dabar kencia lt gyventojai nenoriu nieko izeist bet galiu pasakyt kad lietuvis lietuvi uz centa uzmus
Atsakyti
-2

G
Gėdai
2021-07-27 23:08:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
"Gėda" galėsi pasakyti mikimauzui, kuris pjaus tau galvą. Arba prievartaus tavo vaiką. Nesuvoki, su kuo yra bėdų. Pasidomėk, kaip Vokietijos gyventojai su jais vargsta
Atsakyti
-1

n
neaišku
2021-07-27 23:19:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kokia to išpuolio prasmė, padegti padangas, panašu, tik poligono reikmėms naudojamam senam "Robur"? Jei tai buvo dėmesio nukreipimas, kokį veiksmą buvo bandoma pridengti? Gal kontrabandininkai poligoną naudojo kontrabandai slėpti ir buvo bandoma pridengti kokį reidą kroviniui pasiimti? Tokiu atveju iškyla velniškai daug klausimų.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų