• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Putino karo vadai ir patarėjai bijo jam sakyti tiesą apie Rusijos kariuomenės padėtį Ukrainoje, todėl meluoja – apie tai skelbia ir britų, ir amerikiečių žvalgyba. Pastarieji skaičiuoja, kad Rusija nuo Kyjivo į Baltarusiją atitraukia tik mažiau nei penktadalį savo pajėgų. O dalis karių skuba į ligonines gydytis iš Černobylio – mat gavo didelę dozę radiacinės spinduliuotės.

Putino karo vadai ir patarėjai bijo jam sakyti tiesą apie Rusijos kariuomenės padėtį Ukrainoje, todėl meluoja – apie tai skelbia ir britų, ir amerikiečių žvalgyba. Pastarieji skaičiuoja, kad Rusija nuo Kyjivo į Baltarusiją atitraukia tik mažiau nei penktadalį savo pajėgų. O dalis karių skuba į ligonines gydytis iš Černobylio – mat gavo didelę dozę radiacinės spinduliuotės.

REKLAMA

Tiesa, ir Baltarusijoje rusams bėdos – dėl sugadintų geležinkelių nuo bėgių nuvirto jau du sąstatai su rusų tankais ir technika. Keisti karo planus priverstas Putinas informaciniame kare toliau bando bauginti pasaulį: jo tarnas ir statytinis Čečėnijoje – Ramzanas Kadyrovas pareiškė, kad jokio atsitraukimo nebus. Rusų kariai tęsia karo nusikaltimus – plėšia namus, ir minuoja ne tik kelius, bet net ir kapines.

Kamera pritaisyta ant okupantų tanko Mariupolyje. Rusai patys filmuoja, kaip pliekia į gyvenamuosius namus. Nors oficialiai deklaruoja, kad namų ir civilių neliečia.

REKLAMA
REKLAMA

Mariupolyje vien preliminariais duomenimis okupantai jau pražudė per 5000 žmonių: „Mūsų draugas. Kovo 16 d. važiavo automobiliu. Kulka pataikė į kaklą. Po 5 min. mirė.“

REKLAMA

Kadaise šiuose namuose gyveno 400 tūkst. Kas spėjo pabėgo iki blokados. Likę laukia galimybės pasprukti: „Gaminame maistą čia, nes neturime nei vandens, nei maisto, nei dujų. Nieko. O čia mūsų prieglobstis.“

Nepaisant žiauraus puolimo ir blokados, okupantai iki šiol nekontroliuoja viso Mariupolio. Kad ir kaip Kadyrovo kariai TikToke girtųsi sėkmingai apšaudantys tuščius daugiabučius, ar išlaisvinantys miestus nuo šviesoforų, ar mopedų…

Net ir kadyrovcų vadas pasimeldęs degalinėje Rusijoje ir apsiskelbęs, kad yra Mariupolyje, ten daug neprisifilmavo. Iš Rusijos vėl siunčia grasinimus, kad Putinas niekur nesitraukia.

REKLAMA
REKLAMA

„Turime savo vadą – prezidentą. Jis yra vyriausiasis kariuomenės vadas, kuris žvelgia 100 metų į priekį. Ir jei manote, kad jis mes pradėtą darbą, kaip šiandien kalbama – tai netiesa“, – teigia Čečėnijos vadas Ramzanas Kadyrovas.

Bet realybė ta, kad Putinas Ukrainoje nepasiekia savo tikslų ir patiria milžiniškus nuostolius. Kyjivo šiaurės vakaruose, Irpinės ir Hostomelio teritorijoje, visur – okupantų lavonai: „Patrankų mėsa. Tikrai, ten voliojasi vaikai. Juos tiesiog pasiuntė kaip patrankų mėsą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Okupantai tikėjosi lengvai prisigrobti Ukrainoje aukso ir vietinių žmonių santaupų doleriais ir svarais. Bet išėjo taip, kad patys po savęs palieka Ukrainiečiams vertingos ginkluotės. Taip pat ir sudegusius tankus ir šarvuočius. Realybė ir ta, kad Ukrainoje okupantų nieks nelaukia. O laukia, kada Ukrainos gynėjai juos išvarys.

„Mes žinome, kad tai ne pasitraukimas, o išstūmimo rezultatas. Mūsų gynėjų darbo rezultatas. Ir matome, kad tuo pat metu Rusija telkia pajėgas naujiems smūgiams Donbase. Ir mes tam ruošiamės“, – sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelensky.

REKLAMA

Kyjive, pasak ten esančio mūsų bendradarbio, šiandien dėka sostinės gynėjų – net pakvipo pavasariu.

„Pačiame Kyjive palyginti ramu. Oro pavojaus sirenos gaudžia kur kas rečiau. O artilerijos sprogimai ar Ukrainos oro gynybos sistemų šiandien iš viso nebuvo girdėti“, – sako žurnalistas Denisas Dudinskij.

Ir amerikiečių, ir britų žvalgyba skelbia turinti informacijos, kad Putino karo vadai bijo pasakyti jam tiesą apie žlungančią karo strategiją, pasiduodančius rusų karius ir nesėkmes mūšio lauke, todėl meluoja.

REKLAMA

„Matome, kad rusų kariams trūksta ginklų ir ryžto. Jie atsisako vykdyti įsakymus. Gadina savo pačių įrangą. Net atsitiktinai nušovė savo lėktuvą. Ir nors manome, kad Putino patarėjai bijo pasakyti jam tiesą – viso šio apsiskaičiavimo mąstai turėtų būti akivaizdūs režimui“, – teigia Britanijos elektroninės žvalgybos agentūros direktorius Jeremy Fleming.

Pentagonas tvirtina tą patį. Ir sako stebintys, kad Maskva nuo Kyjivo ir Černihivo atitraukia mažiau nei penktadalį pajėgų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie visai neperkelia karių į nuolatines dislokavimo vietas. Ir tai pakankamai svarbu. Nes jei jie tikrai nori deeskaluoti, kaip deklaruoja – tuomet turėtų siųsti juos namo. Bet jie to nedaro. Bent ne dabar“, – kalba Pentagono atstovas John Kirby.

„Turime informacijos, kad Putinas jaučiasi apgautas savo kariuomenės. Dėl to tarp jo ir karo vadų kyla įtampa. Manome, kad Putino patarėjai jam nesako visko apie tai, kaip prastai kariauja jo kariuomenė ir kaip Rusijos ekonomika kenčia nuo sankcijų. Nes jo vyriausi patarėjai bijo pasakyti tiesą“, – teigia Baltųjų rūmų atstovė Kate Bedingfield.

REKLAMA

Skundžiasi gavę spinduliuotę

Dalis į Baltarusiją atsitraukusių okupantų – iš Černobylio atominės elektrinės teritorijos. Aiškėja, kad jie dabar Gomelio srityje gydosi gavę didelę dozę radiacinės spinduliuotės.

Ir net toje pačioje Baltarusijoje rusams pagalius į ratus kiša geležinkeliečiai – jau ne pirmą savaitę iš Baltarusijos atkeliauja informacija, kad darbininkai ten gadina bėgius, trukdo Putino kariaunai gabenti ginkluotę. Sklinda nepatvirtina informacija, kad jau nuo bėgių nuriedėjo mažiausiai du sąstatai su tankais ir technika, o teisėsauga už tai jau sulaikė kelias dešimtis geležinkeliečių.

REKLAMA

Bet veikia ir sustiprinta Putino propaganda ir teisybės apie karą blokavimas internete. Skelbiama, kad melo paveikti eiliniai rusai palaiko Putiną ir jo pragaištingą karą Ukrainoje:

„Rusija, visų pirma, ginasi. Nes mes nežinome, ką gali Ukraina. Yra teorijos apie laboratorijas su biologiniu ginklu.“

„Žudyti fašistus. Ir viskas. – Jokiu būdu, reikia iki galo!“

„Jei Putinas pradėjo – tegu iki galo daro šią operaciją. Jis juk civilių neliečia, tik karines bazes. Viskas dėl žmonių, dėl rusų tautų. Gelbėja, padeda!“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie rusai vargu ar matė, ką Ukrainoje išdarinėja Putinas. Irpinėje, išlaisvintoje nuo okupantų teritorijoje, tarnybos pagaliau gali sutvarkyti žuvusiųjų kūnus.

Kiek toliau – Borodiankoje – ir pasitraukusių rusų mirtinos dovanos. Užminuotas kelias. Drąsūs vietiniai manevruoja tarp minų. O Kyjivas skelbia, kad okupantai Ukrainoje naudoja ir uždraustas minas su seisminiais jutikliais. Jų nė nereikia paliesti – minos pajaučia, kai žmogus dar netoliese ir sprogsta.

REKLAMA

Rusų karo nusikaltimų begalė. Kuchariuose netoli Kyjivo subombarduota mokykla. Išvaduotame Trostianece prie Sumų – ukrainiečiai rado okupantų užminuotas kapines. O Donecko srityje rusai vėl panaudojo fosforinius užtaisus.

Jungtinės Tautos skelbia turinčios pakankamai įrodymų, kad Rusija daugiau nei 20 kartų panaudojo ir uždraustus kasetinius sprogmenis. Šiuo metu aršiausi mūšiai verda Ukrainos rytuose. Okupantai bando apsupti Iziumą, mūšiai verda miesto pietinėje dalyje.

REKLAMA

Severodonecko šiaurėje okupantai stengiasi forsuoti Seversky Donec upę. O srities centrą Charkivą okupantai per parą apšaudė net 380 kartų „Grad“ ir „Smerč“ raketomis.

Aplink sostinę, nepaisant pažadų, okupantai neapleidžia savo pozicijų vakaruose ir rytuose. Kai kur įrengia ilgalaikius įtvirtinimus. Intensyvios kovos ten, anot Vakarų žvalgybos, gali atsinaujinti jau artimiausiomis dienomis.

Bombos toliau skrieja į Černihivą. Pietuose ukrainiečiams pavyko okupantus išstumti iš kelių kaimų aplink Kryvi Rog miestą. Chersono ir Mykolajivo srityse rusams nesiseka stumtis į priekį.

Jau rytoj, balandžio pirmąją, prasidės dar vienas Maskvos ir Kyjivo derybų ratas. Kremliaus derybininkai melagių dieną, panašu, galės nekryžiuoti pirštų už nugaros. Politologai jau ne primą savaitę sako, kad derybos – tėra priemonė Putinui tempti laiką ir ruoštis karo pratęsimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų