REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje rūkorių nemažėja, o dažnas traukia bent kelių rūšių rūkalus. Tokią tendenciją užfiksavo tyrimą atlikę Kauno mokslininkai. Esą naujoviški gaminiai – elektroninės cigaretės ar kaitinamojo tabako produktai – įprastų cigarečių nepakeičia, žmonės rūko viską pakaitomis.

Lietuvoje rūkorių nemažėja, o dažnas traukia bent kelių rūšių rūkalus. Tokią tendenciją užfiksavo tyrimą atlikę Kauno mokslininkai. Esą naujoviški gaminiai – elektroninės cigaretės ar kaitinamojo tabako produktai – įprastų cigarečių nepakeičia, žmonės rūko viską pakaitomis.

REKLAMA

Prie biurų pastato būrys žmonių ir dūmų kamuoliai – pertraukėlė parūkymui. Kas traukia įprastą cigaretę, o kas elektroninę ar kaitinamąjį tabaką. Kalbintieji sako, dažniausiai vienų į kitus nekeičianty:

„Nepatrauklu, nereikia, neturiu poreikio tam. – O kodėl rūkot tas naujoviškas? – Įpratau ir rūkau.“

„Sstengiuosi pereiti tik prie elektroninių. – O tų įprastų cigarečių? – Jau atsisakėm pilnai, nes nemalonus kvapas.“

REKLAMA
REKLAMA

„Paprastas rūkau, tabaką rūkau susisukęs. – O nebandot tų naujoviškų? – Ne.“

Tačiau tokių rūkorių, besirenkančių vienos rūšies gaminius, mažai, skelbia tyrimą atlikę Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai.

REKLAMA

„Didelė dalis, per 60 procentų, kai pradeda rūkyti elektronines cigaretes ir bedūmius tabako gaminius, jie kartu teberūko ir įprastas cigaretes“, – teigia Sveikatos tyrimų instituto vadovas Mindaugas Štelemėkas.

O kada kokią traukti priklauso tik nuo vietos: „Lovoj, po sekso daug kas mėgsta.“

Dažnas elektroninės cigaretės ar kaitinamojo tabako produktų griebiasi kaip esą mažiau žalingų: „Sveikatos prisižiūrim, tai prie sveikesnių alternatyvų tikriausiai.“

„Nėra saugaus sveiko rūkymo, ar tai įprastos cigaretės ar elektroninės, jos turi neigiamą poveikį sveikatai“, – tikina Sveikatos tyrimų instituto mokslo darbuotoja Justina Vaitkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Dalis naujoviškų cigarečių griebiasi norėdami išvis mesti rūkyti, bet atsiduria savotiškose pinklėse ir rūko viską. O mokslininkai sako, kad jei pakaitomis rūko skirtingus gaminius, tai dar labiau sau kenkia.

„Tai iš esmės gaunasi, kad tas gaunamas nikotino kiekis didėja, daugiau surūkoma“, – tvirtina M. Štelemėkas.

„Tas dvigubas ar trigubas vartojimas dar žalingesnis sveikatai ir įprastos cigaretės su savo cheminėmis medžiagomis, tada prasideda elektroninės su papildomom medžiagom, yra skonis, gali būti didesnis kiekis nikotino, priemaišų, glikolis, propilenglikolis“, – sako J. Vaitkevičiūtė.

Kartais naujųjų gaminių rūkaliai griebiasi ir siekdami pritapti kompanijoje.

„Kartais nori pritapti prie visuomenės, prie draugų, tyrimo metu nustatyta, kad svarbus draugų, kolegų pavyzdys, kurie vartoja elektronines cigaretes, tai galbūt kompanijose pradeda vartoti kartu. Ir skonių patrauklumas, norisi kažką naujo išbandyti“, – teigia J. Vaitkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti elektronines cigaretes traukia, kad išvengtų pykčių su dūmų kvėpuoti nenorinčiais pažįstamais. Tik, kaip sako mokslininkai, šie turi žinoti, kad jei užuostas dūmas nesmirda, nereiškia, kad nekenkia.

„Pasyvus rūkymas yra tiek nuo įprastų cigarečių, tiek nuo naujoviškų produktų, nors ne visada kvapas yra užuodžiamas“, – teigia M. Štelemėkas.

Mokslininkams nerimą kelia, kad rūkoriaus kelią ir paaugliai pradeda pabandę būtent elektronines cigaretes, kurios dažnai malonių skonių. Tad sako, kad pradėtas skonių draudimas, kurį vis bando apeiti verslininkai, turi būti griežtai kontroliuojamas. Mokslininkai pritaria ir dar radikalesnėms priemonėms.

REKLAMA

„Pardavimo vietose nerodyti tabako gaminių, nerodyti jų, kad norintis nusipirkti ar įprastų ar elektroninių turėtų prašyti ir tada iš po prekystalio parodo tuos produktus ir panašiai“, – sako M. Štelemėkas.

Tokias išvadas mokslininkai skelbia apklausę per tūkstantį 18–64 metų gyventojų, kurie bent kartą rūkė per pastaruosius metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų